Strona główna nauka/tech Nowe odkrycie sugeruje, że alfabet mógł wcale nie pochodzić z Egiptu

Nowe odkrycie sugeruje, że alfabet mógł wcale nie pochodzić z Egiptu

8
0


Starożytny syryjski cylinder gliniany
Podczas wykopalisk w starożytnym mieście Umm el-Marra odkryto gliniane przedmioty wielkości mniej więcej palca. Wygrawerowane symbole mogą być częścią najwcześniejszego znanego alfabetu. Źródło: Glenn Schwartz, Uniwersytet Johna Hopkinsa

Odkrycia archeologiczne wskazują, że alfabet alfabetyczny powstał 500 lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.

To, co wydaje się być dowodem najstarszego pisma alfabetycznego w historii ludzkości, zostało wyryte na długich palcach glinianych cylindrach wydobytych z grobowca w Syrii przez zespół badaczy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Pismo, datowane na około 2400 rok p.n.e., poprzedza inne znane pisma alfabetyczne o około 500 lat, podważając wiedzę archeologów na temat tego, skąd wzięły się alfabety, w jaki sposób są one rozpowszechnione w różnych społeczeństwach i co to może oznaczać dla wczesnych cywilizacji miejskich.

„Alfabety zrewolucjonizowały pisanie, udostępniając je osobom spoza rodziny królewskiej i elitom społecznym. Pismo alfabetyczne zmieniło sposób, w jaki ludzie żyli, myśleli i komunikowali się” – powiedział Glenn Schwartz, profesor archeologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, który odkrył gliniane cylindry. „To nowe odkrycie pokazuje, że ludzie eksperymentowali z nowymi technologiami komunikacyjnymi znacznie wcześniej i w innym miejscu, niż wcześniej sobie wyobrażaliśmy”.

Niedawno Schwartz podzielił się szczegółami swojego odkrycia na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Badań Zagranicznych.

Odkopywanie wczesnych ośrodków miejskich w Syrii

Schwartz, archeolog z Bliskiego Wschodu, bada rozwój wczesnych obszarów miejskich w Syrii i powstawanie w regionie mniejszych miast. Wraz z kolegami z Uniwersytetu w Amsterdamie współkierował 16-letnimi wykopaliskami archeologicznymi w Tell Umm-el Marra, jednym z pierwszych średniej wielkości ośrodków miejskich, które pojawiły się w zachodniej Syrii.

Cylinder Gliniany Ze Starożytnego Miasta Syryjskiego
Najstarszy znany alfabet, datowany na 2400 rok p.n.e., odkryto na glinianych cylindrach w syryjskim grobowcu. Źródło: Glenn Schwartz, Uniwersytet Johna Hopkinsa

W Umm-el Marra archeolodzy odkryli grobowce pochodzące z wczesnej epoki brązu. W jednym z najlepiej zachowanych grobowców znajdowało się sześć szkieletów, złota i srebrna biżuteria, naczynia kuchenne, grot włóczni i nienaruszone naczynia ceramiczne. Obok ceramiki badacze znaleźli cztery lekko wypalone gliniane cylindry, na których znajdowały się napisy przypominające alfabet.

„Cylindry były perforowane, więc wyobrażam sobie sznurek łączący je z innym przedmiotem, który pełni rolę etykiety. Być może szczegółowo opisują zawartość statku, a może skąd pochodzi lub do kogo należał” – powiedział Schwartz. „Bez możliwości przetłumaczenia pisma możemy jedynie spekulować”.

Korzystając z technik datowania węglem 14, badacze potwierdzili wiek grobowców, artefaktów i pism.

„Wcześniej uczeni sądzili, że alfabet został wynaleziony w Egipcie lub w jego okolicach około 1900 roku p.n.e.” – powiedział Schwartz. „Ale nasze artefakty są starsze i pochodzą z innego obszaru mapy, co sugeruje, że alfabet może mieć zupełnie inną historię pochodzenia, niż nam się wydawało”.

Spotkanie: Doroczne spotkanie Amerykańskiego Towarzystwa Badań Zagranicznych



Link źródłowy