Strona główna nauka/tech Nowe badanie ujawnia szokujące rzeczywiste koszty materiałów budowlanych stosowanych codziennie: 79 miliardów...

Nowe badanie ujawnia szokujące rzeczywiste koszty materiałów budowlanych stosowanych codziennie: 79 miliardów dolarów

35
0


Produkcja metali Galwanizacja
Badanie przeprowadzone przez naukowców z UC Davis wykazało, że produkcja materiałów takich jak stal i tworzywa sztuczne w USA powoduje globalne szkody klimatyczne o wartości 79 miliardów dolarów rocznie. Odzwierciedlając te koszty klimatyczne w cenach rynkowych, mogłoby to promować rozwój alternatywnych rozwiązań zrównoważonych pod względem środowiskowym.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis pokazuje, że produkcja materiałów w USA powoduje roczne szkody klimatyczne o wartości 79 miliardów dolarów; ustalanie cen tych kosztów mogłoby pobudzić produkcję przyjazną dla środowiska.

Nowe badanie przeprowadzone przez inżynierów i ekonomistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis pokazuje, że produkcja materiałów takich jak stal, tworzywa sztuczne i cement w samych Stanach Zjednoczonych powoduje rocznie 79 miliardów dolarów globalnych szkód związanych z klimatem. Uwzględnienie tych kosztów w cenach rynkowych mogłoby motywować do przejścia na bardziej przyjazne dla klimatu alternatyw.

„Chcieliśmy przyjrzeć się kosztom, jakie społeczeństwo ponosi w związku z produkcją tych materiałów” – powiedziała Elisabeth Van Roijen, niedawna doktorantka. absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis oraz główny autor artykułu opublikowanego 24 października br Listy z badań środowiskowych.

Van Roijen, badaczka Paikea Colligan i badacz ze stopniem doktora Seth Kane postanowili obliczyć brakujące koszty klimatyczne produkcji dziewięciu popularnych materiałów: aluminium, żelaza i stali, cegły, cementu, wapna, gipsu, asfaltu, szkła i tworzyw sztucznych.

Zebrali dane na temat ilości tych materiałów wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych, energii użytej do ich wytworzenia oraz emisji gazów cieplarnianych podczas procesu produkcyjnego. Ocenili klimatyczne koszty emisji, korzystając ze standardu społecznego kosztu emisji dwutlenku węgla opracowanego przez Agencję Ochrony Środowiska. Jest to szacunek kosztów emisji dwutlenku węgla, takich jak zapobieganie klęskom żywiołowym związanym z klimatem, łagodzenie ich i odbudowa.

Zespół obliczył, że w 2018 r. w Stanach Zjednoczonych wyprodukowano 370 mln ton tych dziewięciu materiałów, co spowodowało 427 mln ton emisji dwutlenku węgla. Spowodowało to koszty klimatyczne o wartości 79 miliardów dolarów, które nie są uwzględnione w cenach rynkowych tych materiałów.

Na koszty klimatyczne wpływa zapotrzebowanie na materiały. Na przykład produkcja aluminium generuje dość dużo dwutlenku węgla na wagę produktu, podczas gdy wytwarzanie tej samej ilości cegły generuje znacznie mniej. Jednak tonaż cegieł produkowanych każdego roku jest znacznie większy niż tonaż aluminium, zatem produkcja cegieł w większym stopniu przyczynia się do ogólnych kosztów klimatycznych niż produkcja aluminium.

Największy łączny udział mają stal i tworzywa sztuczne ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na te materiały.

Prawie połowa kosztów z procesów

Niemal połowa kosztów klimatycznych – 42% – pochodziła z procesów produkcyjnych, a nie ze zużycia energii. Na przykład podczas produkcji cementu, oprócz zużytej energii, powstaje dwutlenek węgla w wyniku zachodzących reakcji chemicznych.

Jest to ważne, ponieważ choć klimatyczne koszty energii można zmniejszyć poprzez przejście na źródła odnawialne, koszty procesów są stałe, chyba że będziemy w stanie opracować nowe procesy lub materiały zastępcze.

„Materiały alternatywne to naprawdę ważny obszar badań” – powiedział Van Roijen. Mogłyby one obejmować dodatki mające na celu częściowe zastąpienie cementu w betonie i tworzywach sztucznych na bazie biomasy.

Uwzględnienie kosztów klimatycznych pokazuje, że rzeczywisty koszt produkcji tych materiałów jest znacznie wyższy niż obecne ceny rynkowe. Przyjęcie polityki odzwierciedlającej te koszty może stworzyć zachęty do opracowywania nowych, przyjaznych dla klimatu procesów i materiałów.

„Jeśli rozważamy nowe technologie, takie jak tworzywa sztuczne na bazie biomasy, jeśli uwzględnimy korzyści wynikające z magazynowania węgla w materiale, możemy sprawić, że będą one bardziej opłacalne na rynku” – powiedział Van Roijen.

Kane powiedział, że zbiór danych produkcyjnych będzie podstawą zarówno prac praktycznych, jak i politycznych. Te same metody można zastosować także w innych sektorach gospodarki.

Odniesienie: „Nieuwzględnione koszty materiałów klimatycznych” autorstwa Paikei Colligan, Elisabeth Van Roijen, Seth Kane, Frances Moore i Sabbie A Miller, 24 października 2024 r., Listy z badań środowiskowych.
DOI: 10.1088/1748-9326/ad796e

Dodatkowymi autorami artykułu są Sabbie Miller, profesor nadzwyczajny na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis oraz Frances Moore, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk i Polityki Środowiskowej. Prace były częściowo wspierane przez Narodową Fundację Nauki i Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Energii USA – Energia.



Link źródłowy