Strona główna zdrowie Nowe, szalone badanie łączy rozmiar części ciała z ryzykiem demencji

Nowe, szalone badanie łączy rozmiar części ciała z ryzykiem demencji

22
0


Z nowego badania wynika, że ​​na podstawie rozmiaru jednego małego mięśnia możesz określić, jak dobrze będzie się starzeć Twój mózg.

Lekarze z Johns Hopkins zmierzyli temporalis, cienki mięsień biegnący od boku czaszki do stawu szczękowego, u ponad 500 zdrowych dorosłych.

Obserwowali je przez pięć lat, aby monitorować objawy demencji i odkryli, że osoby z mniejszymi mięśniami skroniowymi były o 60 procent bardziej narażone na rozwój demencji.

Wraz z wiekiem ludzie w naturalny sposób tracą pewną ilość objętości mięśni, ale osoby z demencją mają tendencję do szybszej utraty masy mięśniowej niż osoby bez choroby pozbawiającej pamięć.

Dlatego badacze tacy jak grupa Johnsa Hopkinsa rozpoczęli badania, czy mogliby wykorzystać utratę mięśni jako czynnik prognostyczny demencji.

Zwykle chorobę diagnozuje się, gdy jest już tak zaawansowana, że ​​lekarz niewiele może zrobić, aby interweniować.

Dlatego naukowcy szukają taniego i łatwego sposobu na zdiagnozowanie choroby przed wystąpieniem objawów. Wtedy jest nadzieja, że ​​będą w stanie zacząć walczyć. Może to obejmować włączenie takich rzeczy, jak trening oporowy, ćwiczenia i lepsze odżywianie.

Autorka badania, dr Shadpour Demehri, stwierdziła: „Te interwencje mogą pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu utraty mięśni, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i demencji”.

Naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy: jedną z dużymi mięśniami skroniowymi i drugą z małymi mięśniami skroniowymi

Naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy: jedną z dużymi mięśniami skroniowymi i drugą z małymi mięśniami skroniowymi

Chociaż szacunki są różne, niektóre modele, jak powyższy wykres sporządzony przez Stowarzyszenie Alzheimera, przewidują, że liczba przypadków demencji będzie nadal rosła do 2050 r. Jest to częściowo spowodowane starzeniem się społeczeństwa

Chociaż szacunki są różne, niektóre modele, jak powyższy wykres sporządzony przez Stowarzyszenie Alzheimera, przewidują, że liczba przypadków demencji będzie nadal rosła do 2050 r. Jest to częściowo spowodowane starzeniem się społeczeństwa

Obecnie około 7 milionów Amerykanów żyje z demencją. Niektóre prognozy szacują, że liczba ta będzie miała prawie się podwoi do 2040 r – dotarcie do 12 milionów ludzi.

Tanie metody wczesnego diagnozowania choroby, dzięki czemu ludzie mogą szybko działać i potencjalnie zapobiegać niektórym zmianom związanym z demencją.

Naukowcy wiedzą od dawna, że ​​osoby cierpiące na tę chorobę zaczynają szybko tracić mięśnie.

Oddzielne badania sugerują, że mięsień skroniowy może być dobrym prognostykiem tego, jak mięśnie będą sobie radzić w całym ciele.

Dlatego badacze z Johns Hopkins sięgnęli po to w swoich badaniach, które zaprezentowano na konferencji Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej corocznego spotkania, nie zostało ono jeszcze opublikowane w czasopiśmie.

Przebadano 621 osób w wieku około 70 lat, które w momencie rozpoczęcia badania były zdrowe.

Przez średnio pięć lat monitorowali strukturę mięśni uczestników, umieszczając ich w urządzeniu MRI, które dawało szczegółowe obrazy kości, mięśni i krwi.

Na podstawie zrobionych zdjęć podzielili ludzi na dwie grupy.

W sumie 131 uczestników znajdowało się w grupie o dużym umięśnieniu, a 488 uczestników w grupie o małym umięśnieniu.

Następnie obserwowali rozwój demencji, monitorując ilość tkanki utraconej w mózgu i poddając ich regularnym testom poznawczym.

Lekarze odkryli, że u osób z mniejszym mięśniem skroniowym ryzyko wystąpienia demencji było o 60 procent większe, nawet po uwzględnieniu czynników takich jak wiek.

Autor badania, dr Kamyar Moradi, który studiuje radiologię na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, powiedział: „To pierwsze badanie podłużne wykazujące, że utrata mięśni szkieletowych może przyczyniać się do rozwoju demencji”.

Mięsień skroniowy pomaga poruszać szczęką i jest szczególnie przydatny podczas żucia. Ludzie mogą poczuć to w działaniu, kładąc rękę na skroni i zaciskając szczękę

Mięsień skroniowy pomaga poruszać szczęką i jest szczególnie przydatny podczas żucia. Ludzie mogą poczuć to w działaniu, kładąc rękę na skroni i zaciskając szczękę

Jednakże dr Max Wintermark, neuroradiolog z Uniwersytetu w Teksasie, który nie był zaangażowany w badania, stwierdził, że powiedział dziś MedPage że potrzebne są dalsze badania, zanim wyciągnie się wniosek, że mięsień skroniowy jest dobrym prognostykiem ryzyka demencji.

Dr Wintermark powiedział: „W tym konkretnym przypadku trudno stwierdzić, czy utrata mięśni jest rzeczywiście czynnikiem ryzyka demencji, czy też konsekwencją procesów prowadzących do demencji”.

Mimo to zgodził się z autorami badania, że ​​praca nad utrzymaniem masy mięśniowej i zdrowia układu sercowo-naczyniowego w starszym wieku prawdopodobnie pomaga w zapobieganiu demencji.

Jednak praca nad utrzymaniem masy mięśniowej ma sens, zgodził się Wintermark.

Chociaż badania nie wykazały, że ćwiczenia lub inne interwencje mogą powstrzymać tę śmiertelną chorobę, wczesne badania sugerują, że wprowadzenie zmian w stylu życia może zmniejszyć ryzyko i objawy demencji.

W artykule z 2024 r z Uniwersytetu Waszyngtońskiego naukowcy stwierdzili, że wczesne badania pokazują, że zarówno trening cardio, jak i trening oporowy mogą pomóc w wzmocnieniu tkanki mózgowej w starszym wieku.

To z kolei może pomóc spowolnić postęp demencji, odkupując kluczowe lata normalności.

Doktor Wintermark stwierdziła: „Ogólnie rzecz biorąc, prowadzenie zdrowego stylu życia połączonego z odpowiednią aktywnością fizyczną jest korzystne pod wieloma względami, łącznie z utrzymaniem masy mięśniowej”.



Link źródłowy