Strona główna nauka/tech Nowe przełomowe akumulatory mogą rozwiązać największe wyzwanie związane z energią odnawialną

Nowe przełomowe akumulatory mogą rozwiązać największe wyzwanie związane z energią odnawialną

5
0


Przełom w technologii baterii
Naukowcy z Columbia Engineering pracują nad udoskonaleniem magazynowania energii odnawialnej, opracowując ekonomiczne akumulatory K-Na/S, które wykorzystują typowe materiały do ​​bardziej wydajnego magazynowania energii, mając na celu stabilizację dostaw energii z nieciągłych źródeł odnawialnych.

Inżynierowie Columbia opracowali nowe, mocniejsze „paliwo” do akumulatorów — elektrolit, który jest nie tylko trwalszy, ale także tańszy w produkcji.

Odnawialne źródła energii, takie jak wiatr i słońce, są niezbędne dla przyszłości naszej planety, ale napotykają na poważną przeszkodę: nie wytwarzają energii w sposób ciągły, gdy zapotrzebowanie jest duże. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzebujemy opłacalnych i wydajnych rozwiązań w zakresie magazynowania energii, które zapewnią dostępność energii, gdy nie ma wiatru lub nie świeci słońce.

Naukowcy zajmujący się materiałami z Columbia Engineering skupili się na opracowywaniu nowych rodzajów akumulatorów, które zmienią sposób magazynowania energii odnawialnej. W nowym badaniu opublikowanym niedawno przez Komunikacja przyrodnicza, zespół wykorzystał akumulatory K-Na/S, które łączą niedrogie, łatwo dostępne pierwiastki — potas (K) i sód (Na) wraz z siarką (S) — aby stworzyć niedrogie, wysokoenergetyczne rozwiązanie o długim czasie działania magazynowanie energii.

„Ważne jest, abyśmy mogli wydłużyć czas działania tych akumulatorów oraz abyśmy mogli je łatwo i tanio wyprodukować” – powiedział kierownik zespołu Yuan Yang, profesor nadzwyczajny nauk o materiałach i inżynierii na Wydziale Fizyki Stosowanej i Inżynierii Matematyka w Columbia Engineering. „Zwiększenie niezawodności energii odnawialnej pomoże ustabilizować nasze sieci energetyczne, zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i wspierać bardziej zrównoważoną przyszłość energetyczną dla nas wszystkich”.

Obrazowanie katolitu za pomocą mikroskopu optycznego w temperaturze pokojowej
Obrazowanie katolitu w temperaturze pokojowej za pomocą mikroskopu optycznego, pokazujące, że pod koniec wyładowania nie tworzy się ciało stałe (rysunek po prawej). Widoczne są zwinięte włókna węglowe, które stanowią kolektor prądu (podłoże) dla katolitu. Obydwa obrazy pokazują zmianę koloru katolitu podczas rozładowywania akumulatora. Źródło: Zdjęcie dzięki uprzejmości laboratorium Yuan Yang/Columbia Engineering

Nowy elektrolit pomaga akumulatorom K-Na/S efektywniej magazynować i uwalniać energię

Z akumulatorami K-Na/S wiążą się dwa główne wyzwania: mają one niską pojemność, ponieważ tworzenie się nieaktywnych stałych K2S2 i K2S blokuje proces dyfuzji, a ich działanie wymaga bardzo wysokich temperatur (>250 oC), które wymagają skomplikowanego zarządzania temperaturą, dlatego zwiększając koszt procesu. Poprzednie badania dotyczyły stałych osadów i małej pojemności, dlatego też poszukiwano nowej techniki udoskonalenia tego typu akumulatorów.

Grupa Yanga opracowała nowy elektrolit, rozpuszczalnik acetamidu i ε-kaprolaktamu, który pomaga akumulatorowi magazynować i uwalniać energię. Elektrolit ten może rozpuszczać K2S2 i K2S, zwiększając gęstość energii i gęstość mocy akumulatorów K/S o średniej temperaturze. Ponadto umożliwia pracę akumulatora w znacznie niższej temperaturze (około 75°C) niż poprzednie konstrukcje, przy jednoczesnym osiągnięciu niemal maksymalnej możliwej pojemności magazynowania energii.

„Nasze podejście umożliwia osiągnięcie niemal teoretycznej wydajności rozładowania i wydłużonego cyklu życia. Jest to bardzo ekscytujące w dziedzinie średniotemperaturowych akumulatorów K/S” – powiedział współautor badania, Zhenghao Yang, doktorant w Yang.

Droga do zrównoważonej przyszłości energetycznej

Grupa Yang jest powiązana z Columbia Electrochemical Energy Center (CEEC), które przyjmuje wieloskalowe podejście w celu odkrycia przełomowej technologii i przyspieszenia komercjalizacji. CEEC łączy wykładowców i badaczy z całej Szkoły Inżynierii i Nauk Stosowanych, którzy badają energię elektrochemiczną, a ich zainteresowania obejmują elektrony, urządzenia i systemy. Partnerstwa branżowe umożliwiają realizację przełomowych rozwiązań w zakresie elektrochemicznego magazynowania i konwersji energii.

Planowanie zwiększenia skali

Chociaż zespół obecnie koncentruje się na małych bateriach wielkości monety, jego celem jest ostateczne zwiększenie skali tej technologii w celu magazynowania dużych ilości energii. Jeśli im się to uda, nowe akumulatory będą mogły zapewnić stabilne i niezawodne zasilanie ze źródeł odnawialnych nawet w okresach słabego nasłonecznienia i słabego wiatru. Zespół pracuje obecnie nad optymalizacją składu elektrolitu.

Odniesienie: „Projektowanie elektrolitów o wysokiej rozpuszczalności siarczków/disiarczków do tanich akumulatorów K-Na/S o dużej gęstości energii” autorstwa Liying Tian, ​​Zhenghao Yang, Shiyi Yuan, Tye Milazzo, Qian Cheng, Syed Rasool, Wenrui Lei , Wenbo Li, Yucheng Yang, Tianwei Jin, Shengyu Cong, Joseph Francis Wild, Yonghua Du, Tengfei Luo, Donghui Long i Yuan Yang, 5 września 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-51905-6

Badanie zostało sfinansowane przez Biuro Badań Naukowych Sił Powietrznych, Inżynierię Międzyfazową i Systemy Elektrochemiczne w National Science Foundation oraz Narodowe Laboratorium w Brookhaven.



Link źródłowy