Strona główna Polityka Ostatni poniedziałek był najgorętszym dniem w historii

Ostatni poniedziałek był najgorętszym dniem w historii

34
0


TEN ARTYKUŁ JEST ponownie opublikowane z Rozmowa pod Licencja Creative Commons.

W zeszłym tygodniu dwukrotnie pobity został rekord Ziemi w najgorętszym dniu. Niedziela, 21 lipca, została uznana za najgorętszy dzień na Ziemi od czasu rozpoczęcia pomiarów, kiedy to średnia temperatura powierzchni osiągnęła 17,09 stopnia Celsjusza. W poniedziałek rekord został ponownie pobity, kiedy średnia temperatura osiągnęła 17,16 stopnia Celsjusza– a wtorek był prawie tak samo gorący.

Deklaracje złożyła Copernicus, europejska służba ds. zmian klimatycznych. Trafiły na pierwsze strony gazet na całym świecie – szczególnie na półkuli północnej, czego doświadcza ekstremalne letnie upały.

Określenie średniej temperatury globalnej w danym dniu jest złożone. Obejmuje tysiące obserwacji przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, a w niektórych przypadkach wyrafinowanych modeli komputerowych.

Przyjrzyjmy się więc, jak naukowcy mierzą temperaturę planety i co oznaczają te pobite zapisy.

Skąd wiemy, że jest gorąco

Średnia globalna temperatura powierzchni jest głównym wskaźnikiem używanym do śledzenia zmian klimatu i jest miarą stosowaną w ramach Porozumienia paryskiego.

Oblicza się ją na podstawie kombinacji średniej temperatury powietrza tuż nad powierzchnią lądu i górnej warstwy oceanu.

Kilka organizacji opracowuje szacunki średniej temperatury powierzchni Ziemi przy użyciu różnych metod. Oprócz Kopernika są to m.in organizacje narodowe w Stany Zjednoczone, Zjednoczone KrólestwoI Japonia.

Wszystkie zbiory danych opracowane przez te agencje wskazują na bardzo wyraźny trend ocieplenia od 1900 roku.

Większość zbiorów danych opiera się bezpośrednio obserwowane temperatury ze stacji pogodowych na lądzie i z pływaków po oceanie, oba wyposażone w termometry. Satelity w kosmosie są również wykorzystywane do zbierania szacunków w podczerwieni.

Zaawansowane metody stosowane obecnie i wiele tysięcy obserwacji oznaczają, że dzienne dane dotyczące temperatury są znacznie dokładniejsze niż w poprzednich latach. Im dalej cofamy się w czasie, tym bardziej niepewne są szacunki średnich globalnych temperatur powierzchniowych.

Co to jest Kopernik?

The Usługa programu Copernicus dotycząca zmian klimatycznych jest częścią programu obserwacji Ziemi Unii Europejskiej. Aby wygenerować szacunki temperatury, Kopernik wykorzystuje nie tylko obserwacje, ale także: symulacja modelu komputerowego.

Model symuluje temperatury na wysokości 2 metrów nad powierzchnią lądu na całym świecie. Wyniki łączy się z szacunkami średnia temperatura powierzchni oceanów pochodzących z bezpośrednich obserwacji i informacji satelitarnych.

Wykorzystanie przez program Copernicus informacji z symulacji modelu oznacza, że ​​jego metoda różni się nieco od innych zbiorów danych. Metoda ta jest jednak dobrze oceniana i pozwala na globalne oszacowanie średnich temperatur powierzchni w ciągu kilku dni.

Odblokowywanie temperatur

Wiemy, że klimat zmienia się w szybkim tempie. Ale dlaczego ten rekordowy dzienny upał występuje właśnie teraz?

Jak pokazuje powyższy wykres, średnia globalna temperatura powierzchni podlega odrębnemu cyklowi sezonowemu. Temperatury w lipcu są zazwyczaj o około 4 stopnie Celsjusza wyższe niż w styczniu.

Różnica sprowadza się do większych mas lądowych Ameryki Północnej, Europy i Azji w porównaniu z obszarami na półkuli południowej.



Link źródłowy