Strona główna zdrowie Ostrzeżenie przed cichym zabójcą ogrodowym na podwórkach w całej Ameryce – po...

Ostrzeżenie przed cichym zabójcą ogrodowym na podwórkach w całej Ameryce – po pięciu ofiarach śmiertelnych

38
0


Eksperci ostrzegają przed chorobą, która czai się na podwórkach w całej Ameryce po serii zgonów w Australii.

Melioidoza to poważna bakteryjna infekcja płuc, która zabija nawet połowę zarażonych nią osób na całym świecie.

Chorobę, na którą rocznie cierpi kilkunastu Amerykanów, wywołuje bakteria Burkholderia pseudomallei, która żyje w tropikalnych glebach i wodzie.

Eksperci sugerują, że deszczowa pogoda, taka jak huragany i ulewne deszcze, które stają się coraz bardziej powszechne w USA, może zwiększyć ryzyko przedostania się bakterii na powierzchnię gleby w ogrodach i podwórkach.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak pięć osób na Terytorium Północnym Australii zmarło z powodu tej choroby, co skłoniło tamtejszych urzędników ds. zdrowia do wydania ostrzeżenia dla społeczeństwa.

Chociaż występuje głównie w klimacie tropikalnym, takim jak Azja Południowo-Wschodnia i Australia, może rozprzestrzenić się na niektóre obszary przybrzeżne Stanów Zjednoczonych. Należą do nich wybrzeże Zatoki Mississippi, Portoryko i Amerykańskie Wyspy Dziewicze.

Bakteria zwykle nie powoduje objawów, ale w ciężkich przypadkach może wywołać potencjalnie śmiertelne zapalenie płuc i sepsę – nadmierną reakcję organizmu na infekcję, która powoduje, że układ odpornościowy atakuje zdrowe narządy.

W zeszłym roku urzędnicy CDC ostrzegli, że Burkholderia pseudomallei jest obecnie gatunkiem endemicznym dla wybrzeża Zatoki Perskiej, obejmującego Teksas, Luizjanę, Mississippi, Alabamę i Florydę.

Urzędnicy ostrzegali przed infekcją melioidozą, która rozprzestrzenia się przez bakterie czające się w ogrodach i w ciągu ostatnich 12 miesięcy zabiła pięciu Australijczyków (zdjęcie stockowe)

Urzędnicy ostrzegali przed infekcją melioidozą, która rozprzestrzenia się przez bakterie czające się w ogrodach i w ciągu ostatnich 12 miesięcy zabiła pięciu Australijczyków (zdjęcie stockowe)

Powyższa mapa pokazuje kraje, w których wykryto bakterię, oraz stany w USA, w których CDC twierdzi, że jest ona endemiczna

Powyższa mapa pokazuje kraje, w których wykryto bakterię, oraz stany w USA, w których CDC twierdzi, że jest ona endemiczna

Profesor Bart Currie, ekspert ds. tropikalnych i pojawiających się chorób zakaźnych w Menzies School of Health Research w Australii, powiedział: Wiadomości Yahoo melioidoza stanie się jeszcze bardziej „poważnym problemem w nadchodzących latach” ze względu na zmiany klimatyczne powodujące większą liczbę huraganów i monsunów.

Ludzie mogą zarazić się bakteriami poprzez kontakt ze skażoną glebą i błotnistą wodą, zwłaszcza jeśli mają otwartą ranę.

W rzadkich przypadkach może być również przenoszony między ludźmi, chociaż zgłaszano takie przypadki jedynie podczas kontaktu seksualnego i podczas ciąży.

Burkholderia pseudomallei po raz pierwszy wykryto w USA w 2022 r. w próbkach gleby i wody wzdłuż wybrzeża Zatoki Mississippi.

Do tego momentu przypadki melioidozy w USA łączono z osobami przywożącymi ją z takich obszarów jak Australia.

Według CDC objawy obejmują gorączkę, ból głowy, problemy z oddychaniem, ból brzucha lub klatki piersiowej, ból mięśni, dezorientację i drgawki.

Objawy zwykle pojawiają się w ciągu jednego do czterech tygodni po ekspozycji na bakterie, chociaż niektóre osoby chorują dopiero po miesiącach lub latach po ekspozycji.

Chociaż melioidoza zwykle objawia się infekcją płuc, może rozprzestrzenić się na inne narządy, takie jak wątroba, śledziona, prostata, węzły chłonne i mózg.

W ciężkich przypadkach może prowadzić do zagrażającej życiu sepsy.

Melioidozę leczy się zwykle długoterminowymi antybiotykami, w tym antybiotykami dożylnymi przez co najmniej dwa tygodnie (faza intensywna) i lekami doustnymi przez trzy do sześciu miesięcy (faza eradykacji).

Aby zapobiec narażeniu na Burkholderia pseudomallei, CDC zaleca unikanie gleby lub wody, jeśli masz otwarte zasoby oraz noszenie rękawic i butów podczas pracy w ogrodach.



Link źródłowy