Strona główna nauka/tech Odblokowanie przyszłości ekranów, technologii słonecznej i medycznej

Odblokowanie przyszłości ekranów, technologii słonecznej i medycznej

30
0


Kształtowanie nanokryształów: odblokowywanie przyszłości ekranów, technologii słonecznej i technologii medycznej

Źródło: Uniwersytet Curtin

Od jaśniejszych ekranów telewizorów po lepszą diagnostykę medyczną i wydajniejsze panele słoneczne – nowe badania prowadzone pod kierunkiem Curtina pozwoliły odkryć, jak sprawić, by więcej cząsteczek przykleiło się do powierzchni maleńkich nanokryształów, co stanowi przełom, który może doprowadzić do ulepszeń technologii stosowanej na co dzień.

Główny autor, profesor nadzwyczajny Guohua Jia z Curtin’s School of Molecular and Life Sciences, powiedział, że w badaniu sprawdzano, w jaki sposób kształt nanokryształów siarczku cynku wpływa na przyczepność cząsteczek, zwanych ligandami, do ich powierzchni. Pełne badanie zatytułowane „Rozszyfrowanie gęstości ligandów powierzchniowych koloidalnych nanokryształów półprzewodników: kształt ma znaczenie” znajduje się w publikacji opublikowany w Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.

„Ligandy odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu zachowania i wydajności nanokryształów siarczku cynku w różnych ważnych technologiach” – stwierdziła profesor nadzwyczajna Jia.

„W ramach odkrycia, które może otworzyć nowe możliwości opracowywania inteligentniejszych, bardziej zaawansowanych urządzeń, nasze badanie wykazało, że bardziej płaskie i równomierne cząstki zwane nanopłytkami pozwalają na ścisłe przyleganie większej liczby ligandów w porównaniu z innymi kształtami, takimi jak nanokropki i nanopręty.

„Dostosowując kształt tych cząstek, byliśmy w stanie kontrolować sposób, w jaki wchodzą w interakcję z otoczeniem, i zwiększyć ich efektywność w różnych zastosowaniach. Od jaśniejszych świateł i ekranów LED po wydajniejsze panele słoneczne i bardziej szczegółowe obrazowanie medyczne – możliwość kontrolowania kształty cząstek mogą zrewolucjonizować wydajność i wydajność produktu.”






Badanie wykazało, że bardziej płaskie i bardziej równe cząstki zwane nanopłytkami pozwalają na ścisłe przyleganie większej liczby cząsteczek w porównaniu z innymi kształtami, takimi jak nanokropki i nanopręty. Źródło: Źródło: dr Han Xiao, dr Minyi Zhang i profesor Chunsen Li z Instytutu Badań nad Strukturą Materii Fujian, Chińskiej Akademii Nauk, PR Chiny

Profesor Jia stwierdziła, że ​​odkrycie może zwiększyć wydajność urządzeń zwanych optoelektroniką, które albo wytwarzają światło, albo wykorzystują je do wykonywania swoich funkcji.

„Optoelektronika odgrywa ważną rolę w wielu nowoczesnych technologiach, w tym w telekomunikacji, urządzeniach medycznych i produkcji energii” – stwierdziła profesor Jia. „Zdolność do skutecznego manipulowania światłem i energią elektryczną ma kluczowe znaczenie dla rozwoju szybszych, wydajniejszych i bardziej kompaktowych systemów elektronicznych.

„Dotyczy to diod LED, które przekształcają energię elektryczną w światło i są stosowane we wszystkim, od żarówek po ekrany telewizorów, a także ogniwa słoneczne, które przekształcają światło w energię elektryczną, zasilając urządzenia wykorzystujące światło słoneczne.

„Inne urządzenia, które można udoskonalić dzięki temu odkryciu, obejmują fotodetektory wykrywające światło i przekształcające je na sygnał elektryczny, np. w kamerach i czujnikach, a także diody laserowe stosowane w komunikacji światłowodowej, które przekształcają sygnały elektryczne w światło w celu transmisji danych”.

Więcej informacji:
Rozszyfrowanie gęstości ligandów powierzchniowych koloidalnych nanokryształów półprzewodników: kształt ma znaczenie, Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (2024). DOI: 10.1021/jacs.4c09592

Dostarczone przez Uniwersytet Curtin


Cytat: Kształtowanie nanokryształów: Odblokowywanie przyszłości ekranów, technologii słonecznych i medycznych (2024, 13 października) pobrano 14 października 2024 r. z https://phys.org/news/2024-10-nanocrystals-future-screens-solar-medical.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy