Strona główna Biznes Nowe unijne prawo dotyczące pomocy publicznej to „wielki bałagan” – twierdzą prawnicy...

Nowe unijne prawo dotyczące pomocy publicznej to „wielki bałagan” – twierdzą prawnicy – ​​Euractiv

4
0


EKSKLUZYWNIE / Projekt nowej ustawy, dostrzeżony przez EURACTIV, który ma wyjaśnić, w jaki sposób i kiedy państwa UE mogą wykorzystać pomoc publiczną bez konieczności powiadamiania Komisji Europejskiej, został nazwany „wielkim bałaganem”, który może sprawić, że unijne przepisy energetyczne staną się niespójne, m.in. prawnicy.

Ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych (lub Gber) miało na celu nakreślenie dokładnych okoliczności, w których państwa UE mogą, między innymi, finansować projekty dotyczące energii odnawialnej na małą skalę i efektywności energetycznej, bez wywoływania procesu wzmożonej kontroli ze strony Brukseli.

Opublikowane w zeszłym miesiącu wytyczne dotyczące pomocy państwa określały zasady dotyczące większych projektów energetycznych i oferowały zwolnienia umożliwiające państwom UE przyznawanie ulg podatkowych firmom realizującym projekty energooszczędne.

Jednak zgodnie z „artykułem 43” nowego rozporządzenia dotyczącym podatków środowiskowych rządy mogłyby udzielać wakacji podatkowych, nie wymagając w zamian żadnych oszczędności w zakresie efektywności. Źródła prawne podają, że sformułowanie to mogłoby nawet zostać użyte do wyłączenia energochłonnych gałęzi przemysłu z przepisów dotyczących ochrony środowiska – co jest całkowitym przeciwieństwem wytycznych zakładających domniemany zamiar.

„To rozporządzenie, które wyciekło, podważyłoby zachęty do obniżek podatków mające zachęcać do rozwoju energooszczędnego przemysłu” – Maria Kleis, prawniczka w kancelarii prawnej zajmującej się ekologią KlientZiemiapowiedział EURACTIV.

„Oferuje takie samo obniżone obciążenie podatkowe, ale bez wymogu, aby odbiorca zwiększał efektywność wykorzystania energii” – dodała. „Komisja powinna całkowicie usunąć tę kwestię z tekstu”.

Zgodnie z oczekiwaniami dokument przygotowany przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji UE (DG ds. Konkurencji) wyłącza projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii wytwarzające mniej niż 125 MW (megawatów) energii z zakazów pomocy państwa. Jednak w różnych klauzulach zawiera także sprzeczne wytyczne co do tego, czy w pierwszej kolejności należało zastosować „procedury przetargu konkurencyjnego”.

Zdaniem Kleisa jednym ze skutków może być zwiększona niepewność inwestorów, którzy pozostaliby w zawieszeniu przy interpretacji nowego przepisu przyjętej przez państwa członkowskie.

„To ogromny bałagan” – stwierdziła. „To niesamowite, jak sprzeczne są niektóre stwierdzenia, a jeśli masz zagmatwany dokument, który daje miejsce na wiele interpretacji, dopuszcza wiele luk prawnych. W energetyce, gdzie staramy się przejść na bardziej zrównoważony sektor, jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ państwa członkowskie mogą zrobić znacznie więcej [emissions] niż powinno być dozwolone.”

Analitycy twierdzą, że rozporządzenie nie zapewniłoby przedsiębiorstwom zajmującym się energią odnawialną „okresu karencji” na przejście na nowe zasady, a także mogłoby skutkować zwiększoną kontrolą i przeszkodami administracyjnymi dla małych programów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i nowych uczestników.

Intensywność pomocy zwiększającej efektywność

Jeżeli chodzi o efektywność energetyczną, rozporządzenie pozwoliłoby na nieznaczne zwiększenie dopuszczalnej intensywności pomocy z poprzedniego projektu do poziomu od 30% do 50% (z 20-40%).

Wspierane byłoby tanie finansowanie projektów zwiększających efektywność budynków – szczególnie w przypadku głębokich renowacji – ale takie wsparcie byłoby ograniczone w przypadku innych sektorów oszczędzania energii

Manon Dufour, starszy doradca ds. polityki w firmie E3Gzespół doradców zajmujących się ochroną środowiska, stwierdził, że wyłączenie grupowe dla funduszy efektywnościowych stanowi „kluczowy krok” w kierunku zwiększenia skali inwestycji, ale nie może odbywać się kosztem innych środków efektywności.

„DG ds. Konkurencji proponuje zmniejszenie o połowę dozwolonego wsparcia na inne środki w zakresie efektywności energetycznej w porównaniu z poprzednim rozporządzeniem” – powiedziała EURACTIV w komentarzach przesłanych pocztą elektroniczną.

„Te wysiłki mające na celu ograniczenie pomocy do efektywności energetycznej są nieuzasadnione, biorąc pod uwagę wszechobecne niedoskonałości rynku, na jakie cierpi ten sektor, oraz wynikające z tego ogromne korzyści w postaci ubóstwa energetycznego, bezpieczeństwa energetycznego, konkurencyjności i miejsc pracy” – dodał Dufour.

Niektórzy komentatorzy dokładniej jednak rozważyli zalety i wady rozporządzenia. Randall Bowie, główny konsultant Rockwool International i członek zarządu kilku organizacji pozarządowych zajmujących się efektywnością, powiedział, że gdyby państwa członkowskie zostały poinformowane o możliwościach rozporządzenia, pojawiłoby się kilka rzucających się w oczy jasnych punktów.

„Chociaż ograniczenia intensywności pomocy są rozczarowujące, zwiększone i lepiej określone możliwości pomocy państwa na projekty renowacji budynków pomagają w znacznym stopniu zniwelować inne niedociągnięcia w wytycznych” – powiedział EURACTIV.

„Dzięki gwarancjom kredytowym, funduszom na rzecz efektywności energetycznej i innym środkom wydaje się jasne, że można teraz zezwolić na głębokie lub kompleksowe renowacje budynków, zapewniające znacznie większy wzrost wydajności energetycznej i oszczędności energii niż byłoby to możliwe w przeciwnym razie”.

Infrastruktura energetyczna

Projekt rozporządzenia zawiera część dotyczącą infrastruktury energetycznej obejmującą wszystkie sektory wytwarzania, w tym także przesył, dystrybucję i inteligentne sieci (ale nie magazynowanie).

Zatwierdzanie pomocy państwa na projekty infrastrukturalne zostałoby usprawnione, co umożliwiłoby państwom członkowskim przyspieszenie działań związanych z ulepszaniem, modernizacją i bezpieczeństwem systemu.

Podobnie jak w przypadku projektów dotyczących efektywności energetycznej w zakresie systemów ciepłowniczych i chłodniczych, Komisja nie musiałaby być powiadamiana o pomocy na projekty infrastrukturalne o wartości mniejszej niż 20 mln euro.

Pożyczki i gwarancje na rzecz projektów w zakresie efektywności energetycznej o wartości poniżej 10 mln euro również nie wymagałyby zgłoszenia.

W dniu 8 maja 2012 r. Komisja przedstawiła program reformy pomocy państwa w Unii Europejskiej Komunikat w sprawie modernizacji pomocy państwa. Miało to trzy cele:

  • Wspieranie zrównoważonego wzrostu na wzmocnionym rynku wewnętrznym
  • Koncentrowanie egzekwowania prawa na sprawach o największym wpływie na rynek
  • Uproszczenie zasad i szybsze podejmowanie decyzji

W dniu 17 stycznia 2013 r. Parlament Europejski przyjął: Uchwała w sprawie modernizacji pomocy publicznejszeroko wspierając inicjatywę i jej cele.

Oprócz określenia wspólnych zasad Komisja zaproponowała przegląd i usprawnienie swoich wytycznych w sprawie pomocy państwa, w tym wytycznych dotyczących ochrony środowiska, i rozpoczęła w tym celu konsultacje.

  • Wiosna/Lato 2014: Nowe rozporządzenie w sprawie wyłączeń grupowych zostanie opublikowane
  • 1 lipca 2014 r: Nowe zasady pomocy państwa wchodzą w życie
  • 2015-2016: Uruchomienie pierwszych programów pilotażowych w ramach nowych zasad pomocy publicznej
  • 2017: Wszystkie państwa członkowskie muszą organizować przetargi na wsparcie nowych obiektów zielonej energii

Komisja Europejska

Rada UE

Biznes i przemysł

Naukowcy, organizacje pozarządowe i zespoły doradców

Artykuły prasowe





Link źródłowy