Strona główna Biznes Odporne zdrowie psychiczne młodych Europejczyków jest niezbędne dla konkurencyjnej europejskiej siły roboczej

Odporne zdrowie psychiczne młodych Europejczyków jest niezbędne dla konkurencyjnej europejskiej siły roboczej

24
0


Dialogi na temat zdrowia emocjonalnego i dobrego samopoczucia: mozaika perspektyw, A nowo opublikowana biała księga ogłoszona przez Grupę Merck w sprawie 3 Grudzień w Parlamencie Europejskim, stawia młodzież Europy na pierwszym planie krytycznej dyskusji na temat zdrowia emocjonalnego.

Według raportu 90% młodych Europejczyków uważa zdrowie emocjonalne za najważniejszą kwestię w swoim życiu. Jednak prawie połowa (49%) zgłasza niezaspokojone potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego, a 50% często odczuwa dyskomfort emocjonalny.

Wyzwania te potęgują malejący udział młodych ludzi w polityce instytucjonalnej, którzy kilkadziesiąt lat temu byli mniej zaangażowani w politykę instytucjonalną niż inne grupy wiekowe i mniej niż kohorty młodych ludzi.

„Konieczne jest stworzenie prawdziwie włączającej i dostatniej przyszłości” – powiedziała Ana Polanco, dyrektor ds. operacji GVAP i GPA w Europie w Grupie Merck. „Musimy konsultować się i włączać tych, na których decyzje, które dziś podejmujemy, będą miały najbardziej bezpośredni wpływ. Mam na myśli młodzież Europy, która stanowi większość siły produkcyjnej kontynentu, ale paradoksalnie jest grupą najmniej zaangażowaną w proces polityczny”.

Pokolenie pod presją

Dzisiejsza młodzież stoi w obliczu utrzymującej się niestabilności społeczno-gospodarczej, kształtowanej przez dwa poważne kryzysy gospodarcze, trwające konflikty globalne, kryzys klimatyczny, bezrobocie i rosnące koszty życia. Naciski te znacząco wpływają na dobrostan emocjonalny i szersze postrzeganie swojej przyszłości.

„Żyjemy w dziwnych czasach, które przyczyniają się do powstania atmosfery niepewności w całej UE” – zauważył niemiecki eurodeputowany Daniel Caspary. „Dlatego kwestia zdrowia psychicznego jest obecnie bardzo dotknięta i czuję, że przemawia ona do obywateli w moim regionie”.

Te wzajemnie powiązane wyzwania podkreślają pilną potrzebę priorytetowego traktowania dobrostanu emocjonalnego.

Gdy Komisja Europejska rozpoczyna realizację swojego ambitnego 100-dniowego programu, Caspary podkreślił niebezpieczeństwo odsunięcia na bok tych „miękkich kwestii”. „Nie można mieć konkurencyjnej Europy bez odpornego społeczeństwa i odpornej siły roboczej” – stwierdził, podkreślając, jak dobre samopoczucie emocjonalne wpływa na produktywność i globalną pozycję Europy.

Przekształcanie spostrzeżeń w działanie

Projekt FutURe firmy Merck ma na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez wzmocnienie głosów młodych ludzi i włączenie ich perspektyw do kształtowania polityki. „Prezydent von der Leyen zleciła komisarzom organizowanie corocznych dialogów na temat polityki młodzieżowej, aby zapewnić, że młodzi ludzie nie tylko będą uczestnikami rozmów, ale także będą aktywnie przyczyniać się do kształtowania programu europejskiego” – wyjaśnił Polanco.

„To jest właśnie misja, którą przyjęliśmy w ramach projektu FutURe – wyjść naprzeciw obawom i oczekiwaniom młodych ludzi, wzmocnić ich głos i znacząco zaangażować ich w procesy decyzyjne”.

Biała księga łączy główne ustalenia pierwszego europejskiego okrągłego stołu, który odbył się w lipcu ubiegłego roku w Strasburgu, z propozycjami ogłoszonymi przez Ursulę Von der Leyen w jej wytycznych politycznych na lata 2024–2029.

Mając na celu służyć jako zestaw narzędzi pomagających decydentom stawić czoła tym wyzwaniom za pomocą propozycji samych młodych ludzi, idee te wyrażono w czterech kluczowych obszarach wytycznych politycznych: sprawiedliwość społeczna w nowoczesnej gospodarce, eliminowanie niedoborów umiejętności i niedoborów siły roboczej, ponowne łączenie naszych partnerów społeczeństw, wspierając naszą młodzież i stawiając obywateli w centrum naszej demokracji.

Rozwiązanie przyczyn źródłowych

Jedną z najpilniejszych kwestii podnoszonych przez młodych Europejczyków jest przejście od edukacji do zatrudnienia.

María Rodríguez, była przewodnicząca Europejskiego Forum Młodzieży, podkreśliła wyzwania, przed jakimi stają młodzi ludzie wchodząc na rynek pracy, zwłaszcza bezpłatne staże.

„Główną frustracją jest przejście z edukacji do zatrudnienia, gdzie powszechną barierą pozostają bezpłatne staże. Należy to uznać za coś, co nie może zdarzyć się przez przypadek” – Rodríguez powiedział Euractiv, wzywając do wprowadzenia przepisów zakazujących bezpłatnych staży i gwarantujących wysokiej jakości zatrudnienie z wynagrodzeniem wystarczającym na pokrycie kosztów utrzymania, w tym gwałtownie rosnących wydatków mieszkaniowych.

„Wielu młodych ludzi pracuje za darmo” – wyjaśnił Rodríguez. „To coś, co powinno znaleźć się w programie Komisji i Parlamentu Europejskiego, aby wreszcie zakończyć bezpłatne staże”.

Niestabilność mieszkalnictwa dodatkowo pogłębia te wyzwania.

Florian Boschek, prezes i założyciel organizacji wspierającej HPV Vaccination Now!, zeznał o wpływie wysokich kosztów mieszkaniowych na zdrowie psychiczne młodych ludzi, opisując własne doświadczenia ze Sztokholmu.

„To naprawdę obciążenie i oczywiście wpływa na zdrowie psychiczne” – powiedział Boschek. „Czasami nie możesz chodzić do szkoły, bo musisz pracować, musisz uczestniczyć w rynku pracy, aby naprawdę pozwolić sobie na naukę, co jest śmieszne”.

Adbanie o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie

Dobrostan emocjonalny młodych ludzi nie jest odosobnionym problemem, ale jest głęboko powiązany z szerszymi czynnikami społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi.

Danielle Brady, starsza analityk ds. polityki w European Policy Centre, podkreśliła, że ​​zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie są powiązane z polityką mieszkaniową, zatrudnieniem i klimatem.

„Kiedy mówimy o zdrowiu emocjonalnym i dobrostanie, nie mówimy o tym w próżni” – powiedziała. „Jest to w dużym stopniu współzależne i powiązane z innymi obszarami polityki, takimi jak mieszkalnictwo i rynek pracy”.

Brady wezwał do bardziej zintegrowanego podejścia do kształtowania polityki, które uwzględnia wpływ polityki na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. „Kiedy tworzysz politykę związaną z mieszkalnictwem, wywiera to efekt domina na politykę zdrowotną lub wyniki zdrowotne” – wyjaśniła.

Wezwanie do przełamania silosów instytucjonalnych jest jasne. „Musimy jednocześnie stawić czoła tym wzajemnie powiązanym wyzwaniom” – zauważył Brady – „ponieważ nie tylko poprawiają one dobrobyt jednostek, ale także rozwiązują szersze problemy społeczne, takie jak rosnące niezadowolenie i nastroje skrajnie prawicowe w całej Europie”.

Reprezentacja młodzieży: brakujący element polityki europejskiej

Ostatecznie zaangażowanie młodych ludzi w podejmowanie decyzji jest niezbędne do tworzenia polityk odzwierciedlających ich potrzeby i aspiracje.

Jak zauważyła Maria Rodríguez, reprezentacja młodzieży w polityce pozostaje krytyczną luką. „Młodzi ludzie chcą brać udział w procesie decyzyjnym. Chcemy, aby instytucje działały na rzecz nas, biorąc pod uwagę nasze problemy, nasze żądania i nasze interesy” – powiedziała Euractiv. To wezwanie do większej reprezentacji odbija się echem w całej Europie, ponieważ młodzi ludzie pragną, aby ich wysłuchano przy podejmowaniu decyzji, które zadecydują o ich przyszłości.

The Projekt Przyszłość to jedna z pierwszych inicjatyw mających na celu stworzenie znaczących przestrzeni dla głosów młodych ludzi, mająca na celu włączenie tych perspektyw do procesu kształtowania polityki i zapewnienie uwzględnienia obaw młodych ludzi.

[Edited By Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab ]





Link źródłowy