Strona główna nauka/tech Oszałamiający nowy widok siateczki Hubble’a

Oszałamiający nowy widok siateczki Hubble’a

8
0


Galaktyka NGC 1559
Szczegółowy obraz NGC 1559 wykonany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a pokazuje aktywne obszary gwiazdotwórcze w galaktyce poprzez specjalne filtry światła. Źródło: ESA/Hubble i NASA, F. Belfiore, W. Yuan, J. Lee i zespół PHANGS-HST, A. Riess, K. Takáts, D. de Martin i M. Zamani (ESA/Hubble)

NGC 1559, odległa galaktyka spiralna z poprzeczką, została pięknie uchwycona na złożonym zdjęciu przez: Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

To zdjęcie, pochodzące z dziesięciu oddzielnych zdjęć, ukazuje obszary aktywnego powstawania gwiazd poprzez blask światła H-alfa, wyraźnie pokazując miejsca narodzin nowych gwiazd w ramionach spiralnych.

Wspaniała galaktyka przedstawiona na tym oszałamiającym Zdjęciem Tygodnia z Hubble’a to NGC 1559. Jest to galaktyka spiralna z poprzeczką znajdująca się w gwiazdozbiorze Siateczki w pobliżu Wielkiego Obłoku Magellana, ale znacznie dalej, w odległości około 35 milionów lat świetlnych od Ziemi. Hubble ostatni raz odwiedził ten obiekt w 2018 roku. Jasne światło uchwycone na tym zdjęciu oferuje bogactwo informacji, które dzięki Hubble’owi mogą zostać wykorzystane zarówno przez naukowców, jak i opinię publiczną.

Uchwycenie NGC 1559 przez obiektyw Hubble’a

To zdjęcie składa się z aż dziesięciu różnych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, każde przefiltrowane w celu zebrania światła o określonej długości fali lub zakresie długości fal. Obejmuje wrażliwość Hubble’a na światło, od ultrafioletu o długości fali około 275 nanometrów, poprzez kolor niebieski, zielony i czerwony, po bliską podczerwień o długości fali 1600 nanometrów.

Umożliwia to rejestrację informacji o wielu różnych procesach astrofizycznych w galaktyce: godnym uwagi przykładem jest zastosowany tutaj czerwony filtr 656 nanometrów. Atomy wodoru, które ulegają jonizacji, mogą emitować światło o tej konkretnej długości fali, zwanej emisją H-alfa.

Nowe gwiazdy powstające w obłoku molekularnym, zbudowanym głównie z gazowego wodoru, emitują duże ilości światła ultrafioletowego, które jest pochłaniane przez obłok, ale które je jonizuje i powoduje, że świeci światłem H-alfa. Dlatego filtrowanie w celu wykrycia tylko tego światła zapewnia niezawodny sposób wykrywania obszarów powstawania gwiazd (zwanych obszarami H II), ukazanych na tym zdjęciu jako jasne czerwone i różowe kolory kwitnących plam wypełniających ramiona spiralne NGC 1559.

Wspólne wysiłki astronomiczne

Te dziesięć zdjęć pochodzi z sześciu różnych programów obserwacyjnych za pomocą Hubble’a, obejmujących okres od 2009 roku aż do roku bieżącego. Programami tymi kierowały zespoły astronomów z całego świata, a ich cele naukowe były różne, począwszy od badania zjonizowanego gazu i powstawania gwiazd, poprzez śledzenie supernowych, aż po śledzenie gwiazd zmiennych jako wkład w obliczanie stałej Hubble’a.

Dane ze wszystkich tych obserwacji są nadal aktualne archiwum Hubble’adostępny dla każdego — nie tylko do celów nowej nauki, ale także do tworzenia spektakularnych obrazów, takich jak ten! Powyższe zdjęcie NGC 1559 przypomina zatem o niesamowitych możliwościach, jakie zapewnił i nadal zapewnia Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Galaktyka NGC 1559 Webb
Powyższe zdjęcie przedstawia galaktykę spiralną z poprzeczką NGC 1559 widzianą przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. W galaktyce znajduje się widoczny obszar centralny z wyraźnym otwartym wzorem w luźno nawiniętych ramionach spiralnych. NGC 1559 znajduje się w odległości około 35 milionów lat świetlnych, w mało obserwowanym południowym gwiazdozbiorze Siateczki (Siatka). Źródło: ESA/Webb, NASA i CSA, A. Leroy, J. Lee i zespół PHANGS

Postępy z Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Oprócz obserwacji Hubble’a astronomowie korzystają z tzw NASA/ESA/CSA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, aby zbadać tę galaktykę jeszcze głębiej. Powyższe zdjęcie Webba (powyżej) przedstawia galaktykę w świetle bliskiej i średniej podczerwieni.



Link źródłowy