Strona główna nauka/tech Obserwacje kosmiczne ujawniają, jak tamy chronią Benghazi

Obserwacje kosmiczne ujawniają, jak tamy chronią Benghazi

41
0


Wadi al Qattarah Libia ze stacji kosmicznej z adnotacją
Widok na tamę Wadi al Qattarah w Libii z kosmosu uchwycony 17 sierpnia 2023 r. przez astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Tamy wzdłuż efemerycznej rzeki Wadi al Qattarah pomagają chronić Benghazi przed wodami powodziowymi pochodzącymi z wadi i jej działu wodnego.

Z kosmosu astronauta rejestruje uderzającą geografię dystryktu Benghazi w Libii, pokazując kontrastujące krajobrazy, od tętniących życiem pól uprawnych po jałowe pustynie. Zdjęcie podkreśla rolę tam wzdłuż Wadi al Qattarah w zarządzaniu powodzią, kluczową dla ochrony obszarów takich jak Benghazi przed falami sztormowymi i powodziami historycznymi, szczególnie widocznymi po zniszczeniach spowodowanych przez sztorm Daniel.

Uchwycenie libijskiego krajobrazu z kosmosu

To nadirowe (skierowane w dół) zdjęcie dystryktu Benghazi w północnej Libii zostało wykonane przez astronautę na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas orbitowania nad Morzem Śródziemnym. To szczegółowe zdjęcie, wykonane ręcznym aparatem z obiektywem o długiej ogniskowej, przedstawia Wadi al Qattarah i wioski wzdłuż jego brzegów. Termin wyschnięte koryto rzeki pochodzi z języka arabskiego i hebrajskiego i odnosi się do efemerycznego koryta rzeki, które zatrzymuje wodę tylko w porze deszczowej.

Kontrast rozwoju na terenie Libii

Na tym zdjęciu widoczne są pola uprawne, pustynia i obszary zabudowane. Intensywnie uprawiana i nawadniana strefa rolnicza pojawia się jako skupisko ciemnych, kwadratowych pól w dolnej połowie sceny. Kontrastuje to z mniej rozwiniętym obszarem w górnej połowie obrazu wykorzystywanym do wypasu i hodowli zwierząt.

Wpływ infrastruktury na zarządzanie przeciwpowodziowe

Na zdjęciu widać także tamę w Wadi al Qattarah. Tama ta, wraz z główną tamą na północnym wschodzie (poza kadrem), pomaga kontrolować powodzie z otaczającej zlewni. Dolina wadi, wijąca się przez środek zdjęcia, niesie wodę do Morza Śródziemnego po zachodnio-północno-zachodniej stronie miasta Benghazi (poza kadrem).

Kontekst historyczny i najnowsze wydarzenia

Tamy i rzeki na tym obszarze mają długą historię powodzi. To zdjęcie zostało zrobione kilka tygodni wcześniej Szturm Daniela 10 września 2023 r. nawiedził Libię intensywnymi opadami deszczu, powodując niszczycielskie powodzie w północno-wschodnich miastach. Burza powstała w wyniku układu niskiego ciśnienia, który przekształcił się w podobny do tropikalnego cyklon, znany jako lek. W mieście Derna, około 230 kilometrów (140 mil) na północny wschód od tego zdjęcia, powodzie spowodowane burzą spowodowały zawalenie się dwóch tam, powodując poważne uszkodzenia.

W ostatnich dziesięcioleciach istniały również tamy wzdłuż Wadi al Qattarah uszkodzone lub zniszczoneprowadząc ich do bycia zrehabilitowany lub odbudowany. Dziś służą jako ważny obrońca Bengazi przed powodziami z wadi i jej działu wodnego.

Zdjęcie astronauty ISS069-E-61443 zostało uzyskane 17 sierpnia 2023 roku aparatem cyfrowym Nikon D5 o ogniskowej 1150 milimetrów. Dostarczają je załoga ISS, Jednostka Obserwacji Ziemi oraz Jednostka Nauki o Ziemi i Teledetekcji w Johnson Space Center. Zdjęcie wykonał członek załogi Ekspedycji 69. Obraz został przycięty i poprawiony w celu poprawy kontrastu, a artefakty obiektywu zostały usunięte. The Międzynarodowa Stacja Kosmiczna Program wspiera laboratorium w ramach Narodowego Laboratorium ISS, aby pomóc astronautom w wykonywaniu zdjęć Ziemi, które będą miały największą wartość dla naukowców i społeczeństwa, oraz w bezpłatnym udostępnianiu tych zdjęć w Internecie.



Link źródłowy