Strona główna nauka/tech Oceany Fidżi pobiły rekord ciepła w ciągu 600 lat: nowe, alarmujące odkrycia

Oceany Fidżi pobiły rekord ciepła w ciągu 600 lat: nowe, alarmujące odkrycia

4
0


Ilustracja koncepcja oceanografii
Na podstawie danych pochodzących z gigantycznej kolonii koralowców naukowcy odkryli, że temperatury powierzchni morza w archipelagu Fidżi są obecnie najwyższe od ponad 600 lat. Ten trend ocieplenia, uwydatniony przez najcieplejszy rok 2022 od 1370 r., może mieć znaczący wpływ na ekosystemy Pacyfiku i globalne wzorce klimatyczne, w tym nasilone susze i opady deszczu.

Międzynarodowe badania rekonstruują temperatury powierzchni morza na archipelagu Fidżi na podstawie danych z analizy koralowców o strukturze plastra miodu, Diploastrea heliopora.

Według nowego rekordu koralowców ocenionego przez międzynarodowy zespół badawczy, temperatura powierzchni morza wokół archipelagu Fidżi na południowo-zachodnim Pacyfiku osiągnęła najwyższy poziom od ponad 600 lat. Rekord ten podkreśla bezprecedensowy wzrost temperatury w zachodniej części Pacyfiku, co oznacza, że ​​rok 2022 jest najcieplejszym rokiem w regionie od 1370 roku.

Naukowcy wykorzystali gigantyczny koralowiec Diploastrea heliopora kolonii na Fidżi w celu uzyskania danych do nowej rekonstrukcji. Te wyjątkowe i długowieczne masywne koralowce rejestrują długoterminowe zmiany klimatyczne i środowiskowe w swoim składzie chemicznym, które przez wiele stuleci kształtowały rafę i samych gigantów. Stanowią istotne archiwa przeszłej zmienności klimatu w tropikach, często zapewniające bezpośrednie połączenie z ludzkimi historiami dotyczącymi przeszłych doświadczeń związanych ze zmianami klimatycznymi.

Zespół zebrał z tej kolonii rdzeń o długości ponad 2 metrów, która rośnie zaledwie od 3 do 6 milimetrów rocznie, i przeanalizował skład chemiczny jej szkieletu, aby wyciągnąć wnioski na temat zmian temperatury na przestrzeni 627 lat. Uzupełniono je wynikami 26-letnich instrumentalnych pomiarów temperatury wody. Region południowo-zachodniego Pacyfiku jest głównym czynnikiem wpływającym na zmienność klimatu, modulującym na przykład oscylację południową El Niño, jedno z głównych zjawisk wpływających na klimat globalny, wpływając w ten sposób na działalność człowieka i naturalne ekosystemy na całym świecie.

Koralowce – żywe czujniki temperatury

Zespół badawczy, kierowany wspólnie przez Universidad Nacional Autónoma de México i Uniwersytet w Leicester w Wielkiej Brytanii, stworzył w ten sposób najdłuższą w historii ciągłą rekonstrukcję temperatury powierzchni morza koralowego Stront/Wapń, oferując odrębną i niespotykaną dotąd perspektywę długich okresów -termin Zmiany klimatu na Pacyfiku z kluczowej lokalizacji do scharakteryzowania gradientów temperatury oceanu.

Diploastrea heliopora
Koralowiec z gatunku Diploastrea heliopora, powszechnie znany jako koralowiec o strukturze plastra miodu lub koral mózgowy. Źródło: Joel Orempuller

Naukowcy z Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji (JGU) wnieśli wkład w badanie, potwierdzając ustalaną co roku chronologię zapisów koralowców. „Zastosowaliśmy metodę datowania uranowo-torową, aby określić wiek każdej osadzonej warstwy. Dzięki temu mogliśmy samodzielnie sprawdzić i ostatecznie potwierdzić identyfikację naliczenia poszczególnych warstw rocznych. Umożliwiło to dokładne i bezwzględne datowanie koralowca” – powiedział profesor Denis Scholz, kierownik grupy badawczej Izotopowo-geochemicznej Paleoklimatologii / Speleothem w Instytucie Nauk o Ziemi JGU.

Ponieważ koralowce mogą żyć przez stulecia, a nawet tysiące lat, służą badaczom jako żywe czujniki temperatury – dzień po dniu rejestrują w ich szkieletach skład chemiczny otaczającego ich oceanu. Korale działają jak żywy czujnik temperatury, zmieniając stosunek szkieletowego strontu do wapnia, przy czym niższe proporcje są związane z wyższymi temperaturami. Badanie pokazuje, że obecna temperatura powierzchni morza na archipelagu Fidżi jest najwyższa od 653 lat, a utrzymujące się synchroniczne tempo ocieplenia na zachodnim i środkowym Pacyfiku może niekorzystnie wpłynąć na ekosystemy i narody wysp Pacyfiku.

Praca rzuca także nowe światło na wzajemne oddziaływanie trendów temperatury oceanów w tropikalnym i subtropikalnym Pacyfiku na przestrzeni sześciu stuleci, ujawniając, w jaki sposób ocieplenie pod koniec XX wieku staje się coraz bardziej zsynchronizowane między tymi regionami, które zwykle są sobie przeciwne, tworząc ważne gradienty temperatur, które są istota głównych zmian w ośrodkach opadów atmosferycznych w ciągu ostatnich kilku stuleci.

Biorąc pod uwagę bieżące symulacje modeli klimatycznych, badacze spodziewają się w XXI wieku dodatkowych susz i intensywnych opadów deszczu w niektórych obszarach Pacyfiku. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania zaradcze, będzie to miało szkodliwe skutki dla mieszkańców zagrożonych wysp Pacyfiku i ich ekosystemów.

Odniesienie: „Rekonstrukcja Coral Sr/Ca-SST z Fidżi rozciągająca się do ~1370 roku n.e. ujawnia wgląd w międzydekadalne oscylacje Pacyfiku” autorstwa Juana P. D’Olivo, Jensa Zinke, Rishava Goyala, Matthew H. Englanda, Ariaana Puricha, Thierry’ego Corrège, Eduardo Zorita, Denis Scholz, Michael Weber i José D. Carriquiry, 14 sierpnia 2024 r., Postęp nauki.
DOI: 10.1126/sciadv.ado5107



Link źródłowy