Strona główna nauka/tech Nowe badanie pokazuje, że otyłość matki podwaja ryzyko autyzmu u dzieci

Nowe badanie pokazuje, że otyłość matki podwaja ryzyko autyzmu u dzieci

42
0


Wczesna ciąża
Otyłość matki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób neuropsychiatrycznych, takich jak ASD i ADHD u dzieci, co podkreśla potrzebę interwencji w zakresie kontroli masy ciała przed ciążą i w jej trakcie.

Większe ryzyko występuje u dzieci urodzonych przez matki cierpiące na otyłość ADHDASD i inne problemy behawioralne – wynika z badania, w którym wzięło udział 3,6 miliona par.

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Australii wskazują, że dzieci, których matki były otyłe przed ciążą i w jej trakcie, są bardziej narażone na rozwój schorzeń neuropsychiatrycznych i behawioralnych, takich jak zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD) i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Finansowany przez Center of Research Excellence Health in Preconception & Pregnancy i prowadzony we współpracy z Curtin University, Monash University, SAHMRI oraz zespołem instytucji krajowych, systematyczny przegląd i metaanaliza ponad 3,6 miliona par matka-dziecko z 42 badania epidemiologiczne wykazały, że otyłość w czasie ciąży:

  • zwiększa ryzyko ADHD u dzieci o 32%.
  • podwaja ryzyko rozwoju ASD u dzieci (o 2,23 razy).
  • zwiększa ryzyko zaburzeń zachowania o 16%

Ustalenia dotyczące otyłości przed poczęciem

Badanie wykazało również, że otyłość lub nadwaga matki przed poczęciem była powiązana ze zwiększonym ryzykiem ADHD, ASD, zaburzeń zachowania i zaburzeń psychotycznych, a także o 30% zwiększonym ryzykiem zarówno objawów zewnętrznych, jak i problemów w relacjach z rówieśnikami.

Główny badacz z UniSA, dr Bereket Duko, twierdzi, że badanie dostarcza nowych informacji na temat długoterminowego wpływu masy ciała matki na zdrowie psychiczne dziecka.

„Otyłość u matki od dawna wiąże się z szeregiem niekorzystnych skutków okołoporodowych, w tym porodem przedwczesnym, niską masą urodzeniową, porodem martwym, a także jest powiązana z makrosomią, czyli wysoką masą urodzeniową” – mówi dr Duko.

„W tym badaniu zbadaliśmy nadwagę i otyłość matki przed ciążą i w jej trakcie i odkryliśmy, że obie są w istotny sposób powiązane z problemami psychiatrycznymi i behawioralnymi u dzieci w późniejszym życiu, zwłaszcza ASD, ADHD i problemami w relacjach z rówieśnikami.

„Biorąc pod uwagę rosnący na całym świecie wskaźnik otyłości wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym oraz rosnącą liczbę dzieci, u których stwierdza się schorzenia neuroróżnorodne, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę z potencjalnych długoterminowych konsekwencji otyłości matki na zdrowie psychiczne dzieci”.

W Australii ok jedna na 150 osób ma ASD u ponad 8% dzieci w wieku 4–11 lat zdiagnozowano ADHD. Na całym świecie jedna na osiem osób cierpi na otyłość.

Dr Duko twierdzi, że wyniki badania podkreślają potrzebę interwencji ukierunkowanych na kontrolowanie masy ciała matki przed ciążą i w jej trakcie.

„Wysiłki na rzecz zdrowia publicznego mające na celu poprawę zdrowia matek mogą pomóc w zmniejszeniu części ryzyka zaburzeń neuropsychiatrycznych i zaburzeń zachowania u dzieci” – mówi dr Duko. „Chociaż potrzebne są dalsze badania w celu zbadania mechanizmów biologicznych leżących u podstaw tych powiązań, odkrycia podkreślają potrzebę interwencji zdrowotnych promujących zdrowy tryb życia i wagę wśród przyszłych rodziców”.

Odniesienie: „Związki między przedpoczęciem matki a otyłością ciążową a skutkami neuropsychiatrycznymi i behawioralnymi u potomstwa: przegląd systematyczny i metaanaliza” autorstwa Bereket Duko, Tesfaye S. Mengistu, David Stacey, Lisa J. Moran, Gizachew Tessema, Gavin Pereira, Asres Bedaso, Amanuel Tesfay Gebremedhin, Rosa Alati, Oyekoya T Ayonrinde, Beben Benyamin, S. Hong Lee i Elina Hyppönen, 15 sierpnia 2024 r., Badania psychiatryczne.
DOI: 10.1016/j.psychres.2024.116149



Link źródłowy