Strona główna nauka/tech Nowe, zaskakujące badanie ujawnia, że ​​na tę poważną chorobę serca cierpi obecnie...

Nowe, zaskakujące badanie ujawnia, że ​​na tę poważną chorobę serca cierpi obecnie ponad 10 milionów dorosłych w USA

12
0


Koncepcja serca młodego zapalenia mięśnia sercowego
Według nowych szacunków przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco migotanie przedsionków (A-Fib), szybkie, nieregularne bicie serca powiązane z udarem i nagłą śmiercią, dotyka prawie 5% populacji USA, czyli 10,5 miliona dorosłych. Wcześniej sądzono, że schorzenie to, coraz powszechniejsze ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz rosnącą częstość występowania nadciśnienia, cukrzycy i otyłości, dotyka jedynie 3,3 miliona dorosłych w USA.

Według pierwszych krajowych szacunków od 20 lat UCSF podaje, że 10,5 miliona Amerykanów cierpi na migotanie przedsionków – poważną, ale uleczalną arytmię serca.

Według nowych ustaleń Uniwersytetu Kalifornijskiego migotanie przedsionków, szybkie i nieregularne bicie serca, które może powodować udar lub nagłą śmierć, występuje obecnie trzy razy częściej niż wcześniejsze szacunki i dotyka prawie 5% populacji, co odpowiada 10,5 milionom dorosłych w USA. San Francisco.

Liczba zachorowań na A-Fib, jak powszechnie wiadomo, rośnie od co najmniej ostatniej dekady, co jest spowodowane starzeniem się społeczeństwa, a także rosnącą częstością występowania nadciśnienia, cukrzycy i otyłości. Wcześniejsze prognozy szacowały, że 3,3 miliona dorosłych Amerykanów miało migotanie przedsionków, ale dane te nie były aktualizowane od ponad dwudziestu lat.

Badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie „ Journal of American College of Cardiology.

„Migotanie przedsionków podwaja ryzyko śmiertelności, jest jedną z najczęstszych przyczyn udaru mózgu, zwiększa ryzyko niewydolności serca, zawału mięśnia sercowego, przewlekłej choroby nerek i demencji, a także powoduje gorszą jakość życia” – powiedział pierwszy autor Jean Jacques Noubiap , lekarz medycyny, doktor habilitowany na UCSF ze specjalizacją w globalnym zdrowiu sercowo-naczyniowym.

„Na szczęście migotaniu przedsionków można zapobiec, a wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie może znacznie ograniczyć jego niekorzystne skutki” – stwierdził.

Rosnące liczby odzwierciedlają potrzebę lepszej profilaktyki i leczenia

Badacze z UCSF przejrzeli dokumentację medyczną prawie 30 milionów dorosłych pacjentów, którzy otrzymali jakąś formę opieki doraźnej lub zabiegowej w Kalifornii w latach 2005–2019. U około 2 milionów z tych osób zdiagnozowano A-Fib, a liczba ta z czasem rosła, rosnąc z 4,49% pacjentów leczonych w latach 2005-2009 do 6,82% pacjentów leczonych w latach 2015-2019.

Dane zostały ujednolicone, aby odzwierciedlały cały kraj, a badacze oszacowali obecną częstość występowania w kraju na co najmniej 10,55 miliona. Odkryli również, że w okresie objętym badaniem pacjenci z A-Fib byli młodsi, rzadziej byli kobietami i częściej cierpieli na nadciśnienie i cukrzycę.

A-Fib powoduje szerokie spektrum powikłań, od duszności i zawrotów głowy po zakrzepy krwi, udar, a nawet niewydolność serca. Badania wykazały, że osoby z A-Fib są do 5 razy bardziej narażone na udar. Autorzy stwierdzili, że nakreślając zakres problemu, te nowe szacunki mogą pomóc w planowaniu opieki zdrowotnej, alokacji zasobów i interwencjach w zakresie zdrowia publicznego.

„Lekarze zdają sobie sprawę, że migotanie przedsionków często występuje w zasadzie w każdej dziedzinie praktyki” – powiedział starszy autor i korespondent Gregory M. Marcus, lekarz medycyny, MAS, kardiolog i elektrofizjolog z UCSF Health. „Dane te dostarczają obiektywnych dowodów pokazujących, że wcześniejsze prognozy poważnie nie doceniały tego, jak powszechne jest to zjawisko w rzeczywistości”.

Technologie cyfrowe mogą ujawnić, że jest to zjawisko jeszcze bardziej powszechne, niż wskazuje obecna analiza.

„Wraz z rosnącym wykorzystaniem konsumenckich urządzeń do noszenia zaprojektowanych do wykrywania migotania przedsionków w połączeniu z bezpieczniejszymi i skuteczniejszymi sposobami jego leczenia, obecna częstość występowania migotania przedsionków w placówkach opieki zdrowotnej może wkrótce zostać przyćmiona w porównaniu z przyszłym korzystaniem z opieki zdrowotnej, która będzie wynikać z choroby, – powiedział Marek.

Odniesienie: „Minimalna częstość występowania zdiagnozowanego migotania przedsionków w kraju wywnioskowana z ośrodków ostrej opieki w Kalifornii”, Jean Jacques Noubiap, Janet J. Tang, Justin T. Teraoka, Thomas A. Dewland i Gregory M. Marcus, 11 września 2024 r., Journal of American College of Cardiology.
DOI: 10.1016/j.jacc.2024.07.014

Badanie uzyskało wsparcie NIH/NHLBI (R01HL158825-01).

Ujawnienia: Marcus jest konsultantem i udziałowcem InCarda.



Link źródłowy