Strona główna nauka/tech Oblężenie Masady było szybkie i zdecydowane

Oblężenie Masady było szybkie i zdecydowane

17
0


Park Narodowy Masady
Badania Uniwersytetu w Tel Awiwie, wykorzystujące nowoczesną technologię, wskazują, że rzymskie oblężenie Masady trwało zaledwie tygodnie, obalając mit o przedłużającym się, trzyletnim konflikcie. Park Narodowy Masady. Źródło: Omer Ze’evi-Berger

Nowe badania pokazują, że rzymskie oblężenie Masady trwało zaledwie kilka tygodni, obalając wcześniejsze przekonania o przeciągającej się bitwie.

Historycy przez lata snuli teorię, że oblężenie Masady przez armię rzymską w 73 roku n.e. trwało trzy długie lata.

Teraz archeolodzy z Instytutu Archeologii Soni i Marco Nadlerów na Uniwersytecie w Tel Awiwie wykorzystali szereg nowoczesnych technologii, w tym drony, teledetekcję i cyfrowe modelowanie 3D, aby wygenerować pierwszą obiektywną, ilościową analizę rzymskiego systemu oblężenia Masady . Z ich ustaleń wynika, że ​​wbrew powszechnemu mitowi rzymskie oblężenie Masady trwało nie dłużej niż kilka tygodni.

Model 3D wieży 7 w Masadzie
Model 3D Wieży 7 i okrągły element po jej lewej stronie (widok na zachód). Źródło: Ekspedycja Neustadter Masada (zaczerpnięte z Journal of Roman Archaeology)

Odnowione wykopaliska i skupienie się na badaniach

Badania przeprowadziła ekspedycja Neustadtera z Instytutu Archeologii Soni i Marco Nadlerów na TAU, na której czele stał dr Guy Stiebel, dr Hai Ashkenazi (dziś szef geoinformatyki w Izraelskim Urzędzie ds. Starożytności) i doktoranci Boaz Gross (z Uniwersytet w Tel Awiwie i Izraelski Instytut Archeologii) oraz Omer Ze’evi-Berger (dziś na Uniwersytecie w Bonn).

Badanie jest częścią szeroko zakrojonej misji ekspedycji, polegającej na wdrażaniu zaawansowanych narzędzi i stawianiu nowych pytań, mającej na celu próbę nowego zrozumienia tego, co naprawdę wydarzyło się w Masadzie. Artykuł ukazał się w Journal of Roman Archaeology .

Model 3D rampy/schodów w Masadzie
Model 3D rampy/schodów (widok na południowy zachód). Źródło: Ekspedycja Neustadter Masada (zaczerpnięte z Journal of Roman Archaeology)

Trudne narracje historyczne z nowymi danymi

Dr Stiebel: „W 2017 roku moja ekspedycja wznowiła, w imieniu Instytutu Archeologicznego Soni i Marco Nadlerów na TAU, wykopaliska w Masadzie – znanym na całym świecie miejscu szeroko badanym od początku XIX w.t stulecia i przez cały XX wt wiek. Nasza wyprawa stawia kilka nowych pytań i wdraża wiele nowatorskich narzędzi badawczych, które nie były dostępne dla poprzednich pokoleń archeologów. Zamierzamy w ten sposób uzyskać nowy wgląd w to, co faktycznie wydarzyło się tam przed, w trakcie i po Wielkim Powstaniu Żydowskim.

„W ramach tego rozległego projektu poświęcamy wiele uwagi naukowej otoczeniu tego miejsca. Używamy dronów, teledetekcji i zdjęć lotniczych, aby zbierać dokładne dane o wysokiej rozdzielczości z Masady i okolic, ze szczególnym naciskiem na trzy aspekty: systemy wodne, szlaki prowadzące do i z pałacowej twierdzy oraz rzymski system oblężeń. Zebrane informacje służą do budowy cyfrowych modeli 3D, które zapewniają nam jasny i precyzyjny obraz odpowiednich terenów. W obecnym badaniu skupiliśmy się na systemie oblężeń, który dzięki odległemu położeniu i pustynnemu klimatowi jest najlepiej zachowanym rzymskim systemem oblężniczym na świecie.”

Widok z drona na miejsce wykopalisk w centrum platformy górskiej Masada. Źródło: Ekspedycja Neustadter Masada

Obiektywna analiza i ustalenia dotyczące czasu trwania oblężenia

Dr Stiebel dodaje: „Przez wiele lat panowała teoria, która stała się współczesnym mitem, głosząca, że ​​rzymskie oblężenie Masady było wyczerpującym, trzyletnim przedsięwzięciem. W ostatnich dziesięcioleciach badacze zaczęli kwestionować tę koncepcję z różnych powodów. W tym pierwszym tego rodzaju badaniu zbadaliśmy to zagadnienie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii umożliwiających precyzyjne obiektywne pomiary.”

Naukowcy wykorzystali drony wyposażone w zdalne czujniki, które zapewniały precyzyjne pomiary wysokości, szerokości i długości wszystkich elementów systemu oblężniczego w wysokiej rozdzielczości. Dane te posłużyły do ​​zbudowania dokładnego, cyfrowego modelu 3D, umożliwiającego dokładne obliczenie objętości konstrukcji i czasu trwania ich budowy.

Wieża 10 w Masadzie
Wieża 10 i przylegający do niej mur. Źródło: Ekspedycja Neustadter Masada (zaczerpnięte z Journal of Roman Archaeology)

Dr Ashkenazi: „Dostępne są wiarygodne szacunki dotyczące ilości ziemi i kamieni, które rzymski żołnierz był w stanie przenieść w ciągu jednego dnia. Wiemy również, że w oblężeniu Masady wzięło udział około 6–8 tysięcy żołnierzy. W ten sposób byliśmy w stanie obiektywnie obliczyć, ile czasu zajęło im zbudowanie całego systemu oblężniczego – ośmiu obozów i kamiennego muru otaczającego większość miejsca. Ustaliliśmy, że budowa trwała zaledwie około dwóch tygodni.

„Ze starożytnych świadectw historycznych jasno wynika, że ​​po ukończeniu rampy szturmowej Rzymianie rozpoczęli brutalny atak, ostatecznie zdobywając twierdzę najpóźniej w ciągu kilku tygodni. Prowadzi to do wniosku, że całe oblężenie Masady trwało nie dłużej niż kilka tygodni.”

Guy Stiebel
Doktor Guy Stiebel. Źródło: Uniwersytet w Tel Awiwie

Wpływ i przyszłe kierunki badań archeologicznych

Dr Stiebel: „Opowieść o Masadzie, Wielkiej Rewolcie Żydów, oblężeniu i tragicznym końcu, o której opowiada Flawiusz Józef Flawiusz, stały się częścią izraelskiej historii DNA i etos syjonistyczny i są dobrze znane na całym świecie. Czas trwania oblężenia jest głównym elementem tej narracji, co sugeruje, że chwalebnej armii rzymskiej bardzo trudno było zdobyć twierdzę i zmiażdżyć jej obrońców. Przez wiele lat zakładano, że oblężenie trwało trzy długie lata, jednak w ostatnich dziesięcioleciach badacze zaczęli podważać to bezpodstawne przekonanie.

„W naszym pierwszym tego rodzaju badaniu wykorzystaliśmy obiektywne pomiary i zaawansowane technologie, aby wyjaśnić tę kwestię za pomocą pierwszej odpowiedzi naukowej opartej na danych. Na podstawie naszych ustaleń dowodzimy, że rzymskie oblężenie Masady trwało najwyżej kilka tygodni. Podobnie jak robiły to imperia w całej historii, Rzymianie przybyli, zobaczyli i podbili, szybko i brutalnie stłumiając powstanie w tym odległym miejscu. Jednak nasz wniosek w niczym nie umniejsza wagi tego historycznego wydarzenia, a wiele kłopotliwych pytań pozostaje do zbadania.

„Na przykład: Dlaczego Rzymianie włożyli tyle wysiłku w zdobycie tej odległej i pozornie nieistotnej fortecy? Aby odpowiedzieć na to i wiele innych intrygujących pytań, zainicjowaliśmy rozległy, innowacyjny projekt w Masadzie i okolicach – gromadząc dane i dokładnie je analizując w laboratoriach Instytutu Archeologii Soni i Marco Nadlerów TAU, we współpracy z innymi badaczami, aby ostatecznie odkryć nowe światło na starą zagadkę: co naprawdę wydarzyło się w Masadzie?”

Odniesienie: „Rzymski system oblężenia Masady: komputerowa analiza 3D krajobrazu konfliktu” autorstwa Hai Ashkenazi, Omera Ze’evi-Bergera, Boaza Grossa i Guya D. Stiebela, 29 sierpnia 2024 r., Journal of Roman Archaeology.
DOI: 10.1017/S1047759424000084



Link źródłowy