Amerykańskie badania sugerują, że lek na astmę przyjmowany przez setki tysięcy Brytyjczyków może zwiększać ryzyko samobójstwa.
Montelukast, sprzedawany pod marką Singulair, jest powszechnie przepisywanym lekiem w Wielkiej Brytanii, który w zeszłym roku został rozdany w Anglii ponad 4 miliony razy, jak wynika z danych wspieranych przez NHS.
Jednak nowe badania wspierane przez rząd Stanów Zjednoczonych wykazały, że może on przekroczyć barierę krew-mózg – błonę zaprojektowaną w celu ochrony mózgu – i przyczepić się do komórek odpowiedzialnych za kontrolę nastroju i impulsów.
Do badania zainspirowały doniesienia o dzieciach, które w trakcie przyjmowania leków podejmowały lub próbowały odebrać sobie życie, niektóre nawet w wieku pięciu lat.
Obecnie istnieją obawy, że szacunkowo 350 000 Brytyjczyków zażywających ten narkotyk, w tym 35 000 dzieci, może być narażonych na podobne ryzyko.
Montelukast podawany w tabletkach do codziennego stosowania działa poprzez blokowanie substancji chemicznych uwalnianych przez organizm, które powodują obrzęk i zwężenie dróg oddechowych podczas ataku astmy.
Dostępny od lat 90. XX wieku. Zwykle przepisywany jest pacjentom z astmą, których stanu nie można opanować zwykłym leczeniem.
Kontrowersje wokół leku i jego potencjalnego wywoływania myśli samobójczych krążą od lat.
Montelukast, sprzedawany pod marką Singulair, jest powszechnie przepisywanym lekiem w Wielkiej Brytanii, który w ubiegłym roku został rozdany w Anglii ponad 4 miliony razy, wynika z danych wspieranych przez NHS
Działacze wielokrotnie wzywali do podjęcia dalszych działań, aby uświadomić pacjentom i rodzicom potencjalne ryzyko.
Te wezwania nasiliły się teraz po ujawnieniu w USA wyników badania leku i jego wpływu na mózg.
Przedstawiciele Krajowego Centrum Badań Toksykologicznych Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, przedstawieni na dorocznym spotkaniu American College of Toxicology, potwierdzili, że istnieje związek między narkotykiem a schorzeniami psychicznymi.
Stwierdzili, że badania laboratoryjne wykazały „znaczące wiązanie” montelukastu z wieloma komórkami receptorowymi znajdującymi się w mózgu i jest ono najwyższe w komórkach, o których wiadomo, że powodują skutki psychiczne.
Eksperci nie zasugerowali jednak wycofania leku ze sprzedaży ani zakazu, dodając, że badania nad nim nadal trwają, a wyniki nie zostały jeszcze ostateczne.
W ulotkach dotyczących bezpieczeństwa dla pacjentów rozprowadzanych w Wielkiej Brytanii podczas stosowania montelukastu opisano ryzyko wystąpienia myśli samobójczych jako „bardzo rzadkie”, występujące jedynie u jednego na 10 000 pacjentów.
Brytyjski organ regulacyjny ds. leków, Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), podała, że w tym roku do ulotek informacyjnych rozprowadzanych wraz z lekiem zostaną dodane bardziej widoczne ostrzeżenia.
Są one podobne do tych, które dodał amerykański odpowiednik MHRA, podkreślając potencjalne ryzyko „poważnych zdarzeń neuropsychiatrycznych” podczas stosowania montelukastu od 2020 r.
Matka Yael, Le’at, 41 lat (po prawej), projektantka graficzna, zauważyła zmianę w zachowaniu i postawie swojej córki i zaczęła sprawdzać wszystkie leki na astmę stosowane przez jej córkę. Pani Borger była zszokowana, gdy odkryła, że montelukast odnotował „myśli samobójcze” jako skutek uboczny
MHRA konsekwentnie stwierdza, że w przypadku większości pacjentów korzyści ze stosowania montelukastu przewyższają ryzyko.
W raportach incydentów związanych z bezpieczeństwem leku przedłożonych MHRA odnotowano pięć przypadków samobójstwa wśród pacjentów przyjmujących montelukast, w tym trzy wśród osób w wieku od 10 do 19 lat.
Takie raporty, które mogą być sporządzane przez społeczeństwo lub lekarzy, nie stanowią gwarancji, że dany lek jest powiązany ze skutkiem ubocznym. Takie zdarzenia mogą potencjalnie być po prostu zbiegiem okoliczności.
MHRA oświadczyła już wcześniej, że od czasu dopuszczenia leku do obrotu w Wielkiej Brytanii w 1998 r. otrzymała ponad 1200 zgłoszeń dotyczących podejrzeń reakcji neuropsychiatrycznych na montelukast.
Około 500 z nich dotyczyło dzieci poniżej 10. roku życia.
Brytyjczycy, którzy stracili dzieci w wyniku samobójstwa lub byli o krok od wypadku podczas zażywania narkotyku, upierają się, że istnieje związek.
Jednym z przypadków jest Harry Miller z Londynu, który w 2018 roku w wieku 14 lat zmarł w wyniku samobójstwa po zażyciu narkotyku.
Dostępny od lat 90. montelukast jest zwykle przepisywany pacjentom z astmą, których stanu nie można opanować zwykłym leczeniem, inhalatorami
James Burke z Leeds, który w kwietniu 2017 r. zmarł w wyniku samobójstwa w wieku 21 lat, po latach cierpień na stany lękowe i depresję, to kolejny, którego śmierć powiązano z narkotykiem.
Jego matka Sharon, przemawiając po tym wydarzeniu, powiedziała: James podjął ostateczną decyzję o samobójstwie, ale ten narkotyk [montelukast] natchnij go, żeby to zrobił.
Inny pochodził z Londynu w Anglii i miał 14 lat, gdy w 2018 roku popełnił samobójstwo po zażyciu leku na astmę.
W 2019 r. w „Mail on Sunday” opublikowano historię Yael Borger, która w wieku 16 lat miała myśli samobójcze, które według niej wywołał narkotyk.
Graham, ojciec Harry’ego, powiedział, że z radością przyjął nowe zobowiązanie MHRA do wyraźniejszego ogłaszania ostrzeżeń dotyczących potencjalnego ryzyka związanego z narkotykiem na początku tego roku.
„Uważamy, że nadaje to pewne znaczenie śmierci Harry’ego, ponieważ ostrzega inne dzieci o niebezpieczeństwach” – powiedział Strażnik.
Szacunkowe dane dotyczące liczby pacjentów przyjmujących montelukast pochodzą od brytyjskiej grupy działania zaniepokojonej potencjalnym wpływem leku na zdrowie.
Montelukast został pierwotnie opracowany przez niemiecką firmę farmaceutyczną Merck.
Organon, spółka wydzielona firmy Merck, która obecnie sprzedaje Singulair, oświadczyła w oświadczeniu po ubiegłotygodniowych wiadomościach o amerykańskich badaniach, że ma pewność co do profilu bezpieczeństwa leku.
„Etykieta produktu Singulair zawiera odpowiednie informacje dotyczące korzyści, ryzyka i zgłoszonych działań niepożądanych preparatu Singulair” – stwierdziła firma.