Strona główna nauka/tech Nowe dowody odkrywają 300-letnią tajemnicę wraku statku Zuytdorp

Nowe dowody odkrywają 300-letnią tajemnicę wraku statku Zuytdorp

3
0


Miejsce wraku Zuytdorp
Miejsce wraku Zuytdorp (czerwony owal) u podnóża klifów. Źródło: Muzeum Australii Zachodniej

Według nowych badań wrak statku w Zuytdorp był prawdopodobnie spowodowany sztormem, a nie błędami nawigacyjnymi. Uniwersytetu Flindersa archeolodzy przeanalizowali dane historyczne i środowiskowe, wykazując, że załoga miała wystarczające umiejętności do nawigacji, ale poradziła sobie z trudną pogodą.

Nowe badania sugerują, że to statek Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej Zuytdorp prawdopodobnie osiadł na mieliźnie na zachodnim wybrzeżu Australii z powodu burzy, a nie błędów nawigacyjnych.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „ Journal of Archeologii Morskiej przez archeologów z Uniwersytetu Flinders, dr Ruuda Steltena i profesor Wendy van Duivenvoorde, zbadali dzienniki statków, mapy historyczne, praktyki nawigacyjne i wzorce pogodowe z epoki, aby odkryć przyczyny wraku.

The Zuytdorp to jeden z czterech holenderskich wraków odkrytych w ubiegłym stuleciu u wybrzeży Australii Zachodniej Batawia i okropności buntowniczej załogi, prawdopodobnie najsłynniejszego z kolekcji.

Odkryty w 1927 r., około 60 km na północ od nadmorskiego miasta Kalbarri w stanie Waszyngton, a formalnie zidentyfikowany w 1958 r. Zuytdorp płynął z holenderskiego portu Vlissingen w drodze do Batavii, dzisiejszej Dżakarty, kiedy w 1712 roku zaginął na morzu.

Rękopis Voc Wykres Oceanu Indyjskiego
Rękopis mapy LZO Oceanu Indyjskiego z 1743 r. W prawym dolnym rogu przedstawiono zachodnie wybrzeże Australii. Źródło: NA 4.VELH-150

„Od czasu wraku Zuytdorp zidentyfikowano, istnieje wiele teorii na temat przyczyn katastrofy statku, w tym złej nawigacji lub nieszczęśliwego wypadku, ale mimo że było to przedmiotem szeregu badań archeologicznych, dokładne okoliczności zatonięcia statku pozostają niejasne” – mówi dr Stelten z Flinders’ College nauk humanistycznych, artystycznych i społecznych.

Badanie wiedzy nawigacyjnej i kartograficznej

Podobnie jak w przypadku innych wraków u wybrzeży stanu Waszyngton, jedną z wiodących teorii wyjaśniających przyczynę katastrofy statku było określenie długości geograficznej; to znaczy, że gdyby załoga nie wiedziała dokładnie, jak daleko na wschód się znajdują, a zatem jak daleko od zachodniego wybrzeża Australii, jej linia brzegowa może nagle pojawić się bez ostrzeżenia.

Analizując współczesną wiedzę kartograficzną i nawigacyjną, autorzy ocenili mapy dostępne oficerom statku, widoczność wybrzeża oraz znaki wskazujące bliskość lądu, zapisane we współczesnych dziennikach okrętowych.

„Nasza analiza sugeruje, że oficerowie Zuytdorp mieli dostęp do wystarczających informacji kartograficznych, aby skutecznie żeglować po Oceanie Indyjskim i zachodnim wybrzeżu Australii” – mówi profesor van Duivenvoorde, czołowy archeolog morski w Flinders’ College of Humanities, Arts and Social Sciences.

Ruuda Steltena i Wendy van Duivenvoorde
Doktor Ruud Stelten i profesor Wendy van Duivenvoorde z Wyższej Szkoły Humanistycznej, Sztuki i Nauk Społecznych Uniwersytetu Flinders. Źródło: Uniwersytet Flindersa

„Załoga zauważyła liczne sygnały ostrzegawcze wskazujące, że statek zbliża się do wybrzeża i podjęła różne działania, aby uniknąć kolizji, więc teoria, jakoby doszło do nagłego i nieoczekiwanego spotkania z brzegiem, jest mało prawdopodobna”.

Autorom udało się jednak odnotować dowody na występowanie w omawianym okresie trudnych wzorców pogodowych w regionie.

„To kluczowy element rozwikłania tajemnicy i pokazuje, że bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że ​​statek celowo dotarł do australijskiego wybrzeża i został zepchnięty na brzeg przez burzę” – mówi profesor van Duivenvoorde.

Odkrywanie tajemnicy

Autorzy twierdzą, że obecne badania po raz pierwszy dostarczają szczegółowej analizy tego, dlaczego jeden scenariusz jest bardziej prawdopodobny niż drugi.

„Badając zapisy historyczne, mapy nawigacyjne i warunki pogodowe, byliśmy w stanie uzyskać dokładniejszy obraz tego, co prawdopodobnie stało się z załogą. Zuytdorp te wszystkie lata temu” – mówi dr Stelten.

„To badanie podkreśla odporność i umiejętności nawigacyjne funkcjonariuszy LZO. Zatonięcie Zuytdorpa nie wynikało z braku umiejętności lub informacji, ale raczej z nieprzewidywalnego charakteru morza.

Autorzy twierdzą, że odkrycia mogą wskazać lokalizację zagubionych kotwic statku i mogą okazać się przydatną metodą odkrywania, co stało się z innymi wrakami statków na całym świecie.

Odniesienie: „Mishaps in the Land van Eendracht: Exploring the Cause of Zuytdorp’s Wrecking” Ruud Stelten i Wendy van Duivenvoorde, 4 listopada 2024 r., Journal of Archeologii Morskiej.
DOI: 10.1007/s11457-024-09424-4

Badania te zostały sfinansowane przez Australijską Radę ds. Badań Naukowych (granty nr LP210300960, LP210300960).



Link źródłowy