Strona główna nauka/tech Ośmiornice stanowią nową granicę dobrostanu zwierząt – co naukowcy wiedzą o świadomości...

Ośmiornice stanowią nową granicę dobrostanu zwierząt – co naukowcy wiedzą o świadomości tych wyjątkowych stworzeń

7
0


Ośmiornice stanowią nową granicę dobrostanu zwierząt – co naukowcy wiedzą o świadomości tych wyjątkowych stworzeń

Głębokowodna ośmiornica bada ramię manipulatora portu podwodnego statku badawczego ALVIN. Kredyt: NIEAA, CC BY

Nazwaliśmy go Squirt – nie dlatego, że był najmniejszym z 16 mątwy w basenie, ale dlatego, że każdy, kto miał czelność zgarnąć go do osobnego zbiornika w celu zbadania, najprawdopodobniej się przemoknął. Squirt miał notorycznie celny cel.

Jako psycholog porównawczyPrzyzwyczaiłem się do ataków ze strony obiektów eksperymentalnych. Zostałem użądlony przez pszczoły, uszczypnięty przez raki i pobity przez oburzone gołębie. Ale w jakiś sposób ze Squirtem było inaczej. Kiedy na nas patrzył jego źrenice w kształcie litery Wnajwyraźniej spiskował przeciwko nam.

Oczywiście jestem antropomorficzny. Nauka nie dysponuje jeszcze narzędziami pozwalającymi potwierdzić, czy mątwy posiadają stany emocjonalne, czy są zdolne do świadomego doświadczania, a tym bardziej złowrogich intryg. Jednak niezaprzeczalnie jest coś wyjątkowego w głowonogach – klasie bezkręgowców zamieszkujących oceany, do której zaliczają się m.in. mątwy, kalmary i ośmiornice.

W miarę jak badacze dowiadują się więcej o zdolnościach poznawczych głowonogów, pojawia się wezwanie do leczenia ich w sposób lepiej dostosowany do ich poziomu inteligencji. Zarówno Kalifornia, jak i stan Waszyngton zatwierdziła zakazy hodowli ośmiornic w 2024 r. Hawaje są rozważając podobne działaniai zakaz hodowla ośmiornic lub import mięsa ośmiornic hodowlanych został wprowadzony w Kongresie. Planowana farma ośmiornic na Wyspach Kanaryjskich w Hiszpanii cieszy się dużym zainteresowaniem sprzeciw naukowców I zwolenników dobrostanu zwierząt.

Oferta krytyków wiele argumentów przeciwko hodowli ośmiornic na żywnośćw tym możliwe uwolnienia odpadów, antybiotyków lub patogenów z zakładów akwakultury. Jednak jako psycholog uważam inteligencję za najbardziej intrygującą część równania. Jak inteligentne są głowonogi, naprawdę? Przecież hodowla kurczaków i krów jest legalna. Czy ośmiornica jest mądrzejsza od, powiedzmy, indyka?

Duża, różnorodna grupa

Głowonogi to szeroka klasa mięczaków, która obejmuje koleoidy— mątwy, ośmiornice i kalmary — a także nautilus komorowy. Koleoidy mają wielkość od dorosła kałamarnica ma tylko kilka milimetrów długości (Idiosepius) do największych żyjących bezkręgowców, tzw gigantyczna kałamarnica (Architeuthis) I kolosalna kałamarnica (Mesonychoteuthis), który może urosnąć do ponad 40 stóp długości i ważyć ponad 1000 funtów.

Niektóre z tych gatunków żyją samotnie w niemal niczym nie wyróżniających się ciemnościach głębokiego oceanu; inni żyją społecznie na aktywnych, słonecznych rafach koralowych. Wielu z nich to wykwalifikowani myśliwi, ale niektórzy biernie żywią się unoszącymi się na wodzie odpadkami. Z powodu tej ogromnej różnorodności wielkość i złożoność mózgów i zachowań głowonogów również są ogromnie zróżnicowane.

Prawie wszystko, co wiadomo na temat poznania głowonogów, pochodzi z intensywnych badań zaledwie kilku gatunków. Rozważając dobrostan wyznaczonego gatunku ośmiornicy trzymanej w niewoli, należy zachować ostrożność przy korzystaniu z danych zebranych od odległego krewnego ewolucyjnego.






Biolog morski Roger Hanlon wyjaśnia rozproszoną strukturę mózgów głowonogów i sposób, w jaki wykorzystują one moc neuronową.

Czy możemy w ogóle zmierzyć inteligencję obcych?

Inteligencja jest piekielnie trudna do zdefiniowania i zmierzenia, nawet u ludzi. Wyzwanie rośnie wykładniczo w przypadku badania zwierząt posiadających umiejętności sensoryczne, motywacyjne i rozwiązywania problemów, które znacznie różnią się od naszych.

Historycznie rzecz biorąc, badacze zwykle skupiali się na tym, czy zwierzęta myślą jak ludzie, ignorując zdolności, które zwierzęta mogą posiadać, a których brakuje ludziom. Aby uniknąć tego problemu, naukowcy próbowali znaleźć bardziej obiektywne miary zdolności poznawczych.

Jedna z opcji jest miarą względną wielkość mózgu do ciała. Najlepiej zbadany gatunek ośmiornicy, Ośmiornica zwyczajna, ma około 500 milionów neuronów; który jest stosunkowo duży jak na swój mały rozmiar ciała i podobny do szpaka, królika lub indyka.

Bardziej dokładne pomiary mogą obejmować wielkość, liczbę neuronów lub powierzchnię określonych struktur mózgu uważanych za ważne w procesie uczenia się. Chociaż jest to przydatne u ssaków, układ nerwowy ośmiornicy jest zbudowany zupełnie inaczej.

Ponad połowa neuronów w Ośmiornica zwyczajnaokoło 300 milionów w ogóle nie znajduje się w mózgu, ale jest rozprowadzane w „mini-mózgi” lub zwoje w ramionach. W mózgu centralnym większość pozostałych neuronów zajmuje się przetwarzaniem wzrokowym, pozostawiając mniej niż jedną czwartą neuronów dla innych procesów, takich jak uczenie się i zapamiętywanie.

U innych gatunków ośmiornic ogólna struktura jest podobna, ale złożoność jest różna. Zmarszczki i fałdy w mózgu zwiększają jego powierzchnię i mogą poprawiać połączenia nerwowe i komunikację. Niektóre gatunki ośmiornic, szczególnie te żyjące w siedliskach rafowych, mają więcej pomarszczonych mózgów niż ci żyjący w głębinach morskichco sugeruje, że gatunki te mogą posiadać wyższy stopień inteligencji.

Czekam na lepszą przekąskę

Ponieważ struktura mózgu nie jest niezawodnym miernikiem inteligencji, testy behawioralne mogą dostarczyć lepszych dowodów. Jednym z bardzo złożonych zachowań wielu głowonogów jest kamuflaż wizualny. Potrafią otwierać i zamykać maleńkie woreczki tuż pod skórą, które zawierają kolorowe pigmenty i reflektory, odsłaniając określone kolory. Ośmiornica zwyczajna ma do 150 000 chromatoforów, czyli worków pigmentowych, w jednym calu kwadratowym skóry.

Podobnie jak wiele głowonogów, mątwa zwyczajna (Sepia officinalis) jest uważany za daltonistę. Ale może wykorzystać swoją doskonałą wizję do produkcji oszałamiająca różnorodność wzorów na całym ciele jako kamuflaż. The Australijska mątwa olbrzymia, Sepia apamawykorzystuje swoje chromatofory do komunikacji, tworząc wzorce, które przyciągają partnerów i ostrzegają agresorów. Zdolność ta może się także przydać podczas polowań; wiele głowonogów to drapieżniki atakujące które wtapiają się w tło, a nawet wabią swoją ofiarę.

Cechą charakterystyczną inteligentnego zachowania jest jednak uczenie się i pamięć — a istnieje mnóstwo dowodów na to, że niektóre ośmiornice i mątwy uczą się w sposób porównywalny do uczenia się u kręgowców. The mątwa zwyczajna (Sepia officinalis), a także zwykła ośmiornica (Ośmiornica zwyczajna) I dzienna ośmiornica (Cyjanowa ośmiornica), mogą tworzyć proste skojarzenia, takie jak nauczenie się, który obraz na ekranie przewiduje pojawienie się jedzenia.

Niektóre głowonogi mogą być zdolne do bardziej skomplikowanych form uczenia się, takich jak uczenie się odwrotne—nauka elastycznego dostosowywania zachowania, gdy różne bodźce sygnalizują nagrodę. Mogą również być w stanie hamować reakcje impulsywne. W badaniu przeprowadzonym w 2021 r., w którym mątwy zwyczajne miały wybór między mniej pożądaną, ale natychmiastową przekąską w postaci kraba a preferowanym posmakiem żywych krewetek z opóźnieniem, wiele mątw zdecydowałem się poczekać na krewetki.






Mątwy biorą udział w eksperymencie zaadaptowanym ze „testu piankowego” Stanforda, który miał sprawdzić, czy dzieci potrafią ćwiczyć opóźnioną satysfakcję.

Nowa granica dobrostanu zwierząt

Biorąc pod uwagę wiedzę o strukturze ich mózgu, układach sensorycznych i zdolności uczenia się, wydaje się, że głowonogi jako grupa mogą być podobne pod względem inteligencji do kręgowców jako grupy. Ponieważ w wielu społeczeństwach obowiązują standardy dobrostanu zwierząt w odniesieniu do myszy, szczurów, kurczaków i innych kręgowców, logika sugeruje, że w równym stopniu istnieją regulacje wymuszające humanitarne traktowanie głowonogów.

Takie zasady ogólnie określają, że gdy gatunek jest przetrzymywany w niewoli, warunki w jego przetrzymywaniu powinny zapewniać dobrostan zwierzęcia i jego naturalne zachowanie. Pogląd ten doprowadził niektóre stany USA do wprowadzenia zakazu zamknięte klatki dla kur niosek i klatki zbyt wąskie, aby ciężarne lochy mogły się obrócić.

Przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt niewiele mówią o bezkręgowcachale w ciągu ostatniej dekady zaczęły pojawiać się wytyczne dotyczące opieki nad głowonogami trzymanymi w niewoli i ich użytkowania. W 2010 roku Unia Europejska wymagała rozważenia kwestii etycznych przy wykorzystywanie głowonogów do badań. A w 2015 roku Międzynarodowe AAALACmiędzynarodowa organizacja akredytująca zajmująca się etycznymi badaniami na zwierzętach oraz Federacja Europejskich Stowarzyszeń Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych promowane wytyczne dot pielęgnacja i wykorzystanie głowonogów w badaniach. Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia jest obecnie rozważają podobne wytyczne.

„Obce” umysły ośmiornic i ich krewnych są fascynujące, między innymi dlatego, że stanowią lustro, w którym możemy zastanowić się nad bardziej znanymi formami inteligencji. Podejmowanie decyzji, który gatunek zasługuje na uwagę moralną, wymaga wyboru kryteriów, takich jak liczba neuronów lub zdolność uczenia się, które będą podstawą tych wyborów.

Po ustaleniu tych kryteriów warto rozważyć również ich zastosowanie do gryzoni, ptaków i ryb, które odgrywają bardziej znane role w naszym życiu.

Dostarczone przez The Conversation


Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.Rozmowa

Cytat: Ośmiornice to nowa granica dobrostanu zwierząt — co naukowcy wiedzą o świadomości tych wyjątkowych stworzeń (2024, 25 grudnia), pobrano 25 grudnia 2024 r. z https://phys.org/news/2024-12-octopuses-animal-welfare-frontier -scientists.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy