Strona główna nauka/tech Nowe badanie daje nadzieję milionom

Nowe badanie daje nadzieję milionom

29
0


Doktor Płuca MRI
POChP dotyka miliony osób i prowadzi do problemów z oddychaniem, ale witamina B3 może zmniejszać zapalenie płuc i spowalniać proces starzenia. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić jego potencjał jako leczenia.

Nowe badanie sugeruje, że rybozyd nikotynamidu (forma witaminy B3) może zmniejszać zapalenie płuc u pacjentów z POChP, a obiecujące wyniki wskazują na znaczne zmniejszenie markerów stanu zapalnego i potencjalne korzyści w zakresie opóźniania starzenia się komórek.

Ludzie żyją dłużej niż kiedykolwiek, a wraz ze starzeniem się zwiększa się ryzyko wystąpienia różnych problemów zdrowotnych i chorób przewlekłych. Należą do nich przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), na którą cierpi około 600 milionów ludzi na całym świecie. Jednak tylko połowa osób chorych jest świadoma swojej diagnozy.

Pacjenci z POChP często doświadczają duszności, uporczywego kaszlu ze śluzem, świszczącego oddechu oraz częstych infekcji dróg oddechowych, które mogą utrudniać codzienne czynności.

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kopenhadze i szpitalu Bispebjerg sugeruje, że forma witaminy B3 może być kluczem do poprawy jakości życia tych pacjentów.

„W badaniu wykazaliśmy, że rybozyd nikotynamidu, znany również jako witamina B3, może zmniejszać zapalenie płuc u pacjentów z POChP” – mówi profesor nadzwyczajny Morten Scheibye-Knudsen z Centrum Zdrowego Starzenia się na Wydziale Medycyny Komórkowej i Molekularnej Uniwersytetu im. Kopenhadze, która jest współautorką nowego badania.

„Jest to istotne, ponieważ stan zapalny może u tych pacjentów prowadzić do pogorszenia czynności płuc” – mówi.

U pacjentów z POChP występuje zwiększone ryzyko infekcji dróg oddechowych i zapalenia płuc. Na przykład grypa może prowadzić do poważnej infekcji płuc, a w najgorszym wypadku do śmierci.

Zmniejszone zapalenie płuc

W podwójnie ślepym, randomizowanym badaniu kontrolowanym placebo wzięło udział 40 pacjentów z POChP i 20 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Pacjenci otrzymywali placebo lub witaminę B3 w dawkach dwóch gramów dziennie. Wyniki wykazały znaczny spadek markera stanu zapalnego (interleukiny 8 lub IL 8) u pacjentów leczonych witaminą B3. Po sześciu tygodniach naukowcy zaobserwowali spadek poziomu IL 8 o 53 procent, a po kolejnych 12 tygodniach efekt ten wzrósł o 63 procent.

Innymi słowy, w grupie leczonej witaminą B3 podczas badania zaobserwowano zmniejszenie stanu zapalnego płuc.

„Mimo że wyniki są obiecujące, musimy przeprowadzić więcej badań na większych populacjach, aby potwierdzić nasze ustalenia i określić długoterminowe skutki rybozydu nikotynamidu w leczeniu POChP” – wyjaśnia Morten Scheibye-Knudsen.

Naukowcy odkryli również, że pacjenci z POChP mają niższy poziom NAD we krwi, co wiąże się z przyspieszonym starzeniem się DNA poziomy metylacji. Leczenie witaminą B3 skutkowało wyższym poziomem NAD i wykazywało oznaki opóźniania starzenia się komórek.

„Wydaje się, że wraz z wiekiem metabolizujemy cząsteczkę znaną jako NAD. Utratę tej cząsteczki widać także po uszkodzeniu DNA, na przykład po uszkodzeniu związanym z paleniem” – mówi Morten Scheibye-Knudsen.

Oznacza to, że cząsteczka może wpływać na proces starzenia, co czyni ją możliwym celem przyszłego leczenia – i początkowo dalszych badań.

Ważne jest jednak, aby nie wyciągać pochopnych wniosków na temat roli NAD w procesie starzenia, ponieważ potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć implikacje i możliwości NAD.

„Mamy nadzieję, że te badania utorują drogę nowym możliwościom leczenia pacjentów z POChP, ale najpierw musimy kontynuować analizę i walidację wyników w większych i bardziej kompleksowych badaniach. Tylko dzięki dokładnym badaniom będziemy w stanie zaoferować najlepsze i najskuteczniejsze leczenie osobom cierpiącym na tę trudną chorobę” – mówi.

Odniesienie: „Wpływ rybozydu nikotynamidu na zapalenie dróg oddechowych w POChP: randomizowane badanie kontrolowane placebo” autorstwa Kristoffera L. Norheima, Michaela Bena Ezry, Indry Heckenbach, Louise Munkholm Andreasson, Lise Lotte Eriksen, Nanna Dyhre-Petersen, Mads Vargas Damgaard , Magnus Berglind, Luca Pricolo, Dayle Sampson, Ryan W. Dellinger, Asger Sverrild, Jonas T. Treebak, Sisse Bolm Ditlev, Celeste Porsbjerg i Morten Scheibye-Knudsen, 15 listopada 2024 r., Starzenie się natury.
DOI: 10.1038/s43587-024-00758-1



Link źródłowy