Strona główna zdrowie Ostrzeżenie dla brytyjskich urlopowiczów, ponieważ śmiertelna gorączka lenistwa zaraża trzy kolejne osoby...

Ostrzeżenie dla brytyjskich urlopowiczów, ponieważ śmiertelna gorączka lenistwa zaraża trzy kolejne osoby w popularnym europejskim hotspocie

33
0


W popularnym europejskim kierunku wakacyjnym, na Wyspach Kanaryjskich, wykryto trzy przypadki „gorączki lenistwa”.

Służby zdrowia na hiszpańskim archipelagu, położonym zaledwie 100 km od wybrzeża Afryki, potwierdziły przypadki wirusa oropouche powiązanego z wirusami dengi i zika u trzech osób, które podróżowały z Kuby.

Przypadki te dotyczyły 36-letniego mężczyzny, 32-letniej kobiety z Teneryfy i 52-letniego mężczyzny z Gran Canarii.

Według doniesień cała trójka zaczęła odczuwać objawy, w tym gorączkę, biegunkę i ból stawów, zanim wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły, że mają wirusa oropouche.

Chociaż wszystkie trzy osoby dobrze zareagowały na leczenie i nie wymagały hospitalizacji, władze podały, że kolejne trzy przypadki na hiszpańskich wyspach nadal oczekują na badania.

Służby zdrowia na hiszpańskim archipelagu, położonym zaledwie 100 km od wybrzeża Afryki, potwierdziły przypadki wirusa oropouche powiązanego z wirusami dengi i zika u trzech osób, które przybyły z Kuby. Na zdjęciu: Teneryfa

Nowe przypadki na Wyspach Kanaryjskich, które znajdują się zaledwie kilka minut bezpośredniego lotu od Londynu, to kolejne z serii przypadków, które w ostatnich miesiącach nawiedziły region europejski.

Według Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC), nie licząc najnowszych przypadków, zgłoszono przypadki u co najmniej 19 osób w Europie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Dwanaście przypadków odnotowano w Hiszpanii, pięć we Włoszech i dwa w Niemczech.

Chociaż oropouche, nazywany „gorączką lenistwa”, nie jest przenoszony bezpośrednio przez same zwierzęta.

Zamiast tego jest przenoszona przez małe latające, gryzące owady, takie jak muszki, które mogą przenosić chorobę z leniwców na inne zwierzęta, w tym ludzi.

Według strony internetowej NHS Travax objawy Oropouche zwykle pojawiają się od czterech do ośmiu dni po ukąszeniu, a w ciężkich przypadkach choroba może skutkować zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

ECDC stwierdziło, że choć potencjalnie śmiertelne, przypadki śmiertelne są niezwykle rzadkie, a powrót do zdrowia jest powszechny. W większości przypadków objawy ustępują w ciągu czterech dni.

Dotychczasowe ogniska wirusa zgłoszono w kilku krajach Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej i Karaibów.

W 2024 r. konkretne ogniska odnotowano w Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Peru, a ostatnio na Kubie, skąd niedawno przybyły przypadki z Wysp Kanaryjskich.

Osiemnaście przypadków odnotowanych w Europie dotyczyło niedawnej podróży na Kubę, a jeden przypadek we Włoszech dotyczył Brazylii.

Jak wynika z raportu opublikowanego w Lancet25 lipca po raz pierwszy w Brazylii zgłoszono dwa zgony spowodowane przez oropouche u dwóch młodych kobiet, które nie miały innych schorzeń współistniejących.

Chociaż liczba przypadków w Europie utrzymuje się na niskim poziomie, od stycznia do połowy lipca tego roku odnotowano ponad 8 000 przypadków w Brazylii, Boliwii, Peru, Kolumbii i na Kubie.

W związku z tak dużą liczbą ECDC stwierdziło, że prawdopodobieństwo zakażenia obywateli UE podróżujących na obszary objęte epidemią lub zamieszkujących je jest obecnie oceniane jako umiarkowane.

Władze europejskie zalecają osobom podróżującym do dotkniętych obszarów noszenie koszul z długimi rękawami i długimi spodniami ze środkiem odstraszającym owady, aby zmniejszyć ryzyko ukąszeń.

Chociaż eksperci twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby wirus „zadomowił się” w krajach o chłodniejszym klimacie, takich jak Wielka Brytania, może stać się problemem dla osób podróżujących za granicę, które następnie mogą zachorować po powrocie do Wielkiej Brytanii.

Nie ma szczepionki na chorobę wywoływaną przez leniwce bladogardłe, naczelne inne niż ludzie i ptaki

Nie ma szczepionki na chorobę wywoływaną przez leniwce bladogardłe, naczelne inne niż ludzie i ptaki

Charakterystyczną cechą muszek i komarów przenoszących „wirusa leniwca” jest wzór plam na skrzydłach owada. Zdjęcie: Kolekcja Ceratopogonidae IOC/Fiocruzi

Charakterystyczną cechą muszek i komarów przenoszących „wirusa leniwca” jest wzór plam na skrzydłach owada. Zdjęcie: Kolekcja Ceratopogonidae IOC/Fiocruzi

Eksperci ostrzegają, że rozprzestrzeniania się choroby mogą stać się „nie do powstrzymania” ze względu na brak szczepionek przeciwko niej.

Seria przypadków dotknęła także Stany Zjednoczone. W sumie w ostatnich tygodniach u 21 Amerykanów zdiagnozowano wirusa oropouche.

Amerykańskie Centra Kontroli Chorób podają, że podobnie jak w przypadku przypadków w Europie, diagnozę pacjentów postawiono po powrocie z Kuby.

Dwadzieścia przypadków miało miejsce na Florydzie, a jeden w Nowym Jorku. Najczęstszymi objawami były gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie i sztywność.

Trzech pacjentów trafiło do szpitala, ale nie było ofiar śmiertelnych.

Szczep będący przyczyną niedawnej epidemii po raz pierwszy zauważono w małej wiosce Oropouche na Trynidadzie i Tobago w 1955 roku.

Pięć lat później, podczas budowy autostrady Belem-Brasilia, lenistwo zostało przetestowane jako niosące Oropouche.

W ciągu roku ludzie na tym obszarze zachorowali na wirusa i od tego czasu doszło do około 30 ognisk, wszystkie skupione w dorzeczu Amazonki.

Nie jest jasne, które owady przenoszą wirusa w dżungli, gdzie krąży on między leniwcami, ptakami i naczelnymi. Jednak w środowisku miejskim muszki i komary rozprzestrzeniają tę chorobę wśród ludzi.

Jednak z powodu wylesiania i zwiększonej urbanizacji zwierzęta żywicielskie, takie jak leniwce, są częściej przemieszczane, co powoduje, że muszki i komary żerują na ludziach, a nie na dzikich zwierzętach.

Gwałtowne temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi oznaczają również, że muszki odlatują dalej, a zwiększone opady deszczu i powodzie stanowią doskonałą pożywkę dla gryzących owadów.



Link źródłowy