Strona główna nauka/tech Ocean staje się zbyt głośny dla ostryg

Ocean staje się zbyt głośny dla ostryg

71
0


Rodzime łóżko ostryg

Zanieczyszczenie hałasem powodowane przez człowieka zakłóca naturalne sygnały akustyczne małych ostryg, utrudniając ich osiedlanie się. Chociaż technologia akustyczna może pomóc w rekrutacji ostryg w spokojniejszych obszarach, jest mniej skuteczna w hałaśliwym otoczeniu. Naukowcy optymistycznie patrzą na jego zastosowanie na obszarach o mniejszym natężeniu ruchu. Źródło: Dominic McAfee

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Adelajdzie pokazują, że hałas wytwarzany przez człowieka utrudnia młodym ostrygom wykorzystywanie naturalnych dźwięków do znajdowania siedlisk, co wpływa na wysiłki na rzecz ochrony środowiska morskiego. Chociaż technologia akustyczna jest pomocna w cichszych obszarach, jej skuteczność jest zmniejszona w hałaśliwych środowiskach miejskich.

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Adelajdzie wskazują, że młodym ostrygom, które szukają odpowiedniego środowiska do osiedlenia się na podstawie naturalnych sygnałów akustycznych, zakłóca hałas powodowany działalnością człowieka.

„Naturalny dźwięk oceanu stopniowo cichnie z powodu utraty siedlisk, co prowadzi do cichszego środowiska naturalnego, coraz bardziej zagłuszanego przez crescendo zanieczyszczenia hałasem powodowanym przez człowieka” – wyjaśniła główna autorka, dr Brittany Williams z uniwersyteckich Laboratoriów Ekologii Morza Południowego.

„Wiele larw morskich porusza się i wybiera miejsca zamieszkania w oparciu o naturalne dźwięki, więc ta interferencja stanowi problem dla ekologów, którzy chcą przyciągnąć ostrygi do odrestaurowanych raf za pomocą naturalnych dźwięków.

„Na przykład hałas powodowany przez statki, maszyny i budownictwo jest wszechobecny i powoduje poważne zmiany w środowisku, które wpływają zarówno na zwierzęta lądowe, jak i morskie”.

Jak wynika z badań opublikowanych w Materiały Towarzystwa Królewskiego Borganizmy morskie wydają się szczególnie podatne na nasilenie hałasu antropogenicznego, ponieważ wykorzystują dźwięk do szeregu działań, w tym do wyczuwania otoczenia, nawigacji, komunikowania się, unikania drapieżników oraz znajdowania partnerów i pożywienia.

Wyzwania i ograniczenia technologii akustycznej

„Nasza poprzednia praca wykazała, że ​​nowatorska technologia akustyczna może zwiększyć rekrutację ostryg w projektach odtwarzania siedlisk, ale to nowe badanie wskazuje na potencjalne ograniczenia tej technologii głośników” – powiedział dr Dominic McAfee z Uniwersytetu w Adelajdzie, który był częścią zespołu badawczego.

W środowiskach, w których występuje duże zanieczyszczenie hałasem powodowanym przez człowieka, głośniki nie zwiększały liczby larw.

„To sugeruje, że zanieczyszczenie hałasem może maskować wewnętrzne dźwięki oceanu, potencjalnie wywierając głębokie konsekwencje na witalność i odporność ekosystemu morskiego” – powiedział współautor, profesor Sean Connell z Uniwersytetu w Adelajdzie i Instytutu Środowiska.

Chociaż wzbogacanie akustyczne może być mniej skuteczne na hałaśliwych wybrzeżach metropolitalnych i zurbanizowanych drogach wodnych, badacze nadal optymistycznie patrzą na zastosowanie tej techniki na obszarach o mniejszym natężeniu ruchu.

„Tam, gdzie hałas antropogeniczny jest niewielki, wydaje się, że wzbogacanie akustyczne usprawnia proces rekrutacji, który jest kluczem do powodzenia renowacji” – stwierdził dr Williams.

Odniesienie: „Hałas antropogeniczny zakłóca sygnały akustyczne dotyczące rekrutacji”, autorzy: Brittany R. Williams, Dominic McAfee i Sean D. Connell, 1 lipca 2024 r., Postępowanie B.
DOI: 10.1098/rspb.2024.0741





Link źródłowy