Strona główna nauka/tech Nowe badanie ujawnia, że ​​tylko 1 na 10 osób starzeje się z...

Nowe badanie ujawnia, że ​​tylko 1 na 10 osób starzeje się z wdziękiem i wskazuje klucz do sukcesu

30
0


Starsza kobieta siła zdrowie witalność

Ostatnie badania wskazują, że zdrowa dieta rozpoczynana w wieku średnim znacznie zwiększa szanse na dobre starzenie się, podkreślając znaczenie wyborów żywieniowych dla długoterminowego zdrowia i jakości życia.

Badania Harvardu podkreślają związek między nawykami żywieniowymi w wieku średnim a pomyślnym starzeniem się

Badanie, w którym wzięło udział ponad 100 000 osób przez 30 lat, wykazało, że utrzymywanie diety bogatej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze od wieku średniego może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo zdrowego starzenia się. Badania wykazały, że zdrowa dieta nie tylko zapobiega chorobom, ale także wspiera niezależność i jakość życia w starszym wieku. Kluczowe ustalenia sugerują, że określone diety, takie jak alternatywny wskaźnik zdrowego odżywiania i dieta planetarna, są szczególnie skuteczne w promowaniu zdrowego starzenia się.

Wszyscy pragniemy starzeć się z godnością, ale ostatnie badanie pokazuje, że mniej niż 1 na 10 osób może żyć bez chorób, zachowując dobre zdrowie fizyczne, poznawcze i psychiczne po 70. roku życia. Badanie wskazuje, że przestrzeganie zdrowej diety w okresie wiek średni może zwiększyć Twoje szanse na osiągnięcie zdrowego starzenia się.

Badanie, oparte na danych pochodzących od ponad 100 000 osób na przestrzeni 30 lat, wykazało, że u osób, które przestrzegały zdrowej diety od 40. roku życia, prawdopodobieństwo dobrego funkcjonowania fizycznego i psychicznego w wieku 70 lat było o 43–84% większe w porównaniu z osobami, które tego nie robiły. .

„Ludzie, którzy w średnim wieku przestrzegali zdrowych wzorców odżywiania, szczególnie tych bogatych w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze, znacznie częściej dochodzili do zdrowego starzenia się” – stwierdziła dr Anne-Julie Tessier, stażysta podoktorski w Harvard TH Chan Szkoła Zdrowia Publicznego. „To sugeruje, że to, co jesz w średnim wieku, może odgrywać dużą rolę w tym, jak dobrze się starzejesz”.

Tessier przedstawił ustalenia podczas NUTRITION 2024, sztandarowego dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia, które odbyło się w dniach 29 czerwca–2 lipca w Chicago.

Specyficzne skutki diety

Jeśli chodzi o poszczególne produkty spożywcze, naukowcy odkryli, że wyższe spożycie owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, tłuszczów nienasyconych, orzechów, roślin strączkowych i niskotłuszczowego nabiału wiązało się z większym prawdopodobieństwem zdrowego starzenia się, natomiast wyższe spożycie tłuszczów trans, sodu, mięso ogółem, mięso czerwone i przetworzone wiązały się z niższym prawdopodobieństwem zdrowego starzenia się.

Chociaż wiele wcześniejszych badań wykazało, że zdrowa dieta może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym, nowe badanie jest wyjątkowe, ponieważ koncentruje się na zdrowym starzeniu się – definiowanym nie tylko jako brak choroby, ale także zdolność do niezależnego życia i cieszenia się dobrą jakością życia. życie, gdy się starzejemy.

„Tradycyjnie badania i wytyczne dietetyczne skupiały się na zapobieganiu chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca” – powiedział Tessier. „Nasze badanie dostarcza dowodów na to, że zalecenia dietetyczne uwzględniają nie tylko zapobieganie chorobom, ale także promowanie ogólnego zdrowego starzenia się jako cel długoterminowy”.

Naukowcy przeanalizowali dane od ponad 106 000 osób począwszy od 1986 r. Uczestnicy badania na początku badania mieli co najmniej 39 lat i nie cierpieli na choroby przewlekłe, a co cztery lata przekazywali informacje na temat swojej diety za pomocą kwestionariuszy. Od 2016 r. Prawie połowa uczestników badania zmarła, a tylko 9,2% dożyło 70. roku życia lub więcej, zachowując wolność od chorób przewlekłych oraz dobre zdrowie fizyczne, poznawcze i psychiczne.

Wzorce żywieniowe i zdrowe starzenie się

Naukowcy porównali wskaźniki zdrowego starzenia się wśród osób z najwyższego i najniższego kwintyla pod kątem przestrzegania każdego z ośmiu zdrowych wzorców żywieniowych zdefiniowanych w poprzednich badaniach naukowych. Najsilniejszą korelację zaobserwowano w przypadku wskaźnika alternatywnego zdrowego odżywiania, który odzwierciedla ścisłe przestrzeganie Wytycznych żywieniowych dla Amerykanów. Uczestnicy z górnego kwintyla tego sposobu odżywiania mieli o 84% większe szanse na osiągnięcie zdrowego starzenia się w porównaniu z uczestnikami z dolnego kwintyla.

Silne korelacje stwierdzono także w przypadku empirycznego wskaźnika diety dla diety hiperinsulinemicznej (związanej z 78% większym prawdopodobieństwem zdrowego starzenia się), diety zapewniającej zdrowie planetarne (68%), alternatywnej diety śródziemnomorskiej (67%), dietetycznych sposobów zapobiegania nadciśnieniu (DASH). dieta (66%), interwencja śródziemnomorska-DASH w przypadku opóźnienia neurodegeneracyjnego (MIND) dieta (59%) i empiryczny wzorzec zapalny w diecie (58%). Nieco skromniejsze powiązanie stwierdzono w przypadku zdrowej diety roślinnej (43%).

„Odkryciem, które wyróżniało się, był związek między dietą zapewniającą zdrowie planety a zdrowym starzeniem się” – powiedział Tessier. „Ta dieta opiera się na raporcie Komisji EAT Lancet, który kładzie nacisk na owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, białka roślinne i zdrowe tłuszcze pochodzące ze zrównoważonych źródeł. Fakt, że stała się ona jednym z wiodących wzorców żywieniowych związanych ze zdrowym starzeniem się, jest szczególnie interesujący, ponieważ potwierdza, że ​​możemy stosować dietę, która może przynieść korzyści zarówno naszemu zdrowiu, jak i planecie”.

Powiązania między dietą a zdrowym starzeniem się pozostały silne, nawet gdy badacze uwzględnili aktywność fizyczną i inne czynniki, o których wiadomo, że wpływają na zdrowie. Tessier zauważyła, że ​​każdy ze zdrowych wzorców odżywiania został powiązany ze zdrowym starzeniem się jako całością, a także z jego poszczególnymi elementami, w tym zdrowiem fizycznym, funkcjonowaniem poznawczym i zdrowiem psychicznym.

Biorąc pod uwagę skupienie się badania na wzorcach żywieniowych w średnim wieku, Tessier stwierdził, że przyszłe badania mogą pomóc w wyjaśnieniu potencjalnych skutków przejścia na zdrowszy sposób odżywiania się w późniejszym życiu.

Odniesienie: „Optymalne wzorce żywieniowe dla zdrowego starzenia się: dwa duże amerykańskie prospektywne badania kohortowe” autorzy: Anne-Julie Tessier, Fenglei Wang, Andres V. Ardisson Korat, Heather A. Eliassen, Jorge E. Chavarro, Francine Grodstein, Jun Li, Liming Liang, Walter C. Willett, Qi Sun, Meir J. Stampfer, Frank B. Hu i Marta Guasch-Ferre, 2 lipca 2024 r., ŻYWIENIE 2024.





Link źródłowy