Badanie z Uniwersytet w Birmingham pokazuje, że frytkownice powietrzne emitują znacznie mniej zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach niż inne metody gotowania, takie jak smażenie na patelni lub smażenie w głębokim tłuszczu, które są znaczącym źródłem cząstek stałych i LZO.
Nowe badanie wykazało, że frytownice generują jedynie niewielką część zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach w porównaniu z innymi metodami gotowania, takimi jak smażenie na patelni i smażenie w głębokim tłuszczu.
Gotowanie jest kluczowym źródłem zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i chociaż przeprowadzono wiele badań w celu wykazania efektywności energetycznej smażenia na powietrzu, mniej wiadomo na temat korzyści dla środowiska.
Większość ludzi spędza ponad 80 procent czasu w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego też skutki zanieczyszczeń w pomieszczeniach, które obejmują szereg ostrych objawów i chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, choroby neurodegeneracyjne i układu oddechowego, stanowią poważny problem zdrowotny.
Naukowcy z Wydziału Geografii, Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu w Birmingham wykorzystali kuchnię badawczą na terenie kampusu, aby wypełnić lukę między laboratoryjnymi eksperymentami komorowymi, w których mierzono zanieczyszczenia pochodzące z różnych metod gotowania, a gorzej kontrolowanymi testami w kuchniach domowych . Ich wyniki publikowane są w Powietrze w pomieszczeniach.
Metodologia: Metody gotowania i pomiar zanieczyszczeń
W eksperymentach badacze gotowali pierś z kurczaka pięcioma różnymi metodami: smażenie na patelni, smażenie z mieszaniem, smażenie w głębokim tłuszczu, gotowanie i smażenie na powietrzu w dobrze kontrolowanej kuchni badawczej. Zmierzyli poziom cząstek stałych i lotnych związków organicznych (LZO) emitowanych każdą metodą.
W przypadku cząstek stałych zespół zmierzył maksymalne stężenia w mikrogramach na metr sześcienny powietrza. W przypadku smażenia na patelni maksymalne stężenie wynosiło 92,9; w przypadku smażenia z mieszaniem wynosiło to 26,7, smażenia w głębokim tłuszczu 7,7, gotowania 0,7, a smażenia na powietrzu 0,6.
W przypadku LZO wyniki mierzono w „częściach na miliard”, czyli ppb. Względne poziomy zanieczyszczeń były podobne w przypadku różnych metod gotowania, jak w przypadku emisji cząstek stałych, przy czym podczas smażenia na patelni zarejestrowano 260 ppb LZO; smażenie w głębokim tłuszczu 230 ppb, smażenie z mieszaniem 110 ppb; gotowanie 30 ppb i smażenie na powietrzu 20 ppb. Naukowcy zidentyfikowali także i określili ilościowo określone LZO, które są najczęściej silnie emitowane podczas gotowania.
Kluczowe ustalenia i zalecenia
Główny autor, profesor Christian Pfrang, powiedział: „Istnieje wiele czynników, które będą miały wpływ na poziom zanieczyszczeń powstałych w wyniku gotowania obok stosowanej metody, w tym ilość użytego oleju i temperatura pieca. Możemy jednak z całą pewnością powiedzieć, że poprawa wentylacji w kuchni poprzez otwarcie okien lub zastosowanie wyciągów pomoże rozproszyć cząsteczki zanieczyszczające i zmniejszyć narażenie osób”.
Zarówno w przypadku cząstek stałych, jak i lotnych związków organicznych naukowcy kontynuowali pomiary zanieczyszczeń po zakończeniu procesu gotowania. Odnotowali znacznie wyższy poziom substancji zanieczyszczających w kuchni przez ponad godzinę po ugotowaniu jedzenia, mimo że proces gotowania trwał tylko ok. 10 minut.
Profesor Pfrang dodał: „Bardzo ważne jest również, aby zrozumieć, że cząstki pozostają w powietrzu przez jakiś czas po zakończeniu gotowania, dlatego dalsza wentylacja lub włączenie wentylatorów wyciągu przez pewien czas naprawdę pomoże uniknąć gromadzenie się zanieczyszczeń w pomieszczeniach i ograniczyć możliwość przenoszenia i rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w całym domu, co wiąże się z większym narażeniem osób.”
Odniesienie: „Wpływ metod gotowania na jakość powietrza w pomieszczeniach: badanie porównawcze emisji cząstek stałych (PM) i lotnych związków organicznych (VOC)” autorstwa Ruijie Tang, Ravi Sahu, Yizhou Su, Adam Milsom, Ashmi Mishra, Thomas Berkemeier i Christian Pfrang, 25 listopada 2024 r., Powietrze w pomieszczeniach.
DOI: 10.1155/2024/6355613