Strona główna nauka/tech Nowy komputer zasilany powietrzem rewolucjonizuje monitorowanie opieki zdrowotnej

Nowy komputer zasilany powietrzem rewolucjonizuje monitorowanie opieki zdrowotnej

51
0


Obwód zasilany powietrzem
Zbliżenie na zasilane powietrzem urządzenie czujnikowe. Źródło: William Grover/UCR

Nowy komputer zasilany powietrzem wykrywa awarie urządzeń medycznych przy użyciu ciśnienia powietrza, eliminując czujniki elektroniczne, zapewniając bezpieczniejszą i tańszą alternatywę. Plany na przyszłość obejmują rozszerzenie jego zastosowania na środowiska niebezpieczne.

Naukowcy opracowali komputer zasilany powietrzem, który może wykrywać i wysyłać powiadomienia w przypadku awarii niektórych urządzeń medycznych. To urządzenie upraszcza proces monitorowania, eliminując potrzebę stosowania czujników elektronicznych, oferując ekonomiczny i niezawodny sposób zapobiegania zakrzepom krwi i udarom.

Komputer, opisany w artykule w czasopiśmie Urządzenienie tylko działa na antenie, ale także wykorzystuje powietrze do wysyłania ostrzeżeń. Natychmiast daje sygnał, gdy wykryje problem z ratującą życie maszyną kompresyjną, do monitorowania której został zaprojektowany.

Grafika urządzeń pneumatycznych
Grafika przedstawiająca zastosowania logiki pneumatycznej. Źródło: William Grover/UCR

Zwiększanie bezpieczeństwa wyrobów medycznych dzięki technologii pneumatycznej

Przerywana kompresja pneumatyczna lub urządzenia IPC to opaski na nogi, które okresowo wypełniają się powietrzem i ściskają nogi osoby, aby zwiększyć przepływ krwi. Zapobiega to powstawaniu zakrzepów, które prowadzą do zablokowania naczyń krwionośnych, udarów lub śmierci. Zazwyczaj maszyny te są zasilane i monitorowane przez elektronikę.

„Urządzenia IPC mogą ratować życie, ale cała elektronika w nich zawarta powoduje, że są drogie. Dlatego chcieliśmy opracować urządzenie pneumatyczne, w którym pozbędziemy się części elektroniki, dzięki czemu urządzenia te będą tańsze i bezpieczniejsze” – powiedział William Grover, profesor nadzwyczajny bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside i autor odpowiedniego artykułu.

Informacje techniczne: jak działają komputery zasilane powietrzem

Pneumatyka przenosi sprężone powietrze z miejsca na miejsce. W ten sposób działają hamulce awaryjne w pociągach towarowych, podobnie jak pompki rowerowe, manometry w oponach, maski oddechowe i urządzenia IPC. Dla Grovera i jego współpracowników sensowne było użycie jednego pneumatycznego urządzenia logicznego do sterowania drugim i zwiększenia jego bezpieczeństwa.

Tego typu urządzenie działa w sposób podobny do obwodów elektronicznych, wykonując obliczenia bitów parzystości. „Powiedzmy, że chcę wysłać wiadomość zawierającą jedynki i zera, na przykład 1-0-1, trzy bity” – powiedział Grover. „Dziesiątki lat temu ludzie zdali sobie sprawę, że mogą wysłać te trzy bity z jedną dodatkową informacją, aby mieć pewność, że odbiorca otrzyma właściwą wiadomość”.

Ta dodatkowa informacja nazywana jest bitem parzystości. Bit jest liczbą — 1, jeśli wiadomość zawiera nieparzystą liczbę jedynek i 0, jeśli wiadomość zawiera parzystą liczbę jedynek. Jeśli cyfra jeden pojawi się na końcu wiadomości o parzystej liczbie bitów, wówczas jest jasne, że wiadomość zawierała błędy. Wiele komputerów elektronicznych wysyła wiadomości w ten sposób.

Demonstracja pneumatycznego czujnika logicznego służącego do wykrywania błędów działania urządzeń kompresyjnych. Źródło: William Grover/UCR

Praktyczne zastosowania i perspektywy na przyszłość

Komputer zasilany powietrzem wykorzystuje różnice w ciśnieniu powietrza przepływającego przez 21 maleńkich zaworów do zliczania jedynek i zer. Jeśli nie wystąpił błąd w liczeniu, gwizdek nie słychać.

Jeśli dmucha, oznacza to, że maszyna wymaga naprawy. Na filmie przedstawiającym komputer powietrzny Grover i jego uczniowie uszkadzają urządzenie IPC nożem, czyniąc je bezużytecznym. Sekundę później rozlega się gwizdek.

„To urządzenie jest mniej więcej wielkości pudełka zapałek. Zastępuje kilka czujników i komputer” – powiedział Grover. „Dzięki temu możemy obniżyć koszty, jednocześnie wykrywając problemy w urządzeniu. Można go również używać w środowiskach o wysokiej wilgotności i wysokiej temperaturze, które nie są idealne dla elektroniki”.

Monitorowanie urządzeń IPC to tylko jedno z zastosowań obliczeń lotniczych. W ramach swojego następnego projektu Grover chciałby zaprojektować urządzenie, które mogłoby wyeliminować potrzebę wykonywania pracy, która co roku zabija ludzi — przenoszenia zboża na szczycie wysokich silosów.

Wysokie budynki pełne kukurydzy lub pszenicy, silosy zbożowe są częstym widokiem na Środkowym Zachodzie. Często człowiek musi wejść do środka z łopatą, aby rozbić ziarno i wyrównać znajdujące się w nim stosy.

„Niezwykła liczba zgonów ma miejsce na skutek przesunięcia się zboża i osoby wpadają w pułapkę. Zamiast człowieka tę pracę mógłby wykonać robot. Jednak te silosy są wybuchowe i pojedyncza iskra elektryczna może rozerwać silos, więc robot elektroniczny może nie być najlepszym wyborem” – powiedział Grover. „Chcę stworzyć robota napędzanego powietrzem, który mógłby pracować w środowisku wybuchowym, nie generować iskier i chronić ludzi przed niebezpieczeństwem”.

Obliczenia napędzane powietrzem to pomysł, który istnieje już od co najmniej stulecia. Kiedyś produkowano pianina napędzane powietrzem, które odtwarzały muzykę z dziurkowanych rolek papieru. Wraz z rozwojem nowoczesnych komputerów inżynierowie stracili zainteresowanie obwodami pneumatycznymi.

„Kiedy dominuje nowa technologia, tracimy świadomość innych rozwiązań problemów” – powiedział Grover. „W tych badaniach podoba mi się to, że mogą pokazać światu, że w dzisiejszych czasach istnieją sytuacje, w których pomysły sprzed ponad 100 lat mogą być nadal przydatne”.

Odniesienie: „Zasilane powietrzem obwody logiczne do wykrywania błędów w układach pneumatycznych” autorstwa Shane’a Hoanga, Mabel Shehada, Zinal Patel, Minh-Huy Tran, Konstantinos Karydis, Philip Brisk i William H. Grover, 12 sierpnia 2024 r., Urządzenie.
DOI: 10.1016/j.device.2024.100507



Link źródłowy