Strona główna nauka/tech Odkrywanie iskry poznawczej ewolucji człowieka

Odkrywanie iskry poznawczej ewolucji człowieka

13
0


Badania nad narzędziami ewolucji mózgu
Badacz demonstruje zadania, które uczestnicy mieli wykonać w trakcie eksperymentu: po lewej stronie rozłupywanie orzechów, po prawej przecinanie skóry za pomocą narzędzi kamiennych. Źródło: Brienna Eteson/Źródło: Affinito i in., 2024

Nowe badanie pokazuje, że zdolność wczesnego człowieka do precyzyjnego posługiwania się narzędziami mogła mieć kluczowe znaczenie w ewolucji człowieka.

Rejestrując fale mózgowe uczestników korzystających z narzędzi kamiennych, badanie identyfikuje istotne różnice w aktywności mózgu wymaganej do wykonywania różnych zadań z użyciem narzędzi, podkreślając znaczenie obszarów czołowo-ciemieniowych w rozwoju poznawczym związanym z używaniem narzędzi.

Ewolucja mózgu i wczesne użycie narzędzi

Zespół badawczy kierowany przez dr Alexandrosa Karakostisa z Instytutu Nauk Archeologicznych Uniwersytetu w Tybindze oraz Centrum Ewolucji Człowieka i Paleośrodowiska Senckenberga sugeruje, że ewolucja mózgu mogła umożliwić wczesnym ludziom precyzyjne używanie narzędzi, napędzając ewolucję biokulturową, która ukształtowała współczesną ludzkość .

Zespół podszedł do badania w innowacyjny sposób, rejestrując aktywność mózgu uczestników, którzy używali kamiennych narzędzi podobnych do tych, jakich używali pierwsi ludzie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Raporty naukowe.

Rola technologii w ewolucji człowieka

„Innowacje technologiczne miały kluczowe znaczenie dla ewolucji człowieka” – mówi Alexandros Karakostis. „Interesuje nas, jakie zmiany poznawcze były niezbędne do używania stosunkowo prostych narzędzi kamiennych i gdzie ludzie i inne naczelne różnią się pod względem zdolności”.

W eksperymencie naukowcy zbadali dwa różne zadania związane z użyciem narzędzi. Uczestnicy najpierw rozłupali orzechy za pomocą kamiennego młotka, a następnie wyrzeźbili wzory w skórze za pomocą odłupanych kamiennych narzędzi.

Badania dotyczące wykorzystania narzędzia ewolucji mózgu
Badacz pokazuje, jakie zadania poproszono uczestników eksperymentu – tutaj w fazie planowania: po lewej stronie wykonywanie precyzyjnych nacięć w skórze; po prawej stronie rozłupuje orzechy za pomocą kamiennych narzędzi. Źródło: Brienna Eteson/Źródło: Affinito i in., 2024

„Odtworzyliśmy narzędzia kamienne, aby odzwierciedlić te odkryte we wczesnych źródłach archeologicznych” – wyjaśnia Simona Affinito, doktorantka w grupie badawczej Karakostis i pierwsza autorka badania.

Chociaż rozłupywanie orzechów za pomocą kamieni zaobserwowano także u różnych zwierząt, takich jak małpy i małpy człekokształtne, zwyczajowe używanie odłupanych kamieni do cięcia obserwuje się tylko u ludzi.

Różnice poznawcze we wczesnym użyciu narzędzi

Wzorce aktywności w mózgach badanych osób rejestrowano równolegle na elektroencefalogramie (EEG), gdy badani starali się wykonać zadania.

„Nasze badanie dostarcza dowodów empirycznych potwierdzających odrębne wzorce aktywności mózgu podczas różnych zachowań i etapów wczesnego używania narzędzi hominina” – wyjaśnia Affinito. „Zaangażowanie obszarów czołowo-ciemieniowych, szczególnie na etapie celowania, podkreśla znaczenie tych obszarów mózgu w planowaniu działań motorycznych”.

Poznawcze implikacje wczesnego użycia narzędzi ludzkich

Chociaż oba zadania wymagały wysiłku poznawczego, użycie narzędzi skrawających wiązało się ze znacznie szerszą aktywnością mózgu niż łamanie orzechów – podaje Karakostis.

„Te różnice pośrednio podkreślają wydajność poznawczą wymaganą do wykonywania precyzyjnych zadań z użyciem narzędzi. Prawdopodobnie umożliwiły wczesnym ludziom zawłaszczenie i kształtowanie środowiska w sposób, który wcześniej nie był możliwy” – mówi.

Nowe badanie stworzyło podstawę do dalszych badań nad poznawczymi przesłankami postępu technologicznego człowieka.

Odniesienie: „Badanie podstaw poznawczych stosowania narzędzi kamiennych wczesnego hominina poprzez eksperymentalne podejście EEG” autorstwa Simony Affinito, Brienny Eteson, Lourdes Tamayo Cáceres, Eleny Theresy Moos i Fotios Alexandros Karakostis, 19 listopada 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-77452-0



Link źródłowy