Strona główna nauka/tech Nowe badanie potwierdza, że ​​diety niskowęglowodanowe mogą zaspokoić, a nawet przekroczyć potrzeby...

Nowe badanie potwierdza, że ​​diety niskowęglowodanowe mogą zaspokoić, a nawet przekroczyć potrzeby żywieniowe

12
0


Żywność dietetyczna ketonowa
Nowe badania pokazują, że diety niskowęglowodanowe nie tylko zaspokajają podstawowe potrzeby żywieniowe, ale także poprawiają ogólną jakość diety i wyniki zdrowotne, co podważa wcześniejszą krytykę dotyczącą ich adekwatności żywieniowej.

Plany posiłków o niskiej zawartości węglowodanów mogą zapewnić wystarczającą ilość błonnika, witamin i minerałów.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat diety niskowęglowodanowe stały się dwukrotnie bardziej popularne. Badania wskazują, że przyjęcie stylu życia o niskiej zawartości węglowodanów może znacznie poprawić ogólny stan zdrowia, a nawet może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2 lub jej odwróceniu. Jednakże nadal istnieją wątpliwości co do adekwatności żywieniowej tych diet. Krytycy twierdzą, że ograniczenie węglowodanów może skutkować nadmiernym spożyciem białka lub tłuszczu, prowadząc jednocześnie do braku niezbędnych składników odżywczych.

To błędne przekonanie zostało obalone dzięki nowemu badaniu Granice w żywieniuktóre wykazało, że dobrze skonstruowane wzorce odżywiania niskowęglowodanowego mogą zaspokoić, a czasem nawet bezpiecznie przekroczyć, zapotrzebowanie człowieka na składniki odżywcze.

W badaniu oceniano adekwatność składników odżywczych trzech różnych 7-dniowych planów posiłków niskowęglowodanowych: dwóch diet ketogenicznych – jednej, która dostarczała średnio około 20 gramów węglowodanów netto dziennie, i jednej, która dostarczała średnio około 40 gramów węglowodanów netto dziennie – oraz jeszcze jeden zliberalizowany plan, który zawierał średnio około 100 gramów węglowodanów netto dziennie. (Węgle netto odpowiadają całkowitej liczbie gramów węglowodanów minus całkowita liczba gramów spożytego błonnika.) Wszystkie trzy plany spełniają konsensusową definicję diety niskowęglowodanowej, która zawiera mniej niż 130 gramów węglowodanów dziennie.

Korzyści odżywcze diet niskowęglowodanowych

Wszystkie trzy plany posiłków o niskiej zawartości węglowodanów bezpiecznie przekraczały zapotrzebowanie na witaminy A, C, D, E, K, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12 zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w wieku 31–70 lat.

„Wielu Amerykanów ma trudności z uzyskaniem potrzebnych składników odżywczych z typowych wyborów żywieniowych” – zauważa współautorka badania Beth Bradley, doktor nauk o żywieniu i nauk o żywności Uniwersytetu w Vermont. „Nasze odkrycia sugerują, że oprócz dobrze ugruntowanej zdolności wspomagania kontroli wagi, wzorce odżywiania niskowęglowodanowego mogą w rzeczywistości pomóc w promowaniu lepszej jakości diety i uzupełnieniu krytycznych niedoborów składników odżywczych”.

Jedynie w przypadku niektórych subpopulacji o większych potrzebach w planach posiłków niskowęglowodanowych brakowało kilku składników odżywczych (np. żelazo w przypadku młodszych kobiet i wapń w przypadku starszych osób dorosłych).

Warto zauważyć, że dwa plany posiłków zawierające odpowiednio 40 gramów i 100 gramów węglowodanów netto zapewniły również więcej niż wystarczającą ilość błonnika dla kobiet w wieku 31–70 lat. Biorąc pod uwagę, że diety niskowęglowodanowe są szczególnie popularne wśród kobiet w średnim wieku, zaspokojenie potrzeb żywieniowych tej populacji jest szczególnie istotne.

„Dane nie potwierdzają poglądu, że dieta niskowęglowodanowa musi być również uboga w błonnik” – wyjaśnia dr Bradley. „Żywność bogata w błonnik jest w rzeczywistości ważną częścią stylu życia o niskiej zawartości węglowodanów, po części dlatego, że dieta bogata w błonnik może pomóc w obniżeniu spożycia węglowodanów netto. Warzywa, orzechy i nasiona nieskrobiowe, a także, z umiarem, nawet owoce o wyższej zawartości węglowodanów, warzywa skrobiowe i produkty pełnoziarniste mogą dostarczać błonnika do diety, jednocześnie utrzymując pod kontrolą ogólne spożycie węglowodanów netto, szczególnie w bardziej liberalnych produktach niskowęglowodanowych zbliżać się.”

Bilans makroelementów i proporcje składników odżywczych

Chociaż wszystkie trzy plany posiłków o niskiej zawartości węglowodanów były wyższe niż zalecane dzienne spożycie białka (RDA), poziom białka nadal mieścił się w dopuszczalnym zakresie rozkładu makroskładników odżywczych wynoszącym 10–35% dziennej dawki kalorii. Innymi słowy, plany posiłków dostarczały więcej białka niż jest to konieczne, aby zapobiec niedoborom, ale nie dostarczały nadmiernej ilości, którą można by uznać za niebezpieczną.

Chociaż dieta zawiera mniej tłuszczów nasyconych i sodu niż przeciętna amerykańska dieta, plany posiłków również nieznacznie przekraczają zalecenia dotyczące tłuszczów nasyconych i sodu. Oferowały jednak również korzystniejsze proporcje kwasów omega-6 do omega-3 i sodu do potasu.

„Odżywianie jest często bardziej złożone niż zwykłe liczenie sum, które widzisz w menu lub na etykiecie żywności” – mówi dr Bradley. „Z jakiej żywności pochodzą składniki odżywcze i jak pasują do szerszego kontekstu Twojej ogólnej diety, może odgrywać ważniejszą rolę w określaniu wyników zdrowotnych. Na przykład lepszy stosunek kwasów omega-6 do omega-3 powiązano z niższym ryzykiem choroba sercowo-naczyniowa i cukrzycę typu 2. Podobnie bardziej optymalny stosunek sodu do potasu może pomóc obniżyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca.

Wyniki najnowszych badań uzupełniają solidną i rosnącą bazę dowodów wskazujących, jaką rolę może odgrywać styl życia o niskiej zawartości węglowodanów we wspieraniu dobrej jakości diety, ogólnego samopoczucia oraz leczenia lub odwracania chorób związanych z dietą. Chociaż niektóre osoby (np. młodsze kobiety i osoby starsze) mogą odnieść korzyść z suplementów diety w celu zaspokojenia wszystkich swoich indywidualnych potrzeb, dieta niskowęglowodanowa stanowi solidną odżywczą podstawę zdrowia.

Odniesienie: „Analiza składników odżywczych trzech diet niskowęglowodanowych różniących się zawartością węglowodanów” Lani Banner, Beth H. Rice Bradley i Jonathan Clinthorne, 5 sierpnia 2024 r., Granice w żywieniu.
DOI: 10.3389/fnut.2024.1449109

Badanie to zostało sfinansowane przez firmę Simply Good Foods USA, Inc. Fundator był zaangażowany w badanie w następujący sposób: zaprojektował i przeanalizował modelowanie wzorców żywieniowych oraz pomógł w napisaniu manuskryptu.

LB i JC są pracownikami, a JC jest udziałowcem Simply Good Foods USA, Inc. Simply Good Foods jest właścicielem marek Atkins i Quest Nutrition sprzedających produkty spożywcze o niskiej zawartości węglowodanów.

Pozostały autor oświadcza, że ​​badanie zostało przeprowadzone w warunkach braku powiązań handlowych lub finansowych, które mogłyby stanowić potencjalny konflikt interesów.



Link źródłowy