W przekrojowym badaniu klinicznym zbadano wpływ leku na mikroflorę jelitową.
Niedawne randomizowane, krzyżowe badanie kliniczne opublikowane w czasopiśmie Dziennik żywienia pokazuje, że zastąpienie żywności wykonanej z rafinowanej mąki kukurydzianej i otrębów kukurydzianych może obniżyć poziom cholesterolu LDL o 5% do 13,3% w ciągu czterech tygodni.
W badaniu porównano wpływ pełnoziarnistej mączki kukurydzianej, rafinowanej mączki kukurydzianej i mieszanki (rafinowana mąka kukurydziana plus otręby kukurydziane) i stwierdzono, że 70% uczestników zauważyło znaczne zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL po spożyciu tej mieszanki. W przypadku pozostałych mąk kukurydzianych uczestnicy nie zaobserwowali ani spadku poziomu LDL, ani całkowitego cholesterolu, ani wzrostu.
„Ludzie często myślą, że zmiany w diecie muszą być solidne i znaczące, aby mieć realny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i regulację metabolizmu” – powiedziała dr Corrie Whisner, główna badaczka i profesor nadzwyczajny w College of Health Solutions na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie. „Konkluzja jest taka: kukurydza jest wyjątkowa i niedoceniana. Sztuka i nauka rafinacji zbóż i pełnego wykorzystania otrębów kukurydzianych może zaowocować pysznymi potrawami, które w tym przypadku również przynoszą realne korzyści dla zdrowia serca.
Praktyczne interwencje dietetyczne
Dr Whisner zauważyła, że zespół celowo skupił się w badaniu na unikaniu radykalnych zmian w diecie, aby stworzyć realistyczną interwencję, którą można łatwo włączyć do regularnej diety. Naukowcy dostarczali uczestnikom badania wypieki w celu kontrolowania rodzaju i ilości mąki kukurydzianej, a uczestnicy badania nie zwiększali ani nie zmniejszali spożycia produktów zbożowych w trakcie badania. Te wypieki zostały opracowane przez mistrza piekarza zaznajomionego z technikami przygotowywania żywności i specjalnymi składnikami używanymi w żywności powszechnie spotykanej w sklepie spożywczym. Celem autorów było zapewnienie, że wyniki badania zilustrują, jak praktyczne może być regularne włączanie do diety zdrowej dla serca żywności zawierającej mąkę wzbogaconą otrębami kukurydzianymi.
Co zaskakujące, odkrycia nie wykazały znaczących ani stałych zmian w różnorodności mikroflory jelitowej, co pokrywa się z faktem, że uczestnicy badania nie zgłaszali żadnych dolegliwości ani zmian trawiennych podczas interwencji. Dwa rodzaje, niesklasyfikowane Lachnospirowate I Agathobaculumróżniły się znacząco w zależności od leczenia i chociaż wzrost zaobserwowano u Agathobaculum (powszechna bakteria występująca w mikroflorze jelitowej) podczas fazy spożywania pełnoziarnistej mąki kukurydzianej, zmiany tej nie zaobserwowano w pozostałych dwóch fazach.
„Wzrost Agathobaculum może wynikać z większej różnorodności polifenoli występujących w pełnoziarnistej kukurydzy, która ma największą zdolność przeciwutleniającą (w porównaniu z pszenicą, owsem i ryżem), ale w badaniu nie analizowano takiej możliwości” – stwierdził Whisner. „Niemniej jednak, chociaż wpływ pełnych ziaren na mikroflorę różni się w zależności od osoby, ogólnie znane są pewne uniwersalne składniki. Błonnik w pełnych ziarnach może być fermentowany przez drobnoustroje do maślanu, a zarówno błonnik, jak i maślan są często kojarzone ze zdrowymi jelitami. Odkrycia te potwierdzają to zrozumienie.
Wszyscy 36 uczestników badania pochodzili z Phoenix w Arizonie i byli w wieku od 18 do 67 lat. Obejmowały one kobiety (~58%) i mężczyzn, wszyscy weszli do badania z łagodnym do umiarkowanie podwyższonym poziomem cholesterolu LDL i żaden nie przyjmował w trakcie badania leków obniżających cholesterol. W trakcie badania uczestnicy indywidualnie przechodzili przez każdą interwencję żywieniową przez cztery tygodnie (z co najmniej dwutygodniowym okresem wymywania pomiędzy interwencjami, aby powrócić do wartości wyjściowych), aby bardziej równomiernie ocenić wpływ każdej interwencji.
Odniesienie: „Ocena wpływu spożycia produktów z mąki kukurydzianej na wyniki kardiometaboliczne i mikroflorę jelitową u osób dorosłych z podwyższonym cholesterolem: losowe skrzyżowanie” autor: Bethany Liedike, Maissa Khatib, Baharak Tabarsi, Michelle Harris, Shannon L Wilson, Carmen P. Ortega-Santos , Alex E Mohr, Sonia Vega-López i Corrie M. Whisner, 14 czerwca 2024 r., Dziennik żywienia.
DOI: 10.1016/j.tjnut.2024.06.003
Badania prowadził zespół naukowców z Arizona State University przy wsparciu finansowym Wydziału Kukurydzy Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Millerów (NAMA). NAMA nie zapewniła żadnego nadzoru nad projektem badania, gromadzeniem, analizą i interpretacją danych, ani nad pisaniem i poprawianiem manuskryptu do publikacji.