Strona główna nauka/tech Nowe leczenie eliminuje insulinę u 86% pacjentów

Nowe leczenie eliminuje insulinę u 86% pacjentów

35
0


Cukrzyca zastrzyków insuliny
Nowe leczenie łączące ReCET i semaglutyd wyeliminowało stosowanie insuliny u 86% pacjentów z cukrzycą typu 2, poprawiając naturalną wrażliwość na insulinę.

Nowe leczenie łączące ReCET i semaglutyd mogłoby wyeliminować potrzebę insulina w cukrzycy typu 2, przy czym 86% uczestników badania nie wymagało już insulinoterapii. Leczenie było bezpieczne i dobrze tolerowane, planowane są dalsze badania w celu potwierdzenia tych wyników.

Przełomowe badania zaprezentowane podczas UEG Week 2024 przedstawiają obiecujące nowe podejście do leczenia cukrzycy typu 2 (T2D), które może znacznie zmniejszyć lub nawet wyeliminować potrzebę insulinoterapii.

To innowacyjne podejście, łączące nowatorską procedurę znaną jako ReCET (Re-Cellularization via Electroporation Therapy) z semaglutydem, spowodowało wyeliminowanie insulinoterapii u 86% pacjentów.

Na całym świecie T2D dotyka 422 miliony ludzi, a otyłość jest uznawana za istotny czynnik ryzyka. Chociaż insulinoterapia jest powszechnie stosowana w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi u pacjentów z T2D, może powodować działania niepożądane, takie jak przyrost masy ciała, i dodatkowo komplikować leczenie cukrzycy. Istnieje zatem zapotrzebowanie na alternatywne strategie leczenia.

Projekt badania i wyniki

W pierwszym badaniu na ludziach wzięło udział 14 uczestników w wieku od 28 do 75 lat, których wskaźnik masy ciała wahał się od 24 do 40 kg/m². Każdy uczestnik przeszedł zabieg ReCET w głębokiej sedacji, zabieg mający na celu poprawę wrażliwości organizmu na własną insulinę. Po zabiegu uczestnicy przestrzegali dwutygodniowej płynnej diety izokalorycznej, po czym stopniowo zwiększano dawkę semaglutydu do 1 mg/tydzień.

Co ciekawe, po 6 i 12 miesiącach obserwacji 86% uczestników (12 z 14) nie wymagało już insulinoterapii, a sukces ten utrzymywał się przez 24 miesiące obserwacji. W tych przypadkach wszyscy pacjenci utrzymali kontrolę glikemii, a stężenie HbA1c utrzymywało się poniżej 7,5%.

Tolerancja i bezpieczeństwo

Maksymalna dawka semaglutydu była dobrze tolerowana przez 93% uczestników, jedna osoba nie mogła zwiększyć dawki maksymalnej ze względu na nudności. Wszyscy pacjenci pomyślnie przeszli procedurę ReCET i nie zgłoszono żadnych poważnych działań niepożądanych.

Doktor Celine Busch, główna autorka badania, skomentowała: „Te odkrycia są bardzo zachęcające i sugerują, że ReCET jest bezpieczną i wykonalną procedurą, która w połączeniu z semaglutydem może skutecznie wyeliminować potrzebę insulinoterapii”.

„W przeciwieństwie do terapii lekowej, która wymaga codziennego przestrzegania zaleceń lekarskich, ReCET nie wymaga stosowania się do zaleceń i rozwiązuje kluczową kwestię stałego przestrzegania zaleceń przez pacjenta w leczeniu T2D. Ponadto leczenie modyfikuje przebieg choroby: poprawia wrażliwość pacjenta na jego własną (endogenną) insulinę, eliminując pierwotną przyczynę choroby, w przeciwieństwie do obecnie dostępnych terapii lekowych, które w najlepszym wypadku kontrolują chorobę”.

Patrząc w przyszłość, badacze planują przeprowadzić większe, randomizowane, kontrolowane badania w celu dalszego potwierdzenia tych ustaleń. Dr Busch dodał: „Obecnie prowadzimy badanie EMINENT-2 z tymi samymi kryteriami włączenia i wyłączenia oraz podawaniem semaglutydu, ale albo z procedurą pozorowaną, albo z ReCET. Badanie to obejmie również ocenę mechanistyczną w celu oceny mechanizmu leżącego u podstaw ReCET.

Literatura: „Trwałe efekty ablacji dwunastnicy z zastosowaniem elektroporacji w połączeniu z semaglutydem w celu wyeliminowania insulinoterapii u chorych na cukrzycę typu 2; wyniki za 24 miesiące.” CBE Busch i in., 14 października 2024 r., Tydzień UEG 2024.



Link źródłowy