Strona główna zdrowie Ostrzeżenie dotyczące urządzenia antykoncepcyjnego używanego przez miliony ludzi, które może zwiększać ryzyko...

Ostrzeżenie dotyczące urządzenia antykoncepcyjnego używanego przez miliony ludzi, które może zwiększać ryzyko raka

35
0


Badania sugerują, że popularne wkładki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko raka piersi.

U kobiet stosujących hormonalne wkładki domaciczne, które powoli uwalniają antykoncepcyjny lewonorgestrel, ryzyko rozpoznania tej choroby w ciągu co najmniej pięciu lat było o 40% większe w porównaniu z kobietami stosującymi inne formy antykoncepcji.

Wśród kobiet, które stosowały je przez ponad dekadę, ryzyko wzrosło do 80 procent.

Mniej więcej jedna na pięć aktywnych seksualnie kobiet w USA i jedna na sześć w Wielkiej Brytanii używa wkładek domacicznych, które lekarz zakłada do macicy i wytrzymują od trzech do ośmiu lat. Wiele kobiet decyduje się na te tabletki, aby nie musieć pamiętać o codziennym zażywaniu tabletek.

Naukowcy zauważyli, że chociaż ogólne ryzyko jest niskie, ponieważ wkładki domaciczne są stosowane długoterminowo, „informacje o ryzyku raka piersi powinny towarzyszyć dyskusjom na temat korzyści i ryzyka”.

Naukowcy z Danii odkryli, że stosowanie hormonalnej wkładki domacicznej może zwiększyć ryzyko raka piersi o 40 procent

Naukowcy z Danii odkryli, że stosowanie hormonalnej wkładki domacicznej może zwiększyć ryzyko raka piersi o 40 procent

Powyższy wykres pokazuje, jak liczba zachorowań na raka piersi rosła co roku o jeden procent we wszystkich grupach wiekowych, ale nieco szybciej wśród kobiet poniżej 50. roku życia

Powyższy wykres pokazuje, jak liczba zachorowań na raka piersi rosła co roku o jeden procent we wszystkich grupach wiekowych, ale nieco szybciej wśród kobiet poniżej 50. roku życia

Eksperci sugerują, że może to być spowodowane napływem hormonów, takich jak estrogen i progesteron, wiążących się z białkami w piersiach i wywołujących pewne formy raka.

Mogą być również bardziej ryzykowne niż pigułki lub inne formy antykoncepcji, ponieważ stosuje się je przez lata, a czasem nawet przez dekadę.

Podgląd nowe badania ukazał się w poniedziałek w JAMA. Jednak pełne badanie nie zostało jeszcze opublikowane.

Zespół z Duńskiego Instytutu Onkologii przebadał 157 190 dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 49 lat w latach 2000–2019. Średni wiek uczestników wynosił 38 lat.

Połowie uczestniczek przepisano hormonalną wkładkę domaciczną zawierającą lewonorgestrel, ten sam lek, który znajduje się w pigułce „dzień po”, podczas gdy druga połowa stosowała inne formy kontroli urodzeń lub nie stosowała żadnych środków antykoncepcyjnych.

W USA lewonorgestrel stosuje się w wkładkach domacicznych Kyleena, Liletta, Mirena i Skyla.

Uczestnicy zostali również podzieleni na grupy w zależności od tego, jak długo używali wkładek domacicznych: od zera do pięciu lat, od pięciu do 10 lat i od 10 do 15 lat.

Naukowcy odkryli, że hormonalne wkładki domaciczne prowadziły średnio o 40% zwiększone ryzyko raka piersi w porównaniu z innymi formami antykoncepcji.

U osób, które stosowały tę formę antykoncepcji, ryzyko było o 30% zwiększone po okresie od zera do pięciu lat i o 40% po okresie od pięciu do dziesięciu lat.

Prawdopodobieństwo było największe w grupie stosowanej długoterminowo, ponieważ u kobiet stosujących hormonalne wkładki domaciczne ryzyko zachorowania na raka piersi po 10–15 latach stosowania było o 80 procent większe w porównaniu z kobietami stosującymi inne środki antykoncepcyjne.

Zespół zauważył, że ryzyko stosowania tabletek antykoncepcyjnych raka piersi wynosiło około 20 procent.

Naukowcy nie wyjaśnili, dlaczego hormonalne wkładki domaciczne mogą zwiększać ryzyko raka piersi, chociaż eksperci sugerują, że napływ hormonów, takich jak progesteron i estrogen, może stymulować wzrost komórek nowotworowych w niektórych postaciach raka piersi.

Do nowotworów wrażliwych na hormony zalicza się raka piersi z receptorem estrogenowym (ER-dodatnim) i progesteronowym (PR-dodatnim), które zawierają białka wiążące się z hormonami i wywołujące wzrost komórek nowotworowych.

Doktor Amy Berrington, profesor epidemiologii klinicznej nowotworów w Instytucie Badań nad Rakiem w Wielkiej Brytanii, która nie brała udziału w badaniu, stwierdziła, że ​​chociaż wyniki wydają się ponure, „jest to niewielkie ryzyko, które należy wziąć pod uwagę wraz z korzyściami środek antykoncepcyjny.

„Ryzyko jest prawdopodobnie jeszcze mniejsze w przypadku młodszych kobiet, ponieważ ryzyko raka piersi jest u nich jeszcze niższe”.

Badania miały kilka ograniczeń. W badaniu skupiono się raczej na korelacji niż na związku przyczynowym, ale pełne wyniki nie zostały opublikowane.

Nie jest również jasne, na jakie formy raka piersi zdiagnozowano u kobiet.

Odkrycia te pojawiają się po gwałtownym wzroście liczby przypadków raka piersi u Amerykanek poniżej 50. roku życia, co zdaniem ekspertów może wynikać ze zmian w nawykach reprodukcyjnych, takich jak późniejsze rodzenie dzieci lub wcześniejsza miesiączka.

Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem szacuje, że w tym roku rak piersi zostanie zdiagnozowany u około 310 000 kobiet, a około 42 000 umrze.



Link źródłowy