Strona główna nauka/tech Nowe odkrycia dają wgląd w leczenie PTSD

Nowe odkrycia dają wgląd w leczenie PTSD

39
0


Koncepcja sztuki PTSD pamięci strachu
Przełomowe badanie pokazuje, jak wspomnienia strachu ewoluują z biegiem czasu od ogólnych do szczegółowych, oferując nowy wgląd w leczenie PTSD poprzez skupienie się na tym, jak mózg integruje te wspomnienia. Źródło: SciTechDaily.com

Nowe badanie bada podwójną naturę wspomnień związanych ze strachem: trudne do zapomnienia, ale trudne do przypomnienia.

Używając fMRI I uczenie maszynowebadacze odkryli, że wspomnienia strachu przechodzą od szerokich wspomnień skojarzeniowych do konkretnych wspomnień epizodycznych, zapewniając wgląd w te zjawiska Zespół stresu pourazowego leczenie poprzez poprawę integracji pamięci.

Dynamika pamięci strachu

Przełomowe badanie, które ma zostać opublikowane dzisiaj (21 października 2024 r.) w Komunikacja przyrodnicza odkrywa mechanizm stojący za dwoma pozornie przeciwstawnymi skutkami wspomnień strachu: dlaczego trudno je zapomnieć, a jednocześnie trudno je przywołać. Badanie prowadzone pod kierunkiem zespołów z Sony Computer Science Laboratories, ATR Computational Neuroscience Laboratories i Uniwersytetu Tokijskiego pokazuje, w jaki sposób strach jest najpierw kodowany jako szerokie wspomnienia skojarzeniowe, a później ewoluuje w bardziej szczegółowe, ograniczone w czasie wspomnienia epizodyczne.

Badanie tworzenia pamięci za pomocą fMRI

Wykorzystując funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI) i uczenie maszynowe, naukowcy monitorowali aktywność mózgu uczestników, którzy doświadczyli symulowanych sytuacji zagrażających, takich jak wypadek samochodowy. Odkryli, że zaraz po zdarzeniu mózg wykorzystuje pamięć skojarzeniową do uogólniania strachu, niezależnie od kolejności, w jakiej wystąpiły zdarzenia. Jednak następnego dnia grzbietowo-boczna kora przedczołowa przejmuje kontrolę od hipokampa, organizując wydarzenie w bardziej uporządkowaną sekwencję w pamięci strachu, zawężając w ten sposób intensywność i zakres strachu.

Konsekwencje dla PTSD i zaburzeń lękowych

Badanie podkreśla również, że osoby z wysokim poziomem lęku, które są bardziej narażone na zespół stresu pourazowego, mogą mieć problemy z integracją pamięci. Ich mózgi wykazują słabszą integrację epizodycznych wspomnień opartych na czasie poprzez grzbietowo-boczną korę przedczołową, co może prowadzić do trwałego, przytłaczającego strachu powiązanego z sygnałami skojarzeniowymi. Ta wiedza otwiera nowe możliwości interwencji w przypadku PTSD, skupiając się na zdolności mózgu do integrowania wspomnień epizodycznych po traumie.

Przełom w zrozumieniu mechanizmów PTSD

„Nasze odkrycia ujawniają nieznane wcześniej zjawisko polegające na tym, jak mózg ustala priorytety i przetwarza wspomnienia strachu” – powiedział główny autor, dr Aurelio Cortese z Instytutu Zaawansowanych Badań nad Telekomunikacją (ATR). „To zależne od czasu przywracanie równowagi między obszarami mózgu może wyjaśniać, dlaczego u niektórych osób rozwija się zespół stresu pourazowego, a u innych nie” – wyjaśnił ostatni autor, dr Ai Koizumi z Sony Computer Science Laboratories, Inc.

Wyniki badania mogą potencjalnie zmienić nasze rozumienie PTSD i przetwarzania pamięci przez strach, oferując nowe perspektywy w opracowywaniu skuteczniejszych interwencji.

Odniesienie: „Zależny od czasu arbitraż neuronowy pomiędzy sygnałami skojarzeniowymi a epizodycznymi wspomnieniami strachu” 21 października 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-52733-4



Link źródłowy