Jak wynika z dzisiejszych badań, tysiące Brytyjczyków przyjmujących leki z powodu częstych zaburzeń hormonalnych może być narażonych na ryzyko utraty masy kostnej.
Mniej więcej co piąty Brytyjczyk cierpi na niedoczynność tarczycy, spowodowaną problemami z gruczołem w kształcie motyla na szyi, który reguluje funkcje od trawienia po tętno i nastrój.
Jednak lewotyroksyna – pigułki, które kosztują zaledwie kilka pensów dziennie i pomagają zwalczać tę chorobę, mogą zwiększać ryzyko osteoporozy, choroby przerzedzającej kości.
Badania od dawna sugerują, że zbyt dużo hormonów tarczycy przyspiesza utratę masy kostnej, zwiększając ryzyko choroby.
Jednak teraz amerykańscy naukowcy, którzy oceniali lek na dziesiątkach pacjentów, odkryli, że ryzyko to jest nadal zwiększone wśród osób z „normalnym” poziomem hormonu tyreotropowego.
Profesor Shadpour Demehri, ekspert w dziedzinie radiologii na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Maryland i współautorka badania, stwierdziła: „Nasze badanie sugeruje, że nawet przy przestrzeganiu aktualnych wytycznych stosowanie lewotyroksyny wydaje się wiązać z większą utratą masy kostnej u osób starszych”.
Doktor Elena Ghotbi, główna autorka badania i badaczka ze stopniem doktora na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, dodała: „Dane wskazują, że znaczna część przepisywanych na receptę hormonów tarczycy może być przepisywany osobom starszym bez niedoczynności tarczycy.
„Rodzi to obawy dotyczące późniejszego nadmiaru hormonu tarczycy, nawet jeśli leczenie jest ukierunkowane na osiągnięcie docelowych zakresów referencyjnych”.
Lewotyroksyna, pigułki, które kosztują zaledwie kilka pensów dziennie i pomagają zwalczyć tę chorobę, mogą zwiększać ryzyko utraty masy kostnej i gęstości kości
Mniej więcej co piąty Brytyjczyk cierpi na niedoczynność tarczycy, spowodowaną problemami z gruczołem w kształcie motyla na szyi, który reguluje funkcje od trawienia po tętno i nastrój
Lewotyroksyna, sprzedawana pod marką Eltroxin, jest jednym z najczęściej przepisywanych leków w Wielkiej Brytanii.
Według danych opublikowanych w zeszłym roku w The Lancet, w Anglii zażywa go około 1,36 miliona osób, a liczba recept na receptę wzrosła o 9 procent w latach 2016–2022.
W badaniu naukowcy przebadali 81 pacjentów przyjmujących lewotyroksynę i 364 pacjentów niestosujących lewotyroksyny, przy czym średni wiek wynosił 73 lata, a poziom hormonu tyreotropowego wynosił 2,35.
Normalne poziomy wynoszą zazwyczaj od 0,4 do 4,0 milijednostek na litr (mU/l).
W ciągu sześciu lat obserwacji stwierdzono, że u osób przyjmujących lewotyroksynę wystąpiła „większa utrata całkowitej masy kostnej i gęstości kości”.
Naukowcy dodali, że pacjenci przyjmujący lek, którzy mieli „normalny” poziom hormonu tyreotropowego, również doświadczyli utraty masy kostnej i gęstości.
Doktor Jennifer Mammen, współautorka badania i profesor nadzwyczajny endokrynologii w Johns Hopkins, stwierdziła, że dorośli przyjmujący lewotyroksynę powinni omówić swoje leczenie z lekarzem i regularnie monitorować badania czynności tarczycy.
Powiedziała: „Należy przeprowadzić ocenę ryzyka i korzyści, porównując siłę wskazań do leczenia z potencjalnymi niekorzystnymi skutkami lewotyroksyny w tej populacji”.
Badania od dawna sugerują, że zbyt dużo hormonów tarczycy przyspiesza utratę masy kostnej, zwiększając ryzyko osteoporozy, choroby rozrzedzającej kości. Na zdjęciu zdjęcie rentgenowskie głowy kości udowej chorej na osteoporozę
Wyniki badań zostaną zaprezentowane w całości na corocznym spotkaniu Radiological Society of North America w przyszłym tygodniu w Chicago.
Według British Thyroid Foundation niedoczynność tarczycy nie jest czynnikiem ryzyka osteoporozy.
Zaleca się jednak, że dorośli, którym przepisano lewotyroksynę, powinni poddawać się regularnym badaniom krwi przynajmniej raz w roku, aby upewnić się, że poziom hormonów tarczycy nie jest zbyt wysoki.
„Utrzymujący się wysoki poziom hormonów tarczycy może prowadzić do rozwoju lub pogorszenia niskiej gęstości kości i osteoporozy”.
Z danych wynika, że co najmniej jedna na 20 osób w Wielkiej Brytanii cierpi na chorobę tarczycy.
Tarczyca produkuje dwa kluczowe hormony — trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (T4), które pomagają regulować kluczowe funkcje organizmu, w tym tętno, temperaturę i nastrój.
Niedoczynność tarczycy, w której gruczoł wytwarza zbyt mało hormonów, co prowadzi do przyrostu masy ciała, zmęczenia, uczucia zimna, zaparć oraz suchości skóry i włosów.
Kobiety są dziesięć razy bardziej narażone na tę chorobę niż mężczyźni, chociaż nie jest jasne, dlaczego – a najczęstszą przyczyną obu problemów z tarczycą jest stan autoimmunologiczny, w którym organizm omyłkowo atakuje tkankę tarczycy.
W Wielkiej Brytanii 3,5 miliona osób cierpi na osteoporozę, ale często nazywa się ją „cichą chorobą”, ponieważ nie występują żadne objawy, dopóki ktoś nie złamie kości.
Połowa wszystkich kobiet i jeden na pięciu mężczyzn w wieku powyżej 50 lat doświadczy złamania, najczęściej kręgosłupa lub bioder, z powodu choroby, która powoduje, że kości stają się tak kruche, że złamanie może być spowodowane kaszlem lub kichaniem.
Takie złamania są czwartą co do częstości przyczyną niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci w Wielkiej Brytanii.