Strona główna nauka/tech Oszałamiające promienie zmierzchowe uchwycone z kosmosu

Oszałamiające promienie zmierzchowe uchwycone z kosmosu

7
0


Promienie zmierzchowe i chmury Cumulonimbus z adnotacją
Zdjęcie wykonane 16 września 2023 r. przez astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zdjęcie astronauty z Międzynarodowa Stacja Kosmiczna rejestruje promienie zmierzchowe i chmury cumulonimbus, odsłaniając oszałamiający kontrast światła i cienia. Wyjątkowe zdjęcie z kosmosu ukazuje ogromny zasięg promieni, efekt wzmocniony przez rozpraszanie atmosferyczne.

Astronauta na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonał to zdjęcie pod kątem promienie zmierzchowe podczas orbitowania nad południową Azją. The poza nadirem Perspektywa w połączeniu z niskim kątem padania Słońca uwypukla różnorodne formacje chmur i ciepłe odcienie zachodzącego Słońca.

Zrozumienie promieni zmierzchowych i ich pochodzenia

Promienie zmierzchowe — nazwane na cześć łacińskiego słowa oznaczającego „zmierzch” — to promienie światła słonecznego, które mogą pojawić się w dowolnym momencie, ale są najbardziej widoczne w okolicach wschodu lub zachodu słońca. Na tym zdjęciu szczeliny w chmurach przepuszczają światło słoneczne, częściowo oświetlając obszary rzucane w cień przez wysokie chmury. Para wodna i cząsteczki aerozolu w atmosferze rozpraszają światło, dzięki czemu te jasne promienie zmierzchowe wyróżniają się.

Obserwowanie promieni zmierzchowych z kosmosu w porównaniu z Ziemią

Promienie te są znane pod różnymi nazwami, w tym promieniami słonecznymi i promieniami antysłonecznymi. Efekt optyczny jest często widoczny z ziemi. Jednak perspektywa ze stacji kosmicznej z dużej wysokości jest charakterystyczna, ponieważ astronauci mogą uchwycić większe pole widzenia, pokazując naprawdę ogromne odległości, jakie pokonują promienie słoneczne. Promienie zmierzchowe mogą również pojawiać się w nocy, gdy chmury lub inne elementy znajdujące się na dużych wysokościach blokują przychodzące promienie światło księżyca.

Powstawanie i charakterystyka chmur Cumulonimbus

Chmury widoczne na zdjęciu to tzw chmury Cumulonimbus powstają w wyniku napływu ciepłego, wilgotnego powietrza. Chmury Cumulonimbus nazywane są również chmurami burzowymi, ponieważ często kojarzą się je z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak błyskawice, grad i tornada. Płaska górna powierzchnia dojrzałych chmur Cumulonimbus, która przypomina kowadłojest spowodowane silnymi wiatrami, które uniemożliwiają wznoszenie się chmur w górę poza tropopauzę – warstwę atmosfery tworzącą granicę między troposfera poniżej i stratosfera powyżej.

Zdjęcie astronauty ISS069-E-88621 zostało uzyskane 16 września 2023 r. aparatem cyfrowym Nikon D5 o ogniskowej 105 milimetrów. Dostarczają je załoga ISS, Jednostka Obserwacji Ziemi oraz Jednostka Nauki o Ziemi i Teledetekcji w Johnson Space Center. Zdjęcie wykonał członek załogi Ekspedycji 69. Obraz został przycięty i poprawiony w celu poprawy kontrastu, a artefakty obiektywu zostały usunięte. Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspiera laboratorium w ramach Laboratorium Narodowego ISS, aby pomóc astronautom w wykonywaniu zdjęć Ziemi, które będą miały największą wartość dla naukowców i społeczeństwa, oraz w bezpłatnym udostępnianiu tych zdjęć w Internecie.



Link źródłowy