Strona główna nauka/tech Nowe badanie ujawniło ukryte niebezpieczeństwa związane z byciem matką zastępczą

Nowe badanie ujawniło ukryte niebezpieczeństwa związane z byciem matką zastępczą

39
0


Matka zastępcza
Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie McGill wynika, że ​​surogatki są obarczone większym ryzykiem poważnych powikłań ciąży, podkreślając potrzebę opracowania ukierunkowanych strategii opieki zdrowotnej dla nosicielek ciążowych.

Badania wskazują, że u surogatek w porównaniu z ciążami tradycyjnymi występuje zwiększone ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych w czasie ciąży i po jej zakończeniu, w tym większa częstość występowania poważnych powikłań u matek i krwotoków poporodowych.

Nosicielki ciąży lub surogatki ciąży są narażone na większe ryzyko poważnych powikłań u matki, nadciśnieniowych zaburzeń ciąży i krwotoku poporodowego w porównaniu z kobietami, które same zaszły w ciążę ze wspomaganiem płodności lub bez. Ustalenia te opierają się na dużym kanadyjskim badaniu kohortowym.

Według naukowców odkrycia te sugerują, że uzasadniony jest rozsądny dobór tych nosicieli wraz z opracowaniem konkretnych planów opieki w czasie ciąży w tej populacji. Badanie opublikowano 24 września w Roczniki chorób wewnętrznych.

Szczegółowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie McGill

Naukowcy z McGill University przestudiowali dane z ponad 10 lat danych z bazy danych Better Outcomes Registry & Network (BORN) Ontario, która reprezentuje ponad 99% urodzeń w Ontario, aby określić ryzyko powikłań przed, w trakcie i po porodzie u kobiet w ciąży. przewoźnicy.

Do badania włączono 863 017 porodów pojedynczych, z czego 806 pochodziło od nosicielek ciążowych. Naukowcy odkryli, że ryzyko poważnych zachorowań u matek wynosiło 7,8% u nosicielek ciążowych, ponad 3 razy większe w przypadku zapłodnienia bez pomocy i prawie dwukrotnie większe w przypadku ciąż po zapłodnieniu in vitro (IVF).

Trzy najczęstsze schorzenia to ciężki krwotok poporodowy, ciężki stan przedrzucawkowy i posocznica poporodowa. Ryzyko poważnych powikłań u noworodków było również nieco wyższe u nosicielek ciążowych w porównaniu z kobietami, które zapłodniły samodzielnie, przy czym prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu było większe u nosicielek ciążowych.

Dane demograficzne i czynniki ryzyka u nosicieli ciąży

Autorzy zauważyli, że nosicielki ciążowe częściej rodziły w przeszłości, mieszkały w obszarach o niższych dochodach i częściej występowały u nich otyłość i przewlekłe nadciśnienie. Częściej niż w grupie osób, które zaszły w ciążę bez pomocy, były one również starsze i niepalące, przy czym zaobserwowano odwrotne tendencje w porównaniu z nosicielkami ciężarnych i biorcami zapłodnienia in vitro.

Jednak po uwzględnieniu tych czynników u matek zastępczych w dalszym ciągu występowało wyższe ryzyko poważnych powikłań u matki i porodu przedwczesnego. Aby zrozumieć potencjalne mechanizmy, potrzebne są dalsze badania.

Więcej informacji na temat tych badań można znaleźć w artykule Ukryte ryzyko macierzyństwa zastępczego: co ujawniają nowe badania.

Odniesienie: „Ciężka zachorowalność matek i noworodków wśród nosicieli ciąży: badanie kohortowe” przeprowadzona przez dr Marię P. Velez; Marina Iwanowa, licencjat; mgr Jonas Shellenberger; Jessica Pudwell, mgr, MPH i Joel G. Ray, MD, MSc, 24 września 2024 r., Roczniki chorób wewnętrznych.
DOI: 10.7326/M24-0417



Link źródłowy