Strona główna nauka/tech Odsłonięcie złożonych osobowości samców słoni afrykańskich

Odsłonięcie złożonych osobowości samców słoni afrykańskich

25
0


Więź słoni
Mężczyzna niższej rangi salutuje „od pnia do ust” starszej osobie o wyższej randze. To powitanie jest bardzo ważnym rytuałem, który służy wzmocnieniu relacji między związanymi ze sobą osobami. Źródło: O’Connell i Rodwell, CC-BY 4.0

Samce słoni afrykańskich wykazują spójne, ale elastyczne cechy osobowości, na które wpływa kontekst społeczny.

Obserwacje 34 słoni w Namibii pozwoliły zidentyfikować pięć cech charakteru, w tym agresję i życzliwość. Dominujący mężczyźni skutecznie równoważyli zachowania, a młodsi mężczyźni wykazywały bardziej podobne temperamenty, co wskazywało na rozwój w czasie. Spostrzeżenia mogą ulepszyć praktyki ochrony i zarządzania.

Samce słoni i ich zachowania społeczne

Z badania opublikowanego dzisiaj (4 grudnia) w ogólnodostępnym czasopiśmie wynika, że ​​samce słoni afrykańskich wykazują odrębne cechy osobowości, a jednocześnie dostosowują swoje zachowanie do różnych sytuacji społecznych PLOS JEDEN. Badaniami kierowała Caitlin O’Connell-Rodwell z Uniwersytetu Stanforda i Centrum Środowiska Uniwersytetu Harvarda wraz z Jodie L. Berezin z Utopia Scientific i ich współpracownikami.

Wiele zwierząt wykazuje stałe różnice w zachowaniu, często określane jako „osobowość” lub „temperament”. Słonie, znane ze swojej inteligencji i złożonej struktury społecznej, nie są wyjątkiem. Poprzednie badania wykazały, że trzymane w niewoli słonie wykazują unikalne typy osobowości. Na wolności samice słoni pozostają w grupach rodzinnych przez całe życie, podczas gdy samce opuszczają je po osiągnięciu dorosłości, tworząc bardziej płynne, składające się wyłącznie z samców grupy zorganizowane według hierarchii dominacji.

Obserwacje w Namibii

Aby poszerzyć naszą wiedzę na temat cech osobowości dzikich słoni, badacze zaobserwowali zachowanie 34 samców słoni afrykańskich sawanny (Loxodonta afrykańska) w Parku Narodowym Etosha w Namibii w latach 2007–2011. Zidentyfikowali pięć typów zachowań, które konsekwentnie różniły się między jednostkami, w tym zachowania agresywne i dominacyjne, przyjazne interakcje społeczne i pocieszanie się. Jednak na zachowanie słonia miał również wpływ kontekst społeczny. Kiedy obecni byli młodsi mężczyźni, inni mężczyźni częściej wykazywali zachowania przyjazne i dominujące.

Natomiast gdy obecny był wpływowy społecznie mężczyzna, pozostali mężczyźni wchodzili w mniej przyjaznych interakcji społecznych. Najbardziej dominujące i wpływowe społecznie samce słoni w społeczeństwie równie często zachowywały się agresywnie i przyjaźnie. Młodsi mężczyźni byli bardziej podobni pod względem temperamentu niż starsi mężczyźni, co sugeruje, że ich wyjątkowa osobowość rozwija się wraz z wiekiem.

Kluczowe ustalenia i implikacje dla ochrony

Badanie jako pierwsze wykazało, że dorosłe samce słoni wykazują na wolności odrębne cechy osobowości. Chociaż z biegiem czasu wykazywały konsekwencję, samce słoni były również elastyczne, dostosowując swoje zachowanie w zależności od kontekstu społecznego. Wyniki sugerują również, że samce słoni, które odniosły największe sukcesy społeczne, to te, które osiągają równowagę między agresją a życzliwością, a obecność mieszanych grup wiekowych w populacji samców słoni jest niezwykle ważna dla ich dobrostanu. Autorzy twierdzą, że głębsze zrozumienie zachowań dzikich słoni mogłoby pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących ochrony środowiska i usprawnić zarządzanie słoniami trzymanymi w niewoli.

Autorzy dodają: „Samce słoni wykazują pięć odrębnych cech charakteru (afiliacyjny, agresywny, dominujący, niespokojny i spokojny) konsekwentnie w czasie i kontekście, a także różnią się od siebie sposobem przejawiania tych pięciu cech charakteru”.

Odniesienie: „Spójność i elastyczność charakteru wolno żyjących samców słoni afrykańskich w zależności od czasu, wieku i kontekstów społecznych” 4 grudnia 2024 r., PLOS JEDEN.
DOI: 10.1371/journal.pone.0311780

Prace terenowe związane z tym badaniem zostały sfinansowane przez wolontariuszy-darczyńców Utopia Scientific Donor Volunteers i anonimowych darczyńców (wsparcie dla dyrektora generalnego, JLB, CK, PTF, MNS, TCR). Konkretnego wsparcia indywidualnego udzieliło Biuro Prorektora ds. Kształcenia Licencjackiego i Dotacji dla Studentów Uniwersytetu Stanforda (dotacje dla dyrektora generalnego, PTF), Smith College Horner Fund Endowment (dotacja dla JLB), a także Fundusz Ochrony Zoo w Oakland (dotacja dla wolontariusze CK i zoo). Elephant Sanctuary zapewniło wsparcie płacowe za analizę danych związanych z tym badaniem (dla MNS), a także obecnie zapewnia wsparcie finansowe dla pracy w terenie i stażystów w sanktuarium (dla dyrektora generalnego i pracowników sanktuarium). Fundatorzy nie mieli żadnego wpływu na projektowanie badań, gromadzenie i analizę danych, podejmowanie decyzji o publikacji ani przygotowanie manuskryptu.



Link źródłowy