Strona główna zdrowie Ostrzeżenie przed piciem alkoholu i przyjmowaniem zwykłych leków na receptę w czasie,...

Ostrzeżenie przed piciem alkoholu i przyjmowaniem zwykłych leków na receptę w czasie, gdy 68-letni mężczyzna cierpi na niewydolność narządów

21
0


Mężczyzna trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu po tym, jak zrobił coś, co robi codziennie ponad milion Amerykanów – zażywał leki przeciwdepresyjne i pił.

Bezimienny pacjent przyjmował popularny lek przeciwdepresyjny escitalopram – lepiej znany w USA pod marką Lexapro.

Sporadycznie pił i pewnego dnia po spożyciu „znacznych” ilości alkoholu wystąpiły u niego bóle mięśni, drżenie i utrata przytomności.

Lekarze wysunęli teorię, że Lexapro spowodował samoistny rozpad mięśni, przedostając się kawałki uszkodzonej tkanki do krwi, blokując nerki i powodując zagrażającą życiu niewydolność nerek.

Pacjent miał w przeszłości chorobę afektywną dwubiegunową i nadużywał alkoholu w stopniu umiarkowanym. Lekarze nie określili, ile wypił przed przybyciem na oddział ratunkowy, ale określili to jako „znaczne”.

Pacjent miał w przeszłości chorobę afektywną dwubiegunową i nadużywał alkoholu w stopniu umiarkowanym. Lekarze nie określili, ile wypił przed przybyciem na oddział ratunkowy, ale określili to jako „znaczne”.

W rzadkich sytuacjach - rozpad tkanki mięśniowej może prowadzić do niewydolności nerek. W niektórych opisach przypadków powiązano ten stan z lekami przeciwdepresyjnymi

W rzadkich sytuacjach – rozpad tkanki mięśniowej może prowadzić do niewydolności nerek. W niektórych opisach przypadków powiązano ten stan z lekami przeciwdepresyjnymi

Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób leki przeciwdepresyjne mogą powodować tak szybki rozpad mięśni, ale jedna z teorii głosi, że powodują one długotrwałe skurcze mięśni, co prowadzi do uszkodzenia komórek.

Sprawę, która miała miejsce w Rumunii w 2023 roku, ujawniono w Amerykański dziennik przypadków. Naukowcy stwierdzili, że jest to niezwykle rzadki efekt uboczny leków przeciwdepresyjnych, chociaż zgłaszano go w innych przypadkach.

„Odkrycia podkreślają konieczność rygorystycznego i ciągłego monitorowania czynności nerek u osób poddawanych długotrwałemu leczeniu lekami psychiatrycznymi, niezależnie od poziomu dawek” – stwierdzają autorzy badania.

W 2018 r. około 43 miliony Amerykanów przyjmowało leki przeciwdepresyjne, czyli najwięcej rekordowy rok.

Najczęściej przepisywanym rodzajem leków przeciwdepresyjnych są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – leki zwiększające ilość serotoniny, neuroprzekaźnika kontrolującego nastrój, sen i popęd seksualny.

Według nich ponad 70 procent Amerykanów stosujących leki przeciwdepresyjne przyjmuje leki z grupy SSRI badania z Rush University.

Popularne marki to Zoloft, Prozac i Lexapro. Oficjalna etykieta FDA Lexapro odradza picie alkoholu w trakcie stosowania leku.

W przypadku pacjenta z Rumunii stosował on różne rodzaje leków psychiatrycznych w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej przez co najmniej pięć lat.

Jego obecny koktajl obejmował Lexapro, leki przeciwpadaczkowe i alkohol.

Kiedy mężczyzna trafił do Okręgowego Szpitala Klinicznego w Bukareszcie w Rumunii, od dwóch dni miał biegunkę, bóle mięśni, drżenie i wysokie ciśnienie krwi, a także stracił przytomność po wypiciu „znacznych” ilości alkoholu.

Odkryli, że cierpiał na rabdomiolizę – rzadką chorobę, w której komórki mięśniowe szybko się rozpadają i przedostają się do krwioobiegu, blokując nerki i powodując niewydolność nerek.

Prawdopodobnie stracił przytomność w wyniku spożycia alkoholu, ponieważ jego nerki przestały już pracować, więc jego organizm nie był w stanie skutecznie odfiltrować skutków z krwi.

Lekarze napisali, że nie oznacza to, że schorzenie było spowodowane alkoholem, ale alkohol prawdopodobnie zaostrzył stan.

Po tym, jak lekarze odłączyli go od Lexapro i podali płyny przez kroplówkę, jego stan się ustabilizował.

Kiedy jednak ponownie przepisano mu lek, jego stan zaczął powracać, co skłoniło lekarzy do wysnucia teorii, że w pierwszym przypadku rzadką chorobę spowodowały SSRI.

Lekarze nie są pewni, jak częste jest to zjawisko ani w jaki sposób leki SSRI mogą to powodować. Zauważyli to w kilku innych przypadkach, w tym u nastolatka w Norwegia w 2023 r25-letnia kobieta w Nowy Jork w 2016 roku i 13-letni chłopiec Nowy Jork w 2018 roku.

Lexapro należy do popularnej klasy leków przeciwdepresyjnych działających na neuroprzekaźnik serotoninę. Podobne leki obejmują Zoloft i Prozac

Lexapro należy do popularnej klasy leków przeciwdepresyjnych działających na neuroprzekaźnik serotoninę. Podobne leki obejmują Zoloft i Prozac

Może się zdarzyć, że przyjmowanie selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, które zwiększają ilość neuroprzekaźnika w organizmie w nadziei na poprawę nastroju, może również powodować skurcze mięśni.

Naukowcy z Norwegii zasugerowali, że jest możliwe, że leki te powodują kurczenie się lub napięcie mięśni przez dłuższy czas, powodując ich rozkład i wyciek zawartości do krwi.

W innych przypadkach zespół nieszczelnych komórek mięśniowych występuje, gdy mięśnie ulegną uszkodzeniu lub zbyt długo będą leżały w łóżku.

Zespół ten jest tylko jedną z wielu rzeczy, które mogą powodować niewydolność nerek.

Częściej przyczyną tego stanu są schorzenia takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca lub długie zażywanie leków, które mogą uszkadzać nerki, takich jak dostępne bez recepty leki przeciwbólowe.

Wszyscy powiedzieli, że każdego roku około 750 000 Amerykanów cierpi na niewydolność nerek.

Nerki są odpowiedzialne za filtrowanie toksyn z organizmu. Kiedy więc zwalniają lub przestają działać, odczuwasz nudności, wymioty, zmęczenie, dezorientację, obrzęk i skurcze mięśni.

Ostatecznie, jeśli nie jest leczone, może to prowadzić do śmierci.

Naukowcy, którzy opublikowali studium przypadku, napisali, że lekarze powinni brać pod uwagę tę rzadką chorobę przepisując swoim pacjentom leki z grupy SSRI oraz powinni wziąć to pod uwagę, jeśli w rodzinie występowały choroby nerek lub nadużywanie alkoholu.



Link źródłowy