Kompleksowe badanie podłużne wykazało wyraźny związek między długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a zwiększonym ryzykiem rozwoju zakrzepów krwi w żyłach głębokich, zwanych żylną chorobą zakrzepowo-zatorową.
Badanie, w którym wzięło udział ponad 6000 dorosłych Amerykanów w dużych miastach, wykazało, że narażenie na cząstki stałe, tlenki azotu i dwutlenek azotu znacząco zwiększa ryzyko, przy czym osoby znajdujące się w najwyższym kwartylu narażenia są narażone na najpoważniejsze ryzyko.
Zanieczyszczenie powietrza i ryzyko zakrzepów krwi
Narażenie na długotrwałe zanieczyszczenie powietrza wiąże się z większym ryzykiem powstania zakrzepów krwi w żyłach głębokich, które mogą blokować przepływ krwi i powodować poważne powikłania, w przypadku nieleczenia włącznie ze śmiercią.
Powiązanie to odkryto w dużym, podłużnym badaniu finansowanym przez NIH, w którym wzięło udział 6651 dorosłych Amerykanów w latach 2000–2018. Uczestnicy mieszkali w sześciu głównych obszarach metropolitalnych lub w ich pobliżu: Nowy Jork, Baltimore, Chicago, Los Angeles, Minneapolis i Winston-Salem, Karolina Północna.
W trakcie badania u 248 uczestników (3,7% próby) rozwinęły się zakrzepy krwi w żyłach głębokich wymagające leczenia szpitalnego. Ryzyko powstania tych skrzepów wzrosło o 39%, ponad dwukrotnie, w zależności od długotrwałego narażenia na trzy określone rodzaje substancji zanieczyszczających powietrze.
Zakrzepy krwi w żyłach głębokich, zwane łącznie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (VTE), obejmują zakrzepica żył głębokichktóre występuje, gdy w głębokich żyłach nóg, ramion lub narządu wewnętrznego tworzy się zakrzep krwi zatorowość płucnaktóre występuje, gdy skrzep krwi odrywa się od żyły głębokiej i przedostaje się do płuc.
Rodzaje zanieczyszczeń i związane z nimi ryzyko
Narażenie na zanieczyszczenia powietrza, które mogą wywołać stan zapalny i przyczynić się do krzepnięcia krwi, od dawna wiąże się z chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Chociaż poprzednie badania również sugerowały związek z ŻChZZ, niniejsze badanie jest największym i najbardziej kompleksowym badaniem w USA, które wykazuje ten związek z trzema różnymi rodzajami substancji zanieczyszczających powietrze.
Obejmuje to narażenie na drobne cząsteczki zanieczyszczeń powietrza o wielkości równej lub mniejszej niż 2,5 mikrometraktóre mogą być wdychane z różnych źródeł, w tym z dymu z elektrowni węglowych, pożarów lasów i spalin pojazdów silnikowych. U uczestników z większym ogólnym narażeniem na tego typu zanieczyszczenia powietrza ryzyko wystąpienia ŻChZZ było o 39% większe w porównaniu z osobami narażonymi na mniejsze stężenia. U osób o zwiększonej ekspozycji na tlenki azotu i dwutlenek azotu, zanieczyszczenia najczęściej występujące w spalinach pojazdów, ryzyko było zwiększone odpowiednio o 121% do 174%.
Aby dojść do tych wniosków, naukowcy przeanalizowali związek między pacjentami hospitalizowanymi z powodu ŻChZZ a poziomem zanieczyszczenia powietrza zebranym w ramach szeroko zakrojonego dwutygodniowego monitorowania na poziomie społeczności, w tym próbek pobranych z domów uczestników. Następnie porównali osoby o najwyższym poziomie narażenia – górne 75% – z osobami o najniższym poziomie narażenia – dolne 25%. Przeprowadzili także wiele analiz, aby kontrolować zmienne związane z ŻChZZ, takie jak wiek, narażenie na tytoń oraz podstawowe schorzenia układu oddechowego i inne schorzenia.
ŻChZZ dotyka aż 900 000 osób Amerykanie każdego roku. Wiele przypadków ma miejsce po operacji, ale inne czynniki, w tym wiek, długie okresy braku aktywności, choroby serca, ciąża i uwarunkowania genetyczne, mogą zwiększać ryzyko.
Odniesienie: „Zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej: The Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis”, Lutsey P, Misialek J, Young M i wsp., 12 grudnia 2024 r., Krew.
DOI: 10.1182/krew.2024026399.
Badanie, będące częścią Wieloetnicznego Studium Miażdżycy (MESA), zostało sfinansowane z kontraktów i grantów przyznanych przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi NIH, Krajowe Centrum Rozwoju Nauk Translacyjnych oraz Agencję Ochrony Środowiska.