Strona główna nauka/tech Obliczenia kwantowe mogą sprawić, że samochody autonomiczne będą bardziej wydajne niż kiedykolwiek

Obliczenia kwantowe mogą sprawić, że samochody autonomiczne będą bardziej wydajne niż kiedykolwiek

28
0


Technologia autonomicznego samochodu autonomicznego
Informacje kwantowe mogą poprawić koordynację między urządzeniami autonomicznymi, poprawiając wydajność i wykorzystanie przepustowości. Eksperymenty pokazują, że wspólne kubity kwantowe umożliwiają wywieranie wpływu bez bezpośredniej komunikacji.

Naukowcy to pokazali obliczenia kwantowe mogłoby umożliwić urządzeniom ruchomym, takim jak drony, efektywną koordynację poprzez wymianę informacji kwantowych, nawet bez bezpośredniej komunikacji.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kent pokazuje, że informacje kwantowe można potencjalnie wykorzystać do synchronizacji ruchów urządzeń mobilnych, takich jak drony i pojazdy autonomiczne.

Może to prowadzić do wydajniejszej logistyki, co może sprawić, że dostawy będą tańsze, a także do lepszego wykorzystania ograniczonej przepustowości, np. w przypadku samochodów autonomicznych.

Przeprowadzając eksperymenty w „rzeczywistym świecie” na komputerze kwantowym, zespół fizyków kwantowych (kierowany przez doktoranta Josha Tuckera z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Kent) odkrył, że jeśli oba urządzenia podzielą parę monet kwantowych ( kubity), urządzenia mogą nadal na siebie oddziaływać nawet po ich rozdzieleniu i utracie możliwości komunikacji.

W eksperymentach symulowano to zjawisko przy użyciu rzeczywistych kubitów znajdujących się w komputerze kwantowym opracowanym przez IBM. Kubity są wykonane z materiału nadprzewodzącego i utrzymywane w temperaturach niższych niż próżnia międzygwiazdowa. Pozwala im to zachowywać się zgodnie z prawami fizyki kwantowej, które są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem – łącznie z możliwością wzajemnego oddziaływania na siebie bez wchodzenia w kontakt i bez wysyłania sygnałów.

Praktyczne zastosowania i wyzwania koordynacji kwantowej

Artykuł badawczy opublikowany w czasopiśmie Nowy dziennik fizykipokazuje w nowy sposób, w jaki technologia obliczeń kwantowych może pozytywnie poprawić koordynację między ruchomymi urządzeniami, aby konkurować z rosnącym wykorzystaniem sztucznej inteligencji i ją uzupełniać.

Na temat badań Josh Tucker powiedział: „Nasze badania poczyniły znaczne postępy w wykorzystaniu obliczeń kwantowych do wywierania wpływu w świecie rzeczywistym. Nasze odkrycia wyznaczają drogę do możliwych praktycznych zastosowań obliczeń kwantowych, a także podkreślają wyzwania i ograniczenia związane z wdrażaniem tych strategii na obecnym sprzęcie kwantowym”.

Odniesienie: „Quantum-assisted rendezvous on graphs: jawne algorytmy i kwantowe symulacje komputerowe” J. Tuckera, P. Strange’a, P. Mironowicza i J. Quintanilli, 25 września 2024 r., Nowy dziennik fizyki.
DOI: 10.1088/1367-2630/ad78f8



Link źródłowy