Galaktyka spiralna IC 1954 została odkryta z niezwykłą szczegółowością przez: Kosmiczny Teleskop Hubble’aukazując jasny pasek w jej jądrze, skomplikowane ramiona spiralne i mgławice świecące w świetle H-alfa.
Gwiazdą tego Zdjęcie Tygodnia wykonanego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest galaktyka spiralna IC 1954, położona około 45 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Horologium. Posiada świecący pręt w swoim rdzeniu, dwa główne, majestatycznie wijące się ramiona spiralne, a nad nim chmury ciemnego pyłu.
Zdjęcie tej galaktyki opublikowano wcześniej w 2021 roku; zdjęcie z tego tygodnia jest zupełnie nowe i zawiera teraz dane H-alfa. Lepsze pokrycie mgławic gwiazdotwórczych, które są głównymi emiterami czerwonego światła H-alfa, można zobaczyć w licznych świecących, różowych plamach na dysku galaktyki.
Co ciekawe, niektórzy astronomowie zakładają, że „poprzeczka” galaktyki jest w rzeczywistości energetycznym obszarem gwiazdotwórczym, który akurat leży nad centrum galaktyki.
Badanie wielospektralne
Nowe dane przedstawione na tym zdjęciu pochodzą z programu mającego na celu rozszerzenie współpracy pomiędzy wieloma obserwatoriami: Hubble, podczerwień Kosmiczny Teleskop Jamesa Webbaoraz Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, naziemny radioteleskop.
Badając IC 1954 i ponad pięćdziesiąt innych pobliskich galaktyk w świetle radiowym, podczerwonym, optycznym i ultrafioletowym, astronomowie chcą w pełni prześledzić i zrekonstruować drogę, jaką materia przechodzi przez gwiazdy oraz międzygwiazdowy gaz i pył w każdej galaktyce.
Możliwości obserwacyjne Hubble’a stanowią ważną część tego przeglądu: może on uchwycić młodsze gwiazdy i gromady gwiazd, gdy są najjaśniejsze w ultrafiolecie i długości fal optycznych, a jego filtr H-alfa skutecznie śledzi emisję z mgławic. Powstały zbiór danych będzie skarbnicą badań nad ewolucją gwiazd w galaktykach, na której Webb będzie się opierał, kontynuując swoje działania naukowe w przyszłości.