Strona główna Polityka Obiecujący lek na Mpox zawodzi w próbach w miarę rozprzestrzeniania się wirusa

Obiecujący lek na Mpox zawodzi w próbach w miarę rozprzestrzeniania się wirusa

31
0


Ponieważ mpox trwa rozprzestrzeniania się w Afryce Środkowej, obiecujący lek przeciwwirusowy do leczenia infekcji nie złagodził objawów pacjentów w badaniu przeprowadzonym w Demokratycznej Republice Konga, epicentrum epidemii.

W badaniu lek tecovirimat, znany również jako TPOXX, nie łagodził charakterystycznej wysypki przypominającej pęcherze obserwowanej u osób chorych na mopx, wcześniej znaną jako ospa małpia. W nietypowym kroku amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), który sponsorował badanie, ogłosił wstępne ustalenia wcześniej w tym miesiącu przed recenzją i publikacją pełnych wyników w czasopiśmie naukowym.

Lori Dodd, szefowa oddziału badań klinicznych i statystyki NIAID, mówi WIRED, że agencja udostępniła wstępne wyniki „ze względu na pilną potrzebę dowodów naukowych na temat stosowania tecovirimatu w leczeniu ospy”. Jej zdaniem pilną potrzebę tę wzmocniła Światowa Organizacja Zdrowia, uznając epidemię mnoxu w Afryce Środkowej za: globalne zagrożenie zdrowotne 14 sierpnia. To druga taka deklaracja w ciągu dwóch lat.

Wyniki są rozczarowujące, zwłaszcza że kraje Afryki Środkowej walczą o powstrzymanie przenoszenia mpoxu. Od początku tego roku w 13 krajach Afryki odnotowano ogółem 20 720 potwierdzonych lub podejrzewanych przypadków mpox i 582 zgonów – wynika z badania Raport z 25 sierpnia z Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

W poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia uruchomiła sześciomiesięczny plan strategiczny mające na celu powstrzymanie epidemii. Plan, którego koszt szacuje się na 135 milionów dolarów, obejmuje zwiększenie wysiłków w zakresie nadzoru, a także poprawę dostępu do testów i szczepionek. „Ogniska mpoksu w Demokratycznej Republice Konga i krajach sąsiednich można kontrolować i zatrzymać” – powiedział w oświadczeniu Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Istnieją zatwierdzone szczepionki zapobiegające mpoksowi, ale nie ma leków wskazanych do leczenia tej choroby. Tecovirimat był zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 2018 r w leczeniu ospy prawdziwej, pokrewnego wirusa, a w 2022 r. rozpoczęto trwające badania nad lekiem mającym leczyć mopx w obliczu globalnej epidemii tej choroby. Lek jest także dostępny w USA w leczeniu mnoxu w ramach programu rozszerzonego dostępu, który umożliwia lekarzowi leczenie pacjenta z badany lek poza badaniem klinicznym. W Wielkiej Brytanii i Europie TPOXX został zatwierdzony do leczenia mpox w wyjątkowych okolicznościach bez kompleksowych danych na temat jego skuteczności.

W ramach badania w DRK prawie 600 uczestników zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej tecovirimat lub placebo i przyjętych do szpitala na co najmniej 14 dni, gdzie byli ściśle monitorowani. Wszyscy uczestnicy otrzymali opiekę wspomagającą, która obejmowała odżywianie, nawodnienie i leczenie wszelkich wtórnych infekcji. Chociaż stwierdzono, że lek jest bezpieczny, nie był lepszy w usuwaniu zmian chorobowych u pacjentów niż placebo.

Warto zauważyć, że śmiertelność była niższa, a zmiany chorobowe u pacjentów ustępowały szybciej niż oczekiwano, niezależnie od tego, czy otrzymywali tekovirimat czy placebo. Ogólna śmiertelność wśród osób włączonych do badania wynosząca 1,7%, niezależnie od tego, czy otrzymywały lek, czy nie, była znacznie niższa niż śmiertelność w przypadku mpox wynosząca 3,6% lub więcej odnotowana wśród wszystkich przypadków w DRK.



Link źródłowy