Strona główna zdrowie Ostrzeżenie dotyczące Mpox: szczepionki mogą nie chronić przed szybkim rozprzestrzenianiem się nowego,...

Ostrzeżenie dotyczące Mpox: szczepionki mogą nie chronić przed szybkim rozprzestrzenianiem się nowego, śmiercionośnego szczepu wirusa – twierdzą eksperci

44
0


Naukowcy ostrzegają, że szczepionki okrzyknięte główną nadzieją na powstrzymanie globalnej epidemii mpox nowego, bardziej śmiercionośnego szczepu mogą nawet nie zadziałać.

Profesor Marion Koopmans, dyrektor Centrum ds. pandemii i katastrof w Centrum Medycznym Erasmus w Holandii, stwierdziła, że ​​eksperci po prostu nie wiedzą, jak nowy wirus mpox kladu 1b zareaguje na obecne szczepienia.

„Szczerze mówiąc, jeszcze nie wiemy” – stwierdziła.

Podczas globalnej epidemii w 2022 r. zastosowano aktualne szczepionki mpox przeciwko łagodniejszemu szczepowi wirusa, znanemu jako klad 2.

Nie zostały jednak jeszcze przetestowane w porównaniu z silniejszą wersją, która rozprzestrzeniła się po Afryce, a obecnie została zauważona w Europie i Azji.

Kobieta opiekuje się dzieckiem chorym na ciężką postać mnogi we wschodniej Demokratycznej Republice Konga

Kobieta opiekuje się dzieckiem chorym na ciężką postać mnogi we wschodniej Demokratycznej Republice Konga

Eksperci nie są nawet pewni, jaką dokładnie ochronę zapewnili przed epidemią w 2022 r.

Zastrzyk jest w rzeczywistości szczepionką podawaną w celu zapobiegania ospie prawdziwej, bliskiej krewnej mopksu.

Eksperci uważali, że ze względu na podobieństwo między obydwoma wirusami będzie on skuteczny, co nazywa się ochroną krzyżową.

Ponieważ jednak zastosowano go podczas żywej epidemii, trudno było dokładnie określić, jakie korzyści zapewniał, mówi prof. Koopermans.

Uważa się, że podczas wybuchu epidemii w 2022 r. homoseksualni i biseksualni mężczyźni – grupa, na którą głównie narażona jest ospa – podjęli inne środki w celu zmniejszenia ryzyka, takie jak ograniczenie liczby nowych partnerów seksualnych.

„Istnieją pewne dowody na skuteczność kliniczną szczepionek, które podano podczas rozwijającej się epidemii, podczas gdy ludzie wykonują także inne czynności, które ograniczają przenoszenie wirusa” – powiedział dziennikarzom profesor Koopmans.

„Nie jest łatwo stwierdzić, czy jest to pełna ochrona szczepionkowa.

„Mamy nadzieję, że w przypadku kladu 1b również będzie wystarczająca ochrona krzyżowa, jest to jednak obszar pilnie wymagający badań”.

Profesor Dimie Ogoina, ekspert ds. chorób zakaźnych na Uniwersytecie Delty Nigru, który również przemawiał podczas wydarzenia, dodał kolejnym czynnikiem, który stanowiłby wyzwanie dla potencjalnego wprowadzenia szczepionki mpox w Afryce, jest to, kto otrzyma ją pierwszy.

„Każda strategia szczepień powinna opierać się na wiedzy o epidemiologii choroby w twoim regionie” – stwierdził.

„Nie jestem pewien, czy w pełni rozumiemy dynamikę przenoszenia i czynniki ryzyka mpox w wielu częściach Afryki”.

Podobnie jak profesor Koopmans podkreślił również niepewność dotyczącą skuteczności obecnych szczepionek przeciwko mpoksowi.

„Przeprowadzone badania skuteczności szczepionki przeprowadzono na globalnej Północy w grupie 2b oraz wśród mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych” – powiedział.

„Nie można (gwarantować), że skuteczność opierała się wyłącznie na samej szczepionce.

„Niektóre badania wykazały, że zmiana zachowania była odpowiedzialna za spadek zachorowań na mnox w niektórych częściach Europy i Ameryki, przy czym pomogły także szczepionki”.

Profesor Ogoina dodała, że ​​nie ma również pewności co do tego, jak długo szczepionki zapewniają ochronę i jak są skuteczne u dzieci, które wydają się szczególnie zagrożone w związku z nową epidemią.

„Nie powtórzyliśmy tych badań na dzieciach, co stanowi wielkie wyzwanie, szczególnie w DRK (Demokratyczna Republika Konga), gdzie większość osób dotkniętych chorobą w znaczący sposób to dzieci” – stwierdził.

„Przy ustalaniu, czy dzieci powinny zostać zaszczepione, powinniśmy zastosować podejście oparte na ryzyku i korzyściach, szczególnie w sytuacji epidemii”.

Wiadomo, że szczepionka przeciwko ospie pomaga zapobiegać mpoksowi, ponieważ te dwa wirusy są ze sobą blisko spokrewnione. Jednak eksperci stwierdzili, że nie ma jeszcze wystarczających dowodów sugerujących, że szczepionka będzie skuteczna przeciwko nowemu szczepowi kladu 1b

Wiadomo, że szczepionka przeciwko ospie pomaga zapobiegać mpoksowi, ponieważ te dwa wirusy są ze sobą blisko spokrewnione. Jednak eksperci stwierdzili, że nie ma jeszcze wystarczających dowodów sugerujących, że szczepionka będzie skuteczna przeciwko nowemu szczepowi kladu 1b

Jednak profesor Placide Mbala Kingebeni, ekspert w dziedzinie epidemiologii w Centrum Badań Klinicznych przy Narodowym Instytucie Badań Biomedycznych w DRK, narodzie najbardziej dotkniętym trwającą epidemią, stwierdził, że szturchnięcia pozostają „najlepszym narzędziem, jakie mamy”.

„Nawet jeśli nie mamy wszystkich danych dotyczących skuteczności, powinniśmy to zrobić” – stwierdził.

Nowy szczep mpox, wcześniej nazywany ospą małpią, jest znacznie bardziej śmiercionośny niż łagodny szczep, który rozprzestrzenił się w kilkunastu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii w 2022 r.

Zaprojektowany klad 1b mpox zabija około jednego na 20 dorosłych, których zaraża, ale śmiertelność wzrasta do jednego na 10 dzieci.

Wirus rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt skóra do skóry, który może obejmować seks lub bezpośrednią opiekę, na przykład z matki na dziecko.

Klad 1b przetoczył się przez Afrykę Środkową, zabijając setki osób od początku epidemii.

W ciągu ostatnich kilku tygodni przypadki nowego szczepu wykryto w Szwecji i Tajlandii, co oznacza, że ​​dotarł on już zarówno do Europy, jak i Azji.

Chociaż w Wielkiej Brytanii nie potwierdzono jeszcze żadnych przypadków, eksperci podejrzewają, że nowy wariant jest już w Wielkiej Brytanii, ponieważ wystąpienie objawów takich jak klasyczne zmiany skórne może zająć ponad dwa tygodnie.

Eksperci twierdzą jednak, że jest mało prawdopodobne, aby współczynnik śmiertelności dla kladu 1b z Afryki Środkowej powtórzył się w krajach rozwiniętych ze względu na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej wyższej jakości.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) przestrzegła już, że „już planuje” przypadki wystąpienia nowego szczepu w Wielkiej Brytanii.

Orzeczenie to wynika z deklaracji Światowej Organizacji Zdrowia, że ​​aby powstrzymać obecną epidemię mpox, potrzeba ponad 66 milionów funtów (87 milionów dolarów) w ciągu sześciu miesięcy.

Mpox zazwyczaj cpowoduje charakterystyczne zmiany grudkowate, a także gorączkę, bóle i zmęczenie.

W niewielkiej liczbie przypadków może przedostać się do krwi i płuc, a także innych części ciała, np. mózgu, co stwarza zagrożenie dla życia.



Link źródłowy