Pionierski lek, który może szybko przywrócić niezbędny przepływ krwi u osób po udarze, ma co roku uratować tysiące istnień ludzkich.
W badaniach wykazano, że terapia rozbijająca skrzepy, tenekteplaza, jest skuteczniejsza i tańsza niż podobne leki dostępne już na rynku.
Tenekteplaza, która rozbija skrzepy krwi i zapobiega dalszemu krzepnięciu krwi po udarze, będzie teraz podawana pacjentom w całym kraju po otrzymaniu w piątek zielonego światła od organu nadzorującego wydatki NHS.
Badania pokazują, że lek jest tak samo skuteczny jak alteplaza, lek na udar dostępny w ramach NHS.
Jednak tenekteplaza jest znacznie tańsza w produkcji, co potencjalnie pozwala NHS zaoszczędzić miliony funtów rocznie.
Pionierski lek, który może szybko przywrócić niezbędny przepływ krwi u osób po udarze, ma co roku uratować tysiące istnień ludzkich (zdjęcie stockowe)
Zarówno alteplaza, jak i tenekteplaza są stosowane w leczeniu udarów niedokrwiennych mózgu, które występują, gdy blokada odcina dopływ krwi do części mózgu.
Leki podaje się w ciągu kilku godzin od wystąpienia objawów udaru.
Obydwa działają poprzez aktywację produkcji plazminy – enzymu rozkładającego skrzepy krwi – w celu przywrócenia przepływu krwi.
Jednak badania pokazują, że tenekteplaza, genetycznie zmodyfikowana wersja alteplazy, lepiej atakuje określone białka w skrzepach, a także dłużej utrzymuje się w organizmie.
Lek można również stosować w leczeniu podejrzenia zawału serca, jeśli zostanie podany w ciągu sześciu godzin od wystąpienia objawów.
Co roku w Anglii około 100 000 osób jest hospitalizowanych z powodu udaru, a u 85 procent stwierdza się udar niedokrwienny mózgu.
Co roku w Anglii około 100 000 osób jest hospitalizowanych z powodu udaru, a u 85 procent stwierdza się udar niedokrwienny mózgu (zdjęcie stockowe)
Kolejny milion osób w Anglii żyje ze skutkami udaru.
„Udar jest jednym z największych zabójców, dlatego ważne jest, aby pacjenci jak najszybciej otrzymali leczenie, które pomoże złagodzić skutki udaru” – stwierdziła Helen Knight z Narodowego Instytutu Doskonałości Zdrowia i Opieki (NICE), który decyduje, które leki będą finansowane przez NHS.
„NHS mogłaby zaoszczędzić miliony funtów, przechodząc na nowe leczenie, co oznaczałoby bardzo efektywne wykorzystanie pieniędzy podatników”.