Strona główna zdrowie Opłatek rozpuszczający się wewnątrz kolana, powoli uwalniający leki przeciwbólowe, łagodzące ból operacyjny

Opłatek rozpuszczający się wewnątrz kolana, powoli uwalniający leki przeciwbólowe, łagodzące ból operacyjny

50
0


Opłatek, który powoli uwalnia lek przeciwbólowy podczas rozpuszczania się w organizmie, może pomóc w powrocie do zdrowia po operacji wymiany stawu kolanowego.

Implant wielkości mniej więcej 20 pensów jest wszywany w nowy staw podczas operacji, którą przeprowadza się rocznie u około 100 000 pacjentów NHS.

Wewnątrz każdej wafelka – wykonanego z tego samego materiału co szwy rozpuszczalne – znajduje się 500 mg bupiwakainy, środka znieczulającego miejscowo szeroko stosowanego podczas zabiegów stomatologicznych i porodu.

W miarę powolnego rozkładu płytki w ciągu trzech do czterech tygodni bupiwakaina przedostaje się do otaczających zakończeń nerwowych w kolanie, blokując sygnały bólowe.

Uwolniona dawka jest najwyższa w ciągu pierwszych kilku tygodni po zabiegu, kiedy ból jest zwykle najgorszy.

Opłatek, który powoli uwalnia lek, może pomóc złagodzić ból po operacji wymiany stawu kolanowego (zdjęcie pliku)

Opłatek, który powoli uwalnia lek, może pomóc złagodzić ból po operacji wymiany stawu kolanowego (zdjęcie pliku)

Allay Therapeutics, amerykańska firma, która opracowała opłatek, planuje również badania na pacjentach wymagających innych zabiegów endoprotezoplastyki stawów i operacji jamy brzusznej.

Brytyjscy lekarze testujący płytkę o nazwie ATX101 mają nadzieję, że ostatecznie umożliwi ona tysiącom pacjentów NHS ograniczenie stosowania leków opioidowych, takich jak morfina, rutynowo stosowanych w celu łagodzenia bólu po operacjach endoprotezoplastyki stawów.

Chociaż morfina i inne opioidy skutecznie łagodzą ból, działają w ciągu 24 godzin i mogą powodować działania niepożądane, od nudności po problemy z oddychaniem i uzależnienie, nawet po kilku dniach stosowania.

„Niewielki, ale znaczący odsetek pacjentów może uzależnić się od opioidów” – mówi profesor Hemant Pandit, ekspert w dziedzinie chirurgii stawu biodrowego i kolanowego na Uniwersytecie w Leeds oraz w szpitalach dydaktycznych w Leeds NHS Trust, który kieruje brytyjską częścią międzynarodowego badania z udziałem opłatek uśmierzający ból.

„Celem jest ograniczenie lub nawet wyeliminowanie konieczności przyjmowania opioidów u pacjentów po endoprotezoplastyce stawu kolanowego”.

Około dziewięć milionów osób w Wielkiej Brytanii cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów, podczas której chrząstka ochronna w stawie ulega uszkodzeniu, w wyniku czego kość ociera się o kość, powodując ból i problemy z poruszaniem stawem. Często rozwija się na skutek zużycia, chociaż do innych czynników ryzyka zalicza się nadwagę i kontuzje sportowe.

Chociaż przeciwzapalne środki przeciwbólowe i zastrzyki steroidowe mogą pomóc, wiele osób będzie wymagało wymiany stawu kolanowego, a leki opioidowe, takie jak morfina, oksykodon i tramadol, są podstawą w walce z bólem po operacji.

Oprócz poważnych skutków ubocznych, aby leki były skuteczne, często trzeba je przyjmować kilka razy dziennie.

Zdjęcie aktowe zespołu chirurgicznego operującego pacjenta. Oczekuje się, że nowy opłatek zapewni całodobową ulgę przez okres do miesiąca po zabiegu

Zdjęcie aktowe zespołu chirurgicznego operującego pacjenta. Oczekuje się, że nowy opłatek zapewni całodobową ulgę przez okres do miesiąca po zabiegu

Opłatek ma jednak zapewniać całodobową ulgę nawet przez miesiąc. Został zaprojektowany tak, aby rozpuszczać się w taki sposób, że w ciągu pierwszych kilku dni uwalnia połowę zawartości leku, a następnie mniejsze ilości w miarę ustąpienia bólu.

Niedawne badanie z udziałem 112 pacjentów z Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii – które nie zostało jeszcze opublikowane w czasopiśmie medycznym – wykazało, że 22 procent osób, którym podano opłatek, nie potrzebowało opioidów podczas rekonwalescencji po operacji kolana, w porównaniu z zaledwie 2 procentami w grupie osób, którym podano opłatek. kto tego nie dostał.

Potrafiły też szybciej wstać po operacji, szybciej wchodzić po schodach i lepiej spać niż osoby stosujące silne leki przeciwbólowe.

Obecnie planowane jest większe badanie z udziałem około 200 pacjentów.

Doktor Wendy Holden, konsultantka-reumatolog i doradca medyczny organizacji charytatywnej Arthritis Action, stwierdziła, że ​​opłatek „wydaje się znacznie skuteczniej zmniejszać ból i jest świetną wiadomością dla pacjentów”. Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie dostępny w NHS.



Link źródłowy