Strona główna nauka/tech Okazjonalne treningi weekendowe chroniące Twój mózg

Okazjonalne treningi weekendowe chroniące Twój mózg

27
0


Ćwiczenia biegowe dla faceta z nadwagą
Niedawne badania sugerują, że rzadkie ćwiczenia w weekendy mogą być równie korzystne w zapobieganiu pogorszeniu funkcji poznawczych, jak bardziej regularne treningi.

Badanie wskazuje, że okazjonalne ćwiczenia w weekendy mogą zmniejszać ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych równie skutecznie, jak częstsze ćwiczenia.

Wykorzystując dane pochodzące z dużej kohorty mieszkańców Meksyku, badanie wykazało znaczące korzyści zdrowotne wynikające z regularnej aktywności fizycznej, nawet jeśli ogranicza się ona do weekendów.

Korzyści z ćwiczeń „Weekendowy wojownik”.

Badania opublikowane w czasopiśmie Brytyjski dziennik medycyny sportowej sugeruje, że zaangażowanie się w aktywność fizyczną tylko raz lub dwa razy w weekend – schemat znany jako ćwiczenia „weekendowego wojownika” – może być równie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych, będącego częstym czynnikiem poprzedzającym demencję, jak częstsze treningi.

Naukowcy sugerują, że takie podejście może być również bardziej realistyczną opcją dla zapracowanych osób.

Zauważają, że zidentyfikowanie modyfikowalnych czynników ryzyka demencji ma kluczowe znaczenie, ponieważ opóźnienie jej wystąpienia o zaledwie pięć lat może potencjalnie zmniejszyć o połowę jej częstość. Dodają, że większość badań przeprowadzono dotychczas w krajach o wysokich dochodach.

Aby poszerzyć bazę danych, zespół przeanalizował dane z dwóch rund badania prospektywnego miasta Meksyk: jednej przeprowadzonej w latach 1998–2004 i drugiej w latach 2015–2019.

Dane z ankiety i wyniki oceny poznawczej

Obie ankiety wypełniły łącznie 10 033 osoby, których średnia wieku wynosiła 51 lat, a ich odpowiedzi uwzględniono w analizie.

W pierwszym badaniu uczestnicy zostali zapytani, czy ćwiczą lub uprawiają sport, a jeśli tak, to jak często i jak długo (w minutach).

Na podstawie odpowiedzi wyłoniono cztery grupy: osoby niećwiczące; „weekendowi wojownicy”, którzy raz lub dwa razy w tygodniu ćwiczyli/uprawiali sport; regularnie aktywni, którzy robili to trzy lub więcej razy w tygodniu; oraz połączona grupa składająca się z weekendowych wojowników i osób regularnie aktywnych.

W drugim badaniu do oceny funkcji poznawczych wykorzystano Mini Mental State Exam (MMSE). Do zdefiniowania MCI przyjęto wynik 22 lub mniej z 30.

Wpływ aktywności fizycznej na łagodne upośledzenie funkcji poznawczych

W sumie 7945 respondentów stwierdziło, że w ogóle nie ćwiczy; 726 spełniało definicję weekendowego wojownika; 1362 stwierdziło, że ćwiczyło kilka razy w tygodniu; i 2088 utworzyły połączoną grupę.

W ciągu średniego okresu monitorowania wynoszącego 16 lat zidentyfikowano 2400 przypadków MCI. Wśród osób niećwiczących częstość występowania MCI wynosiła 26%; 14% wśród weekendowych wojowników; i 18,5% wśród osób regularnie aktywnych.

Po uwzględnieniu potencjalnie wpływających czynników, takich jak wiek, poziom wykształcenia, palenie tytoniu, sen w nocy, dieta i spożycie alkoholu, ryzyko wystąpienia MCI w przypadku weekendowych wojowników było o 25% mniejsze w porównaniu z osobami niećwiczącymi, podczas gdy w przypadku osób regularnie aktywnych było to o 11% mniejsze. . W grupie połączonej prawdopodobieństwo takiego zachowania było o 16% mniejsze.

Gdy MCI zdefiniowano jako wynik MMSE wynoszący 23 lub mniej, zidentyfikowano 2856 przypadków. Częstość występowania MCI wzrosła do 30% wśród osób niećwiczących, 20% wśród osób weekendowych i 22% wśród osób regularnie aktywnych.

W porównaniu z osobami niećwiczącymi, weekendowi wojownicy byli o 13% mniej narażeni na rozwój MCI, podczas gdy osoby regularnie aktywne i osoby z grupy połączonej były o 12% mniej narażone na rozwój MCI. Wyniki były podobne zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Wyniki i ograniczenia

Naukowcy oszacowali, że teoretycznie można by uniknąć 13% przypadków, gdyby wszyscy dorośli w średnim wieku ćwiczyli co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu.

Jest to badanie obserwacyjne, więc nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat czynników przyczynowych. Naukowcy przyznają się do różnych ograniczeń swoich odkryć. Na przykład respondenci ankiety mogli nie być naprawdę reprezentatywni dla dorosłych w średnim wieku i nie istniały obiektywne mierniki aktywności fizycznej.

Wnioski i implikacje dla polityki zdrowotnej

Wyjaśniają jednak, że istnieje kilka możliwych wyjaśnień pozornie ochronnego wpływu ćwiczeń na zdrowie mózgu.

„Na przykład ćwiczenia mogą zwiększać stężenie czynników neurotroficznych pochodzenia mózgowego [molecules that support the growth and survival of neurons] i plastyczność mózgu. Aktywność fizyczna wiąże się również z większą objętością mózgu, lepszymi funkcjami wykonawczymi i lepszą pamięcią” – piszą.

„Według naszej najlepszej wiedzy niniejsze badanie jest pierwszym prospektywnym badaniem kohortowym, które wykazało, że wzorzec aktywności fizycznej weekendowego wojownika i wzorzec regularnej aktywności fizycznej wiążą się z podobnym zmniejszeniem ryzyka łagodnej demencji” – kontynuują.

Następnie sugerują, że odkrycia „mają ważne implikacje dla polityki i praktyki, ponieważ weekendowy wzorzec aktywności fizycznej wojownika może być wygodniejszą opcją dla zapracowanych ludzi w Ameryce Łacińskiej i gdzie indziej”.

Odniesienie: „Powiązania wzorca aktywności fizycznej „weekendowego wojownika” z łagodną demencją: ustalenia z badania prospektywnego miasta Meksyk” 29 października 2024 r., Brytyjski dziennik medycyny sportowej.
DOI: 10.1136/bjsports-2024-108460



Link źródłowy