Strona główna nauka/tech Oszałamiające zjawiska uchwycone ze stacji kosmicznej

Oszałamiające zjawiska uchwycone ze stacji kosmicznej [Video]

39
0


Sprite z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czerwiec 2024 r., adnotacja
Zdjęcie astronauty przedstawiające czerwonego duszka nad Ameryką Północną, wykonane 26 czerwca 2024 r. z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

https://earthobservatory.nasa.gov/images/153422/sprites-camera-action

Astronauta na Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uchwycił czerwonego duszka nad Ameryką Północną, rzadkie zjawisko atmosferyczne związane z potężną błyskawicą.

To wydarzenie, widoczne z kosmosu, zostało zarejestrowane na materiale wideo poklatkowym obejmującym kilka stanów USA. Sekwencja podkreśla także inne zjawiska pogodowe i przyczynia się do ich powstania NASAprojektu Spritacular, którego celem jest lepsze zrozumienie tych nieuchwytnych wydarzeń.

Przechwytywanie nieuchwytnego: czerwone duszki z kosmosu

Astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonał serię zdjęć przedstawiających czerwonego duszka, rzadkie zjawisko atmosferyczne powiązane z piorunami, nad Ameryką Północną. Chmury burzowe przesłoniły nocne światła miast na środkowym zachodzie i południu Stanów Zjednoczonych. Stacja kosmiczna Canadarm2 ramię robota jest widoczne jako ciemny, wydłużony element w środku sekwencji.

Timelapse z orbity: spojrzenie na dynamiczną pogodę na Ziemi

Filmy poklatkowe rejestrowane ze stacji powstają poprzez wykonanie długiej sekwencji zdjęć w krótkich odstępach czasu. Obrazy są łączone ze sobą z szybkością około 25 do 29 klatek na sekundę, aby stworzyć film przedstawiający tysiące mil Ziemi w ciągu zaledwie kilku minut. Ten przycięty timelapse trwa 19 sekund i przedstawia widoki północnego Meksyku oraz południowych i środkowo-zachodnich stanów USA, a kończy się, gdy stacja zbliża się do Wielkich Jezior i zachodniej Kanady.

Zjawiska atmosferyczne: odkrywanie tajemnic duszków

Błyskawice oświetlają system burzowy i tworzą jednego dużego duszka, widocznego na prawo od Canadarm2 w 15 sekundzie wideo (powyżej) i na zdjęciu (poniżej). Duszki – zjawisko atmosferyczne związane z potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi – występują w mezosfera. Ta warstwa atmosfery znajduje się około 50–85 kilometrów (31–53 mil) nad powierzchnią Ziemi, znacznie wyżej niż szczyty chmury Cumulonimbus związane z burzami.

Postęp nauki z góry: badanie NASA dotyczące przejściowych zdarzeń świetlnych

ISS zapewnia unikalny punkt obserwacyjny nad systemami pogodowymi, który umożliwia obserwację wierzchołków chmur i powiązanych zjawisk atmosferycznych, takich jak duszki i inne przejściowe zdarzenia świetlne (TLE). Wygląda na to, że duszki są połączone naładowany dodatnio uderzenia pioruna z chmury na ziemię. Dodatnio naładowana błyskawica oddziałuje z azotem atmosferycznym, powodując przebicie elektryczne, w wyniku którego powstają błyski czerwonego światła. Duszek na tym zdjęciu ma powiązane czerwone wąsy duszki meduz.

Wyzwania i wkład: dokumentowanie duszków

Sprite’y mogą być trudne do sfotografowania. Nocne niebo musi być wolne od chmur, aby uchwycić kamerę duszka z powierzchni Ziemi. Astronauta na stacji kosmicznej ustawi kamerę w Kopuła aby wykonać sekwencję timelapse przy użyciu obiektywu o krótkiej ogniskowej, takiego jak obiektyw 28-milimetrowy używany w tej sekwencji. Krótka ogniskowa pozwala na szybkie wykonywanie zdjęć sekwencyjnych z szerszym polem widzenia, zwiększając szansę na udokumentowanie zjawisk. Projekt naukowy obywatelski NASA, Duchowytworzy bazę danych do przechowywania zdjęć duszków i TLE.

Zdjęcie astronauty ISS071-E-234765 zostało uzyskane 26 czerwca 2024 r. aparatem cyfrowym Nikon Z9 o ogniskowej 28 milimetrów. Zdjęcie zostało zrobione podczas akwizycji timelapse ISS071-230987-234857. Dostarczają je załoga ISS, Jednostka Obserwacji Ziemi oraz Jednostka Nauki o Ziemi i Teledetekcji w Johnson Space Center. Timelapse został wykonany przez członka załogi Ekspedycji 71. Obraz został przycięty i poprawiony w celu poprawy kontrastu, a artefakty obiektywu zostały usunięte. Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspiera laboratorium w ramach Laboratorium Narodowego ISS, aby pomóc astronautom w wykonywaniu zdjęć Ziemi, które będą miały największą wartość dla naukowców i społeczeństwa, oraz w bezpłatnym udostępnianiu tych zdjęć w Internecie.



Link źródłowy