Zespół badawczy odkrył wyjątkowe dowody prehistorycznego łucznictwa z wczesnego neolitu, w tym najstarsze w Europie cięciwy wykonane ze ścięgien zwierzęcych oraz wysoce wyrafinowane strzały wykonane z drewna oliwnego i trzcinowego oraz smoły z kory brzozowej. Odkrycia te, możliwe dzięki niezwykłym zachowaniom w jaskini Los Murciélagos, podkreślają zaawansowany poziom mistrzostwa technicznego.
Interdyscyplinarne badania pozostałości archeologicznych z jaskini Los Murciélagos w Albuñol w Granadzie odsłoniły niezwykłe spostrzeżenia na temat zaawansowanego rzemiosła neolitycznego łucznictwa na Półwyspie Iberyjskim (5300–4900 p.n.e.). Badania te dostarczają przełomowych informacji w kontekście europejskim na temat materiałów i technik produkcyjnych stosowanych przez społeczności neolityczne.
Prowadzone przez Universitat Autònoma de Barcelona (UAB) i opublikowane w Raporty naukowe (Nature Portfolio) badanie obejmowało współpracę pomiędzy kilkoma instytucjami badawczymi i uniwersytetami w Hiszpanii, w tym Uniwersytetem w Alcalá (UAH), Instytutem Nauk o Dziedzictwie (INCIPIT-CSIC) oraz Instytutem Nauki i Technologii Środowiska UAB (ICTA- UAB). W prace włączyli się także naukowcy z Université Côte d’Azur i CNRS we Francji.
Wyjątkowa ochrona szczątków organicznych wynikająca z wysychania umożliwiła naukowcom udokumentowanie elementów neolitycznego sprzętu łuczniczego używanego przez populacje południowo-zachodniej Iberii około 7000 lat temu. Znaleziska obejmują strzały z nienaruszonymi piórami, resztki włókien i dwie cięciwy wykonane ze ścięgien zwierzęcych – najstarsze znane egzemplarze tego rodzaju w Europie.
„Identyfikacja tych cięciw stanowi kluczowy krok w badaniach broni neolitycznej. Nie tylko byliśmy w stanie potwierdzić wykorzystanie do ich produkcji ścięgien zwierzęcych, ale także zidentyfikowaliśmy rodzaj lub gatunek zwierzęcia, od którego pochodzą” – wyjaśnia Ingrid Bertin, badaczka z UAB i pierwsza autorka opublikowanego artykułu. Ścięgna od Capra sp. (rodzaj obejmujący kilka gatunków kóz i koziorożców), Sus sp. (rodzaj, do którego należą dziki i świnie) oraz sarna, które spleciono ze sobą, tworząc liny o odpowiedniej długości.
„Dzięki tej technice można było wyprodukować mocne i elastyczne liny, które zaspokoją potrzeby doświadczonych łuczników. Ten stopień precyzji i mistrzostwa technicznego, w którym liczy się każdy szczegół, świadczy o wyjątkowej wiedzy tych neolitycznych rzemieślników” – mówi Raquel Piqué, badaczka w Zakładzie Prehistorii UAB i koordynatorka badania.
Lokalne zasoby i gruntowne przekształcenia
Z drugiej strony strzałki dostarczają nowych informacji na temat wykorzystania lokalnych zasobów i głębokiej transformacji. Po raz pierwszy analiza ujawniła zastosowanie drewna oliwnego (Olea europejska) i drewno trzcinowe (Fragmites sp.)
Odkrycia te ostatecznie potwierdzają wykorzystanie trzciny do produkcji strzał w prehistorycznej Europie, hipotezę rozważaną przez badaczy od dziesięcioleci. Ponadto połączenie drewna oliwnego, wierzby i trzciny jest szczególnie interesującym wyborem materiałów: „Ta integracja zapewnia twardą i gęstą część przednią, uzupełnioną jasnym tyłem, co znacznie poprawia właściwości balistyczne strzał, których groty są wykonane z drewna, bez kamieni i kości. Przyszłe eksperymenty mogą wyjaśnić, czy strzały te mogły zostać użyte do polowań lub walki na bliskim dystansie, czy też mogły to być strzały nieśmiercionośne” – stwierdza Ingrid Bertin.
Na koniec trzonki strzał pokryto pakem z kory brzozowej, materiałem otrzymywanym w wyniku kontrolowanej obróbki cieplnej kory tego drzewa, wykorzystywanej nie tylko ze względu na jej właściwości ochronne, ale prawdopodobnie także w celach dekoracyjnych, co dodaje wymiaru estetycznego i funkcjonalnego. sprzęt.
Nowe spojrzenie na grupy neolityczne regionu
Od wczesnego neolitu populacje rozwinęły wiedzę techniczną, która świadczy o imponującej adaptacji do lokalnych zasobów, ale połączenie różnorodnych materiałów i zaawansowanych technik zidentyfikowanych w tym badaniu na nowo definiuje obecne rozumienie technologii stosowanych przez społeczności prehistoryczne i oferuje nowe spojrzenie na neolit społeczeństw w regionie – stwierdza zespół badawczy.
„Odkrycia przyczyniają się do wzbogacenia zrozumienia praktyk rzemieślniczych i życia codziennego społeczeństw prehistorycznych oraz otwierają możliwości badania starożytnej broni, ujawniając metody i materiały, które można badać na innych europejskich stanowiskach archeologicznych z okresu neolitu” – mówi Raquel Piqué. Dodaje dalej: „Ponadto pozwalają lepiej zrozumieć sferę symboliczną związaną z przedmiotami grobowymi z kontekstu pogrzebowego, takimi jak jaskinia Los Murciélagos”.
Zespół badawczy doszedł do wniosku, że odkrycia dokonane w jaskini Los Murciélagos na nowo wyznaczają granice naszej wiedzy o najwcześniejszych społecznościach rolniczych w Europie i zapewniają unikalny obraz materiałów i praktyk łuczniczych przodków.
Badania pozostałości archeologicznych przeprowadzono z wykorzystaniem zaawansowanych technik mikroskopii i analizy biomolekularnej, łączących analizę białek i lipidów.
Odniesienie: „Pierwszy dowód wczesnego łucznictwa neolitycznego z Cueva de los Murciélagos (Albuñol, Granada) ujawniony poprzez połączoną analizę chemiczną i morfologiczną” autorstwa Ingrid Bertin, María Martín-Seijo, Francisco Martínez-Sevilla, Krista McGrath, Jonathan Santana, Maria Herrero- Otal, Rafael M. Martínez Sánchez, Antoni Palomo, Martine Regert, Isabelle Théry i Raquel Piqué, 5 grudnia 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-77224-w
Badania te przeprowadzono w ramach projektu CHEMARCH (MSCA-ITN-EJD, Chemia i biologia molekularna artefaktów prehistorycznych) finansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020, z udziałem ICTA-UAB, Universidad de Alcalá, INCIPIT-CSIC, Universidad de Córdoba, Universidad de las Palmas de Gran Canarias, Université Côte d’Azur i CNRS (Francja).