Badania sugerują, że ultraczuły test oddechowy może wykryć raka płuc na podstawie analizy zmian chemicznych w wydychanym powietrzu.
Naukowcy opracowali maleńkie czujniki, które są w stanie odróżnić kluczowe zmiany w oddechu osób chorych.
Ustalono już, że spadek zawartości jednej wydychanej substancji chemicznej – izoprenu – może wskazywać na obecność raka płuc.
Aby jednak wykryć tak małe przesunięcia, czujnik musiałby być bardzo czuły i zdolny do wykrywania poziomów izoprenu w zakresie części na miliard.
Zespół z Instytutu Politechnicznego Uniwersytetu Zhejiang w Chinach oparł się na wcześniejszych próbach i opracował maleńkie czujniki „nanopłatkowe” zawierające platynę, ind i nikiel.
W Wielkiej Brytanii co roku na raka płuc umiera około 35 000 osób (plik)
Rak płuc ma jeden z najniższych wskaźników przeżywalności spośród wszystkich nowotworów, co w dużej mierze przypisuje się późnemu rozpoznaniu raka płuc (plik)
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Testy wykazały, że czujnik reagował na izopren bardziej niż na jakąkolwiek inną substancję chemiczną powszechnie występującą w wydychanym powietrzu i był w stanie wykryć poziomy izoprenu tak niskie, jak 2 części na miliard – czułość znacznie przewyższająca wcześniejsze czujniki.
Aby przetestować urządzenie, wystawili je na działanie oddechu pobranego wcześniej od 13 osób, z których pięć miało raka płuc.
Urządzenie z powodzeniem wykryło poziom izoprenu niższy niż 40 części na miliard w próbkach od uczestników chorych na raka i ponad 60 części na miliard od uczestników wolnych od raka.
Naukowcy twierdzą, że ta technologia wykrywania może stanowić przełom w nieinwazyjnych badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc i może poprawić wyniki, a nawet uratować życie.
W czasopiśmie American Chemical Society Sensors napisali: „To badanie przedstawia nowatorski czujnik izoprenowy w postaci nanopłatków, który osiąga wyjątkowo niski limit wykrywalności na poziomie 2 części na miliard, najniższy odnotowany dotychczas dla czujników izoprenowych.
„W szczególności wykazuje wysoką selektywność i niezwykłą zdolność przeciwwilgociową, spełniając tym samym rygorystyczne wymagania dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka płuc.
„Nasza praca nie tylko zapewnia przełom w tanich, nieinwazyjnych badaniach przesiewowych w kierunku raka za pomocą analizy oddechu, ale także przyczynia się do racjonalnego projektowania najnowocześniejszych materiałów do wykrywania gazu”.
W Wielkiej Brytanii co roku na raka płuc umiera około 35 000 osób.
Naukowcy opracowali maleńkie czujniki, które są w stanie rozróżnić kluczowe zmiany w oddechu osób chorych (plik)
Ta technologia wykrywania może stanowić przełom w nieinwazyjnych badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc
Charakteryzuje się jednym z najniższych współczynników przeżycia spośród wszystkich nowotworów, co w dużej mierze przypisuje się rakowi płuca diagnozowanemu w późnym stadium, gdy leczenie jest znacznie mniej skuteczne.
Wczesne leczenie raka zwiększa szanse ludzi na przeżycie – obecnie 60 procent osób przeżywa stadium 1 raka przez co najmniej 5 lat i 4 procent w stadium 4.
W zeszłym roku rząd ogłosił, że rozpocznie badania przesiewowe w kierunku raka płuc wśród osób w wieku od 55 do 74 lat, które paliły w przeszłości, aby wcześniej wykryć raka i przyspieszyć diagnozę.
Aktualne badania mogą obejmować prześwietlenie klatki piersiowej, tomografię komputerową i skan PET-CT.