Strona główna nauka/tech Odsłonięcie połączenia serce-mózg w przypadku pogorszenia funkcji poznawczych

Odsłonięcie połączenia serce-mózg w przypadku pogorszenia funkcji poznawczych

5
0


Inteligencja miłości mózgu i serca
Zdrowie układu sercowo-naczyniowego bezpośrednio wpływa na funkcje poznawcze, a choroby takie jak niewydolność serca i choroba niedokrwienna serca zwiększają ryzyko demencji. Priorytetowe traktowanie zdrowia serca może w znaczący sposób zapobiec pogorszeniu funkcji poznawczych.

Choroby sercowo-naczyniowe, w tym niewydolność serca, migotanie przedsionków i choroba niedokrwienna serca, są ściśle powiązane ze zwiększonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych i demencji.

Zarządzanie tymi schorzeniami poprzez wczesne wykrywanie, modyfikację stylu życia i ukierunkowane leczenie może pomóc złagodzić zaburzenia poznawcze i utrzymać zdrowie mózgu.

  • Poprzednie badania wykazały, że 14–81% pacjentów z niewydolnością serca doświadcza pewnego stopnia upośledzenia funkcji poznawczych wpływających na język, pamięć lub funkcje wykonawcze.
  • Dowody wskazują również, że u osób cierpiących na migotanie przedsionków ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią lub myśleniem jest o 39% zwiększone; ryzyko wystąpienia demencji u dorosłych chorych na serce jest o 27% wyższe; a nawet u 50% osób po zawale serca dochodzi do pogorszenia funkcji poznawczych.
  • Dbanie o zdrowie serca od najmłodszych lat jest ważne nie tylko w celu zapobiegania chorobom serca, ale także dla ochrony zdrowia mózgu i zmniejszania ryzyka zaburzeń funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

Zdrowie serca i funkcje poznawcze

Jak wynika z nowego oświadczenia naukowego American Heart Association „Cardiac Contributions to Brain Health”, trzy powszechne choroby układu krążenia u dorosłych – niewydolność serca, migotanie przedsionków i choroba niedokrwienna serca – są powiązane z zaburzeniami funkcji poznawczych i zwiększonym ryzykiem demencji dziś (10 października) w dzienniku Stowarzyszenia, Udar.

W oświadczeniu dokonano przeglądu najnowszych badań dotyczących związku między zdrowiem układu krążenia i mózgu, w tym zaburzeniami funkcji poznawczych i dysfunkcjami neuropsychologicznymi. Podkreśla kluczowe wzajemne powiązania między sercem i mózgiem oraz podkreśla znaczenie tej zależności dla ogólnego stanu zdrowia.

Wpływ zdrowia serca na funkcje poznawcze

„Udar i pogorszenie funkcji poznawczych, oba główne czynniki warunkujące zdrowie mózgu, to schorzenia przewlekłe i powodujące niepełnosprawność, które mają dramatyczny wpływ na poziomie indywidualnym i społecznym” – powiedział przewodniczący grupy piszącej oświadczenia Fernando D. Testai, doktor medycyny, Ph.D. FAHA, profesor neurologii i rehabilitacji oraz dyrektor stypendium neurologii naczyniowej na University of Illinois College of Medicine oraz dyrektor ds. leczenia udaru w szpitalu University of Illinois w Chicago. „Ważne jest, aby zapobiegać chorobom serca już od najmłodszych lat choroba sercowo-naczyniowa i zdarzenia sercowe, chronią zdrowie mózgu i zmniejszają ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu”.

Testai dodał: „Demencja jest powszechnie postrzegana jako nieuleczalna i bezwzględna choroba, której nie można zapobiec. Dowody wskazują jednak, że przyjęcie zdrowego stylu życia oraz wczesna identyfikacja i leczenie czynników ryzyka naczyniowego może pomóc w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu i zmniejszeniu obciążenia związanego z chorobami układu krążenia. Alzheimera choroby i inne powiązane demencje.”

Zaburzenia poznawcze powiązane z niewydolnością serca

Niewydolność serca jest poważnym problemem zdrowia publicznego, którego przyczyny obejmują wysokie ciśnienie krwi, otyłość i cukrzycę typu 2. Niewydolność serca jest powiązana z zaburzeniami poznawczymi, wpływającymi na takie zadania, jak samoopieka i przyjmowanie leków, szczególnie u osób starszych. Metaanaliza poprzednich badań wykazała, że ​​prawie 50% osób z niewydolnością serca doświadcza pewnego rodzaju zaburzeń poznawczych, które mogą wpływać na język, pamięć i/lub funkcje wykonawcze. Częstość występowania problemów poznawczych jest zwykle większa u osób z cięższymi typami niewydolności serca.

Niewydolność serca może prowadzić do uszkodzenia mózgu na wiele sposobów. Zmniejszony przepływ krwi może powodować mini udary lub ciche uszkodzenia mózgu. Przewlekły stan zapalny i aktywacja neurohormonalna, które utrzymują środowisko mózgu, mogą również przyczyniać się do uszkodzenia mózgu. Otyłość i zaburzenia oddychania podczas snu są częstymi schorzeniami u osób z niewydolnością serca i są również powiązane z dysfunkcjami poznawczymi. Zmiany w mózgu, takie jak zmniejszenie objętości istoty szarej i/lub uszkodzenie istoty białej, są częste w przypadku niewydolności serca i przyczyniają się do pogorszenia funkcjonowania mózgu. Pojawiające się dowody wskazują również, że osoby z niewydolnością serca i osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, mogą mieć wspólne różnice genetyczne.

U pacjentów z ciężką niewydolnością serca przed interwencjami chirurgicznymi zaleca się wykonanie badań przesiewowych funkcji poznawczych ze względu na zwiększone ryzyko udaru; Wiadomo, że udar jest jedną z najczęstszych przyczyn pogorszenia funkcji poznawczych.

Migotanie przedsionków i ryzyko poznawcze

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca u dorosłych. Przewiduje się, że łączna częstość występowania w USA wzrośnie z 2,7 miliona w 2020 r. do prawie 16 milionów w 2050 r. Związek między migotaniem przedsionków a udarem mózgu jest dobrze znany, jednakże związek pomiędzy pomiędzy migotaniem przedsionków a pogorszeniem funkcji poznawczych wymaga dalszych badań. Obszerna metaanaliza wykazała, że ​​migotanie przedsionków zwiększa ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych o 39%.

Wspólne czynniki ryzyka migotania przedsionków i demencji obejmują wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę typu 2, niewydolność serca, palenie tytoniu, choroby naczyniowe, zaburzenia oddychania podczas snu i podeszły wiek. Czynniki te powodują strukturalne i funkcjonalne zmiany w mózgu prowadzące do pogorszenia funkcji poznawczych. Udar, główny czynnik prognostyczny upośledzenia funkcji poznawczych, ma bezpośredni związek z migotaniem przedsionków. Małe krwawienia mózgowe, czyli mikrokrwotoki, są również częstsze u osób z migotaniem przedsionków i są powiązane z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Zmniejszony rzut serca związany z migotaniem przedsionków (podobnym do niewydolności serca) może upośledzać przepływ krwi do kluczowych obszarów mózgu odpowiedzialnych za funkcje poznawcze. Zarówno migotanie przedsionków, jak i choroba Alzheimera są powiązane z ogólnoustrojowym stanem zapalnym, a biomarkery zapalne wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepów krwi i uszkodzenia mózgu. Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby zbadać to powiązanie, obserwacja ilustruje złożoną interakcję między układem nerwowym i sercowo-naczyniowym.

Skuteczne leczenie migotania przedsionków, w tym stosowanie leków przeciwzakrzepowych, kontrola rytmu lub zabiegi ablacji cewnikowej, może zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych. Trwające badania sprawdzają, czy przywrócenie prawidłowego rytmu serca poprzez ablację przezcewnikową może zmniejszyć zaburzenia funkcji poznawczych w porównaniu z samym leczeniem.

Choroba niedokrwienna serca i demencja

Choroba niedokrwienna serca znacząco zwiększa ryzyko demencji i zaburzeń funkcji poznawczych. Duży przegląd systematyczny obejmujący ponad 1 milion dorosłych wskazuje, że u osób z chorobami serca ryzyko wystąpienia demencji jest o 27% wyższe w porównaniu z osobami bez chorób serca. Nawet u 50% osób po zawale serca dochodzi do utraty funkcji mózgu. Dane z wielu zakrojonych na szeroką skalę badań pokazują, że zawał serca wiąże się z większym pogorszeniem funkcji poznawczych, w tym pamięci i funkcji wykonawczych. Podwyższony poziom gromadzenia się wapnia w tętnicach jest również powiązany z większym ryzykiem rozwoju demencji.

Choroba niedokrwienna serca może zakłócać funkcjonowanie mózgu poprzez różne mechanizmy. Powszechne czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu 2, powodują stan zapalny, który wpływa na barierę krew-mózg i zmniejsza przepływ krwi do mózgu, co prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych i demencji. Choroby serca są również powiązane z chorobą małych naczyń w mózgu i zmniejszonym przepływem krwi w mózgu, co powoduje upośledzenie funkcji poznawczych. Problemy te obserwuje się również u pacjentów z chorobą Alzheimera, co wskazuje na ścisły związek pomiędzy uszkodzeniem naczyń krwionośnych a zwyrodnieniem mózgu. Ponadto czynniki genetyczne zwiększające ryzyko chorób serca mogą również przyczyniać się do kurczenia się mózgu i pogorszenia funkcji poznawczych.

Poprawa czynników ryzyka naczyniowych może zachować wydajność poznawczą, chociaż specyficzny wpływ na pacjentów z chorobą niedokrwienną serca nie jest w pełni ustalony. Intensywne leczenie ciśnienia krwi okazało się obiecujące w ograniczaniu łagodnych zaburzeń poznawczych, ale nie demencji. Inne badania sugerują, że zarządzanie czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego za pomocą interwencji związanych ze stylem życia, takich jak dieta i ćwiczenia, może pomóc w utrzymaniu zdrowia poznawczego.

Wnioski dotyczące zdrowia układu sercowo-naczyniowego i pogorszenia funkcji poznawczych

Testai powiedział: „Chociaż opracowywane są nowe leki, które mogą leczyć chorobę Alzheimera, społeczność medyczna doskonale zdaje sobie sprawę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić i opisać, w jaki sposób opieka sercowo-naczyniowa może poprawić zdrowie mózgu. Ponadto potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, w jaki sposób płeć, rasa i pochodzenie etniczne mogą wpływać na połączenie między mózgiem a sercem”.

„Pracownicy służby zdrowia powinni podchodzić do swoich pacjentów w sposób holistyczny, dążąc do poprawy zdrowia serca przez całe życie. Promowanie zdrowia serca na wczesnym etapie życia za pomocą zasobów zachęcających do zdrowego stylu życia jest niezwykle istotne, a monitorowanie zdrowia serca i zarządzanie nim za pomocą zasobów takich jak Life’s Essential 8 stowarzyszenia jest ważne, aby zmniejszyć ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych”.

Odniesienie: 10 października 2024 r., Udar.
DOI: 10.1161/STR.0000000000000476

To oświadczenie naukowe zostało przygotowane przez grupę wolontariuszy w imieniu Rady ds. Udarów Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego; Rada ds. Chorób Krążenia, Intensywnej Opieki, Okresu Okołooperacyjnego i Resuscytacji; Rada Pielęgniarstwa Sercowo-Naczyniowego i Udarowego; oraz Rada ds. Nadciśnienia Tętniczego. Oświadczenia naukowe American Heart Association promują większą świadomość na temat chorób układu krążenia i udarów mózgu oraz pomagają w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej. Oświadczenia naukowe określają, co obecnie wiadomo na dany temat i jakie obszary wymagają dodatkowych badań. Chociaż oświadczenia naukowe stanowią podstawę do opracowania wytycznych, nie zawierają one zaleceń dotyczących leczenia. Wytyczne American Heart Association zawierają oficjalne zalecenia stowarzyszenia dotyczące praktyki klinicznej.

Współautorami są wiceprzewodniczący Philip B. Gorelick, MD, MPH, FAHA; Doktor Pei-Ying Chuang, EMBA, MSN, RN; Xing Dai, MD, Karen L. Furie, MD, FAHA, Rebecca F. Gottesman, MD, Ph.D., FAHA; Jose C. Iturrizaga, lekarz medycyny, FAHA; dr Ronald M. Lazar, FAHA; Andrea M. Russo, lekarz medycyny, FAHA; Sudha Seshadri, lekarz medycyny; i Elaine Y. Wan, MD, FAHA. Ujawnienia autorów są wymienione w manuskrypcie.



Link źródłowy