Strona główna nauka/tech Opanowanie mowy dla lepszego zrozumienia psa

Opanowanie mowy dla lepszego zrozumienia psa

5
0


Rozmowa z psem
Badanie pokazuje, że zwalniając mowę do około trzech sylab na sekundę podczas rozmowy z psami, ludzie ułatwiają lepsze zrozumienie między gatunkami, ponieważ psy przetwarzają język w wolniejszym tempie, a do zrozumienia mowy potrzebne są zarówno ton, jak i treść.

Naukowcy odkryli, że ludzie w naturalny sposób dostosowują tempo mowy do zdolności recepcyjnych swoich psów, co poprawia komunikację.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Genewskim naukowcy wykorzystali EEG do analizy reakcji ludzi i psów na mowę i odkryli, że psy przetwarzają mowę w wolniejszym rytmie, co wymaga zrozumienia zarówno treści, jak i prozodii.

Głos, którym ludzie zwracają się do swoich psów, nie wynika tylko z ich dużych, szczenięcych oczu. Ludzie spowalniają swoją mowę podczas rozmowy z psami, a to wolniejsze tempo odpowiada zdolnościom recepcyjnym ich zwierząt, umożliwiając psom lepsze zrozumienie ich poleceń. Tak wynika z badania opublikowanego dzisiaj (1 października br.).ul) w czasopiśmie ogólnodostępnym Biologia PLOS przez Eloïse Déaux z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii i współpracowników.

Uczestnicy psów biorący udział w badaniu i ich właściciele
Część uczestników biorących udział w badaniu oraz ich właściciele. Źródło: Théophane Piette (CC-BY 4.0)

Spostrzeżenia i metodologia badania

Psy reagują na ludzką mowę, mimo że same nie są w stanie wydawać ludzkich dźwięków. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób komunikują się ludzie i szczenięta, naukowcy przeanalizowali dźwięki wokalne 30 psów. Przeanalizowali także dźwięki 27 ludzi mówiących w pięciu językach rozmawiających z innymi ludźmi i 22 ludzi mówiących tymi językami do psów. Naukowcy wykorzystali także elektroencefalografię (EEG) do zbadania reakcji mózgu na mowę u ludzi i psów.

Badanie wykazało, że ludzie znacznie szybciej „mówią” niż psy, a tempo mówienia wynosi około czterech sylab na sekundę, podczas gdy psy szczekają, warczą, szczekają i skomlą z szybkością około dwóch wokalizacji na sekundę. Rozmawiając z psami, ludzie zwalniali mowę do około trzech sylab na sekundę. Sygnały EEG ludzi i psów wykazały, że reakcje neuronalne psów na mowę skupiają się na rytmach delta, podczas gdy ludzkie reakcje na mowę skupiają się na szybszych rytmach theta. Autorzy sugerują, że ludzie i psy mają różne systemy przetwarzania głosu i że spowolnienie mowy podczas rozmowy ze zwierzętami mogło ostatecznie pomóc nam w lepszym nawiązaniu z nimi kontaktu.

Wnioski i implikacje

Autorzy dodają: „Co jeszcze bardziej interesujące, psy wykorzystują powolny rytm do przetwarzania mowy i wbrew powszechnym przekonaniom potrzebują zarówno treści, jak i prozodii, aby ją skutecznie zrozumieć”.

Odniesienie: „Interakcje głosowe psa i człowieka pasują do dostrojenia czuciowo-motorycznego psów”, autor: Déaux EC, Piette T, Gaunet F, Legou T, Arnal L, Giraud AL, 1 października 2024 r., Biologia PLOS.
DOI: 10.1371/journal.pbio.3002789



Link źródłowy