Strona główna nauka/tech Obejrzyj, jak huragan Milton niszczy Florydę z oszałamiającą siłą

Obejrzyj, jak huragan Milton niszczy Florydę z oszałamiającą siłą

10
0


Huragan Milton widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Huragan Milton, burza kategorii 5 w momencie robienia tego zdjęcia, został pokazany przez Międzynarodową Stację Kosmiczną w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Półwyspu Jukatan, gdy krążył na wysokości 400 km nad Ziemią. Milton utrzymywał się jako potężna burza o sile huraganu, gdy przekroczyła Zatokę Meksykańską na Florydzie i wpadła do zachodniego Atlantyku. Źródło: NASA

9 października 2024 r. huragan Milton kategorii 3 nawiedził Florydę, powodując niszczycielskie skutki, w tym ulewne opady deszczu i silny wiatr.

Dane satelitarne w podczerwieni śledziły burzę, której intensywność zmieniała się w miarę przemieszczania się. NASA i inne agencje wykorzystały dane z kosmosu, aby pomóc w reagowaniu na katastrofy.

Wpływ huraganu Milton na Florydę

Huragan Milton uderzył w środkowo-zachodnie wybrzeże Florydy wieczorem 9 października 2024 r. dotarcie na ląd na południe od Tampy jako groźny Burza kategorii 3. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, huragan nawiedził region, powodując intensywne opady deszczu, silny wiatr i zagrażającą życiu falę sztormową. Narodowe Centrum Huraganów.

Huragan Milton przechodzi przez Florydę
Ta animacja przedstawia Miltona kilka dni przed, w trakcie i po jego niszczycielskim spotkaniu z Florydą. Źródło: NASA

Wizualizacja burzy poprzez dane satelitarne

Powyższa animacja przedstawia Miltona w dniach poprzedzających, w trakcie i po jego katastrofalnym przejściu przez Florydę. Zdjęcia w fałszywych kolorach wykorzystują sygnały podczerwone zwane temperaturą jasności, które skutecznie odróżniają chłodniejsze formacje chmur (pokazane na biało i fioletowo) od cieplejszych powierzchni gruntu poniżej (pokazanych na żółto i pomarańczowo). Dane do tej animacji zebrano przy użyciu instrumentów MODIS (spektroradiometr obrazowania o umiarkowanej rozdzielczości) i VIIRS (zestaw radiometrów obrazowania w widzialnej podczerwieni) na pokładach różnych NASA i NIEAA satelity.

Ponieważ dane w podczerwieni opierają się na temperaturach, a nie na świetle widzialnym, dane można uzyskać w dzień i w nocy. Ta animacja pokazuje zarówno obrazy dzienne, jak i nocne, rozpoczynające się o 15:35 czasu wschodniego (19:35 czasu uniwersalnego) 8 października i kończące się o 3:08 czasu wschodniego (07:08 czasu uniwersalnego) 10 października.

Kamery zewnętrzne na Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uchwycił nowe widoki huraganu Milton o 8:51 EDT 9 października, gdy pędził przez wschodnią Zatokę Meksykańską, zmierzając w stronę lądu wzdłuż środkowo-zachodniego wybrzeża Florydy w godzinach nocnych 10 października. W czasie przelotu stacji kosmicznej Milton był silnym huraganem kategorii 4, który unosił wiatry 155 mil na godzinę, poruszając się na północny wschód z prędkością 16 mil na godzinę. Źródło: NASA

Siła huraganu Milton

Krótko przed pierwszym zdjęciem z tej serii Milton był burzą kategorii 4 utrzymujące się wiatry 155 mil (250 kilometrów) na godzinę. Wkrótce przekształciła się w burzę kategorii 5, a następnie osłabła do wciąż silnej burzy kategorii 3, zanim 9 października dotarła na ląd. Burza utrzymywała intensywność huraganu i duża prędkość do przodu podczas przeprawy przez Florydę, wynurzając się nad zachodnim Atlantykiem jako burza kategorii 1 utrzymujące się wiatry 85 mil (140 kilometrów) na godzinę na końcu tej animacji 10 października.

Huragan Milton ze stacji kosmicznej
Rankiem 8 października 2024 r. astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił zdjęcie huraganu Milton, który przetaczał się nad Zatoką Meksykańską jako burza 4. kategorii. Źródło: NASA

Rankiem 8 października 2024 r. astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił zdjęcie huraganu Milton, który przetaczał się nad Zatoką Meksykańską jako burza 4. kategorii. Zdjęcia astronautów z regionu są udostępniane różnym agencjom za pośrednictwem serwisu Międzynarodowa Karta Katastrof i NASA System koordynacji reagowania na katastrofy (DRCS).

Rola NASA w reagowaniu na katastrofy

DRCS NASA był aktywowany wspieranie agencji reagujących na burzę, w tym Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) i Biuro Informacji Geoprzestrzennej Florydy. Zespół będzie publikować mapy i produkty związane z danymi w ogólnodostępnym serwisie portal mapowy w miarę pojawiania się nowych informacji na temat powodzi, przerw w dostawie prądu, sumy opadów i innych tematów.

Zdjęcia z Obserwatorium Ziemi NASA wykonane przez Michalę Garrison, wykorzystujące dane MODIS i VIIRS z NASA EOSDIS LANCE i GIBS/Worldview oraz Joint Polar Satellite System (JPSS). Zdjęcie astronauty ISS072-E-29325 zostało uzyskane 8 października 2024 r. aparatem cyfrowym Nikon Z 9 z obiektywem 50 milimetrów i zostało dostarczone przez Centrum Obserwacji Ziemi załogi ISS oraz Jednostkę Nauk o Ziemi i Teledetekcji w Johnson Space Center. Zdjęcie wykonał członek załogi Ekspedycji 72. Obraz został przycięty i poprawiony w celu poprawy kontrastu, a artefakty obiektywu zostały usunięte. Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspiera laboratorium w ramach Laboratorium Narodowego ISS, aby pomóc astronautom w wykonywaniu zdjęć Ziemi, które będą miały największą wartość dla naukowców i społeczeństwa, oraz w bezpłatnym udostępnianiu tych zdjęć w Internecie.



Link źródłowy