Strona główna Biznes Opieka społeczna będzie kluczem do konkurencyjności Europy – mówi nowy szef parlamentarnej...

Opieka społeczna będzie kluczem do konkurencyjności Europy – mówi nowy szef parlamentarnej komisji zatrudnienia – Euractiv

69
0


Grupa Lewicy za priorytet postawiła sobie zapewnienie przewodnictwa Komisji ds. Pracy Parlamentu Europejskiego, aby zapobiec wycofywaniu się z działań w zakresie ochrony środowiska i pracowników w ciągu następnej pięcioletniej kadencji, powiedział w wywiadzie lewicowy szef nowej komisji Euractiv.

Li Andersson powiedziała, że ​​kierowanie Komisją Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (EMPL) jest „najwyższym priorytetem” dla tej grupy w świetle zwrotu Parlamentu na prawo w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego – przy czym wielu nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego prowadziło specjalną kampanię na temat konieczności cięć regulacje środowiskowe.

„Sądzę, że po wyborach europejskich wiele osób martwi się, że cały wymiar społeczny i inwestycje w jego stronę staną się tematem obrad” – powiedział fiński eurodeputowany.

Andersson stwierdziła, że ​​jednym z jej głównych celów jako przewodniczącej komisji będzie zapewnienie, że kwestie społeczne pozostaną na pierwszym miejscu w programie parlamentarnym – poprzez próbę „powiązania” kwestii społecznych z innymi kluczowymi celami polityki UE, w tym z konkurencyjnością oraz transformacją ekologiczną i cyfrową.

„Inwestowanie w ochronę pracowników, edukację i to wszystko – myślę, że na tym, w połączeniu z ambitnym programem ochrony środowiska, naprawdę należy budować konkurencyjność” – stwierdziła.

„Myślę, że to właśnie powinna zrobić Europa w nadchodzących latach”.

Jej uwagi pojawiają się w obliczu pogłębiających się obaw o słabość europejskiej gospodarki, a także rosnącego konsensusu wśród grup biznesowych i polityków co do znaczenia zmniejszania obciążeń regulacyjnych przedsiębiorstw dla zwiększenia produkcji i inwestycji.

Andersson, unijny prawodawca pierwszej kadencji, który zdobył więcej głosów niż jakikolwiek inny poseł do Parlamentu Europejskiego w historii Finlandii w zeszłym miesiącu, będzie jedynym członkiem Grupy Lewicy, który będzie przewodniczył komisji parlamentarnej w pełnym składzie.

Powiedziała, że ​​przesunięcie Europy w prawo podkreśla również znaczenie „postępowej” partii politycznych współpracujących na rzecz wzmocnienia modelu społecznego bloku.

„Moim zdaniem sprawia to, że jeszcze ważniejsze są różne grupy polityczne, różne siły polityczne [that] zgadzają się co do ich znaczenia [social] problemy, współpracujcie, aby utworzyć większości i koalicje oraz pracujcie razem, aby forsować program”.

„Muszą być konkretne propozycje”

Andersson podkreśliła, że ​​w poprzedniej kadencji przyjęto kilka propracowniczych przepisów, w tym dyrektywę o pracy za pośrednictwem platform internetowych, która poprawia warunki zatrudnienia osób zarabiających dzięki aplikacjom do wspólnych przejazdów i dostaw, oraz dyrektywę w sprawie płacy minimalnej, która ustala stawkę 80% docelowy zasięg rokowań zbiorowych we wszystkich państwach członkowskich.

Posłanka do Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjęła także fakt, że ponownie wybrana przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wspomniała w niedawno opublikowanym artykule zarówno o prawie do odłączenia się, jak i o konieczności „lepszego wykorzystania” zamówień publicznych (które stanowią 14% rocznego PKB bloku). wytyczne polityczne na następną pięcioletnią kadencję.

Stwierdziła jednak, że władza wykonawcza UE mogłaby położyć jeszcze większy nacisk na kwestie pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o zapewnienie poszanowania prawa obywateli do rokowań zbiorowych w przypadku podwykonawstwa i zamówień publicznych.

„Umowy zbiorowe [are] sposób na zapewnienie przedsiębiorstwom równych warunków działania [by] upewnianie się, że nikt nie uzyska nieuczciwej przewagi konkurencyjnej w wyniku złego traktowania pracowników” – wyjaśnił Andersson.

Wyraziła także poparcie dla von der Leyen wniosek o mianowanie komisarza „bezpośrednio odpowiedzialnego” za rozwiązanie narastającego kryzysu mieszkaniowego w Europie, ale podkreśliła potrzebę przedstawienia „konkretnych propozycji” również w tym obszarze.

„Nie wystarczy powiedzieć, że masz wyznaczony obszar polityki”.

Czekam na Draghiego

Uwagi Anderssona poprzedzają długo oczekiwany raport na temat konkurencyjności UE autorstwa byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który, jak się oczekuje, będzie w dużym stopniu kształtował politykę UE w ciągu najbliższych kilku lat.

W ostatnich miesiącach Draghi – którego raport ma ukazać się we wrześniu – osiągnął cienką granicę pomiędzy wezwaniem do deregulacji a podkreśleniem potrzeby ochrony europejskiego modelu opieki społecznej.

Draghi już to zrobił powiedział że „kolejne poziomy regulacji stworzyły obciążenie dla inwestycji długoterminowych” w UE i wezwał do „usprawnienia” ram regulacyjnych UE.

Podkreślił jednak również, że „utrzymanie wysokiego poziomu ochrony socjalnej” w całej Europie „nie podlega negocjacjom”.

Sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Esther Lynch zauważyła również, że podczas ich spotkania na początku tego roku Draghi „wskazał nordycki model społeczny jako przykład do naśladowania dla reszty Europy”.

„To będzie bardzo interesujące zobaczyć, jak to zrobić [the report] jest zrównoważony i jak silny jest tam program społeczny” – stwierdził Andersson.

Andersson, który pełnił funkcję ministra edukacji Finlandii w latach 2019–2023, zgodził się, że kraje nordyckie mogą zaoferować ważne lekcje na temat związku między opieką społeczną a produktywnością.

„Myślę, że Nordycy wynieśli jedną lekcję, przynajmniej tradycyjnie, dotyczącą tego, że inwestowanie w równość i innowacje społeczne, upewnianie się, że mamy gospodarki, w których pracownicy są dobrze traktowani, że mamy równe szanse, jeśli chodzi o pracowników i przedsiębiorstw, że mamy wysokiej jakości edukację, która jest otwarta dla wszystkich, i że to naprawdę dobrze wpływa na konkurencyjność” – stwierdziła.

[Edited by Anna Brunetti/Zoran Radosavljevic]





Link źródłowy